Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 01.04.2014

Trójkąt Weimarski zmieni Partnerstwo Wschodnie?

Według nieoficjalnych doniesień jednym z efektów spotkania Trójkąta Weimarskiego ma być propozycja reformy Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, tak by Unia Europejska bardziej elastycznie podchodziła do krajów Partnerstwa Wschodniego.
Ministrowie Laurent Fabius, Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier w Teatrze Narodowym w WeimarzeMinistrowie Laurent Fabius, Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier w Teatrze Narodowym w WeimarzePAP/EPA/MICHAEL REICHEL

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

NATO wobec Rosji i agresji na ukraiński Krym [relacja] >>>

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji kontynuują rozmowy na temat kryzysu na Ukrainie i polityki wschodniej Unii Europejskiej.

Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius zapowiedzieli w poniedziałek w Weimarze, że na spotkaniu rady NATO we wtorek będą zabiegać o rewizję przez sojusz stosunków z Rosją. Szefowie dyplomacji Trójkąta Weimarskiego chcą także zorganizowania międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy. Radosław Sikorski, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier postulują, by odbyła się ona po wyborach prezydenckich w tym kraju i zapraszają do udziału Rosję.

Zmiany w polityce sąsiedztwa

Nieoficjalnie wiadomo, że jednym z efektów spotkania ma być propozycja reformy Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, tak by UE bardziej elastycznie podchodziła do krajów Partnerstwa Wschodniego.

Szef niemieckiej dyplomacji podkreślił w poniedziałek, że propozycja bliższej współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego pozostaje aktualna. Zapowiedział, że polityka ta będzie odzwierciedlała aktualną sytuację. Zastrzegł, że UE nie będzie stawiała partnerów na Wschodzie przed alternatywą albo - albo (albo z Europą, albo z Rosją).

We wspólnej deklaracji dotyczącej Polityki Sąsiedztwa ma być mowa o bardziej indywidualnym podejściu UE do krajów uczestniczących w Partnerstwie Wschodnim. Ma to dotyczyć przede wszystkim instrumentów finansowych - powiedziało PAP źródło w niemieckim MSZ. Kraje, które są najbardziej zaawansowane w procesie zbliżania się do UE, mają otrzymać bardziej atrakcyjne oferty, wykraczające poza umowę o wolnym handlu. Może to przybrać kształt wspólnego obszaru gospodarczego.

Trzej ministrowie opowiedzą się ponadto za wzmocnieniem kompetencji szefa unijnej dyplomacji. W przyszłości osoba ta ma koordynować pracę komisarzy odpowiedzialnych za stosunki międzynarodowe.

(TVN24/x-news)

Oświadczenie ministrów Trójkąta Weimarskiego

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu trzej ministrowie jednoznacznie potępili aneksję Krymu przez Rosję jako akt agresji.

Opowiedzieli się za wspólną reakcją Europy, zastrzegając, że nie pogodzą się z polityką dzielenia Ukrainy, ani też z próbami przeniesienia operacji przeprowadzonej na Krymie na inne części Ukrainy lub na teren innych krajów partnerskich w Europie.

"Jeśli Rosja będzie kontynuowała ten kurs, poprzemy wdrożenie nowych stanowczych kroków, włącznie z (działaniami) dotyczącymi gospodarki" - oświadczyli szefowie dyplomacji trzech krajów.

Zapowiedzieli, że podczas rozpoczynających się we wtorek obrad ministrów spraw zagranicznych krajów NATO będą zabiegać o zapewnienie sojusznikom bezpieczeństwa. Chcą też zrewidować stosunki w Rosją "w świetle ostatnich wydarzeń", a równocześnie wzmocnić kontakty z partnerami, szczególnie z Ukrainą, w ramach Rady NATO-Ukraina.

"W celu wysłania silnego sygnału o wsparciu (dla Ukrainy), konsolidacji międzynarodowych wysiłków i omówienia niezbędnych reform, sugerujemy zwołanie konferencji dotyczącej zgromadzenia wsparcia międzynarodowego, w tym pomocy technicznej, dla Ukrainy po wyborach prezydenckich (25 maja)" - oświadczyli ministrowie. "Bardzo docenilibyśmy udział Rosji" - dodali szefowie dyplomacji.

Ministrowie podkreślili, że Ukrainę i Rosję łączą szczególne i mocne historyczne więzy, które oba kraje powinny rozwijać w warunkach dobrosąsiedzkich.

Sikorski, Steinmeier i Fabius przeprowadzą we wtorek rano rozmowy polityczne. Spodziewane jest wspólne oświadczenie dotyczące unijnej Polityki Sąsiedztwa. Ministrowie spotkali się w Weimarze w Turyngii w ramach nieformalnej platformy dialogu - Trójkąta Weimarskiego, istniejącego od 1991 roku.

Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier zapewnił w poniedziałek przed rozpoczęciem w Weimarze spotkania z kolegami z Polski i Francji, Radosławem Sikorskim i Laurentem Fabiusem, że partnerzy z UE i NATO mogą liczyć na solidarność ze strony Niemiec.

Szefowie
Szefowie dyplomacji Trójkąta Weimarskiego podczas dyskusji ze studentami, fot. PAP/EPA/MAURIZIO GAMBARINI

 

Francja, Niemcy i Polska w Trójkącie Weimarskim

Trójkąt Weimarski został powołany do życia 29 sierpnia 1991 roku przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski: Rolanda Dumasa, Hansa-Dietricha Genschera oraz Krzysztofa Skubiszewskiego. Pierwotnym celem tego forum dialogu było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi.

W ostatnich tygodniach Sikorski, Steinmeier i Fabius negocjowali porozumienie pomiędzy opozycją ukraińską a ówczesnym prezydentem Wiktorem Janukowyczem dotyczące uregulowania kryzysu politycznego na Ukrainie. W wyniku tej mediacji Janukowycz zgodził się na przedterminowe wybory. Dalszy rozwój wypadków spowodował, że prezydent wyjechał z kraju.

Niemiecki politolog Kai-Olaf Lang uznał, że misja w Kijowie była "sporym osiągnięciem", a jej pozytywny wydźwięk stwarza nadzieje na to, że w sprawach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Warszawa, Paryż i Berlin będą także w przyszłości lepiej koordynować swoje działania. -Skorzysta na tym cała Unia - podkreślił niemiecki politolog.

PAP/IAR/agkm

 

(Wideo: przemówienie Baracka Obamy w Brukseli 26 marca 2014 roku)

''