Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 17.09.2013

Pogrzeb Sławomira Mrożka w Krakowie

Sławomir Mrożek zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w krakowskim kościele świętych Piotra i Pawła.
Sławomir MrożekSławomir Mrożek Mariusz Kubik/mariuszkubik.pl/Wikimedia Commons/CC

Dramaturga i pisarza pożegnają najbliżsi, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ludzie ze świata kultury, wydawcy, mieszkańcy Krakowa.

Sławomir Mrożek: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Urna z prochami Sławomira Mrożka zostanie wystawiona o godzinie 10 w Barbakanie. To nawiązanie do oprawy, jaką miał pochówek Juliusza Słowackiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Mieszkańcy Krakowa będą mogli się pożegnać z pisarzem.

O godzinie 12.30 urna zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym do kościoła świętych Piotra i Pawła. To tam odbędzie się nabożeństwo żałobne, któremu będzie przewodniczył metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Po mszy świętej przewidziano wystąpienia. Głos zabiorą między innymi szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz, a w imieniu krakowskich artystów Jerzy Stuhr.

Pisarz zostanie pochowany w Panteonie Narodowym, w podziemiach kościoła świętych Piotra i Pawła. Krypty panteonu miały być gotowe w październiku, prace te jednak przyspieszono z uwagi na pogrzeb Sławomira Mrożka. Urna z prochami spocznie w sarkofagu wykonanym z piaskowca. Na nim wyryte są imię i nazwisko, data narodzin i śmierci i napis "pisarz". Po godzinie 15.30 panteon zostanie udostępniony mieszkańcom Krakowa.

"Jak z Mrożka"

Autor "Tanga" i "Emigrantów" zmarł 15 sierpnia w Nicei we Francji, gdzie mieszkał od kilku lat.
Sławomir Mrożek zadebiutował w 1950 roku jako rysownik, od 1953 publikował cykle błyskotliwych rysunków w "Przekroju". Wydane w tym samym roku zbiory opowiadań: "Opowiadania z Trzmielowej Góry" oraz "Półpancerze" stanowiły jego debiut literacki.

Twórczość Mrożka jest utrzymana w konwencji groteski, ukazuje świat zniekształcony, absurdalny. Bohaterowie jego dramatów są niewolnikami wyobrażeń, gestów i stereotypów myślenia. W jego utworach częsta jest refleksja nad stosunkiem jednostki do zbiorowości, historii i wartości uniwersalnych.

W języku potocznym na stałe zagościła fraza "jak z Mrożka", określająca szczególnie bezsensowne, wynaturzone aspekty codzienności. Przykłady i cytaty zaczerpnięte z jego utworów są wykorzystywane w dyskusjach.

Do znanych dramatów Mrożka należą także "Miłość na Krymie" i "Wdowy". Jego utworzy są wystawiane na całym świecie. Jest także autorem książki "Varia. Życie i inne okoliczności" oraz satyrycznych opowiadań i humoresek takich, jak: "Słoń" i "Wesele w Atomicach".

Od 1963 roku Sławomir Mrożek mieszkał i tworzył poza Polską - we Włoszech, w Paryżu, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Tam napisał większość swoich głośnych dramatów. W 1968 roku na łamach prasy francuskiej opublikował list protestujący przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji i wystąpił o azyl polityczny. Był już wówczas autorem "Tanga"- sztuki, która wydana w 1964 roku, przyniosła mu międzynarodową sławę. W 1981 roku potępił stan wojenny i na jakiś czas zerwał kontakty z krajem. Po ponad 30-letnim pobycie na emigracji, w 1996 roku Mrożek wrócił do Polski. Przez 11 lat mieszkał w Krakowie, by w 2008 roku ponownie - jak mówił sam, tym razem juz na stałe - wyemigrować do Nicei.

W 2006 roku po ciężkim udarze mózgu, Sławomir Mrożek wydał autobiografię "Baltazar", opowieść o latach młodości w Krakowie. Począwszy od 2010 roku ukazywały sie kolejne tomy jego "Dzienników", które - jak sam mówił - "były pisane krwią i żółcią, tęsknotą i złością, niespokojnymi nocami i podczas szczęśliwych dni".

>>>Mrożek w słuchowisku Jedynki

IAR/agkm