Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 27.12.2011

Francja przekaże 5 mln euro na Auschwitz

Premier Francji Francois Fillon zadeklarował pomoc w specjalnym liście do Simone Veil, byłej więźniarki Auschwitz i honorowej przewodniczącej francuskiej Fundacji Pamięci o Shoah.
Brama obozowa Auschwitz fot. Wikimedia Commonsdp.Brama obozowa Auschwitz fot. Wikimedia Commons/dp.

Suma będzie przekazywana przez pięć lat, począwszy od 2012 roku na fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane będą prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

"Nieprzemijający dług Francji względem dziesiątek tysięcy osób deportowanych z naszego kraju do tego obozu woła o nasze pełne wsparcie dla tworzenia funduszu wieczystego, którego przeznaczeniem jest zapewnienie stałego utrzymania tego miejsca, aby pamięć o ofiarach była przekazywana z pokolenia na pokolenie" - napisał Fillon.

Zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz, a zarazem prezesa Fundacji Auschwitz-Birkenau, Piotra M.A.Cywińskiego, "pamięć o Zagładzie jest dziś we Francji bardzo obecna zarówno w przestrzeni publicznej, w edukacji, jak i w licznych inicjatywach społecznych".

Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 roku. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie. Po francuskiej decyzji suma zebranych i zadeklarowanych dotychczas kwot na fundusz wieczysty wynosi 97 milionów euro.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Z terenów francuskich deportowano 76 tys. Żydów, w tym ponad 11 tys. dzieci.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Dotychczas utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych.

PAP,kk