Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 25.05.2011

Szef Google przestrzega rządy przed próbami ograniczania i kontroli internetu

W Paryżu trwa dwudniowe spotkanie osobistości związanych ze światem internetu.
Nicolas Sarkozy i Mark ZuckerbergNicolas Sarkozy i Mark Zuckerbergfot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Prezes zarządu i dyrektor generalny Google Eric Schmidt z niechęcią przyjął słowa prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego o konieczności wprowadzenia pewnych zasad i ograniczeń dotyczących tego, co się dzieje w elektronicznym świecie.

Eric Schmidt ostrzegł rządy, że próby ograniczania i kontroli internetu, mogą zniszczyć tkwiący w elektronicznym biznesie potencjał gospodarczy.

Wcześniej Nicolas Sarkozy, mówiąc o internecie, uznał, że obok wielkich odkryć z epoki Kolumba i Magellana oraz Rewolucji Przemysłowej jesteśmy świadkami trzeciego wielkiego wydarzenia w dziejach ludzkości o globalnym zasięgu.

Zuckerberg u Sarkozy'ego

W Paryżu trwa dwudniowe spotkanie osobistości związanych ze światem internetu. Biorą w nim udział politycy, osoby związane z biznesem w internecie, szefowie wielkich koncernów medialnych, tacy jak miliarder Rupert Murdoch i twórcy największych portali: Google, Facebooka, Amazon.com czy e-bay.

- Byłoby skrajną arogancją, gdyby jakaś firma IT rościła sobie zasługę odegrania istotnej roli w ruchach protestacyjnych - oświadczył 27-letni Zuckerberg, zamykając dwudniowe obrady e-G8. - Facebook nie był ani konieczny, ani wystarczający (do zrobienia rewolucji). Konieczna i wystarczająca była ludność, która wzięła sprawy w swoje ręce - podkreślił twórca Facebooka.

Anonimmowość to wartość, ale...

Zapytany o niezwykły sukces Facebooka, Zuckerberg wyjaśnił go tym, że ludzie występują tam "pod swoją rzeczywistą tożsamością", co pozwala im łatwo znaleźć swoich znajomych, by dzielić się z nimi przemyśleniami i wydarzeniami w swoim życiu.

Wyznał, że uważa anonimowość w internecie za niezwykle cenną wartość, ale Facebook będzie nadal stosował wobec swoich użytkowników wymóg występowania pod własnym nazwiskiem.

Prezydent Sarkozy przyjął w Pałacu Elizejskim Marka Zuckerberga, prezesa i współzałożyciela witryny Facebook.

IAR,kk