Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 05.11.2013

Polskie nastolatki są uzależnione od komputera i wirtualnego świata

Ponad 80 proc. nastolatków codziennie korzysta z internetu dla przyjemności. Prawie jedna trzecia bez powodzenia próbuje ograniczyć czas spędzany w sieci.
Polskie nastolatki są uzależnione od komputera i wirtualnego świataGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Uczniowie z katowickiego zespołu szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika mówią o tym, jak korzystają z komputera. Relacja Aleksandry Gruszczyńskiej (IAR)
Czytaj także

Jak wynika z badań EU Kids Online 2011, ponad 38 proc. polskich nastolatków w wieku 11-16 lat "czuje się bardziej sobą online" niż w kontaktach bezpośrednich z innymi ludźmi. 35 proc. dzieci w tym wieku zaniedbuje rodzinę, znajomych, naukę lub hobby z powodu spędzania czasu w internecie. 32 proc. bez powodzenia próbuje spędzać w sieci mniej czasu, co oznacza, że tracą nad tym kontrolę.
Z kolei badania Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego pokazują, że 80-85 proc. gimnazjalistów w wieku 15-16 lat codziennie lub prawie codziennie korzysta z internetu bez żadnych korzyści edukacyjnych; 30-40 proc. - co najmniej cztery godziny dziennie. 60-75 proc. gimnazjalistów stale funkcjonuje w sieci w godzinach nocnych.
"Wyloguj się do życia"

Aby zwrócić uwagę na skalę problemu ruszyła ogólnopolska kampania społeczna, pod hasłem "Wyloguj się do życia" przygotowana przez Fundację FIRST. Ma ona uświadomić rosnące zagrożenie uzależnieniem od komputera i internetu oraz zachęcić do szukania autentycznych emocji, relacji i doświadczeń w prawdziwym życiu, a nie wirtualnym świecie.

Z myślą o nastolatkach przygotowano kilkunastominutowy film edukacyjny, w którym popularny raper Sokół pokazuje świat alternatywny dla wirtualnego i zachęca do życia naprawdę. Film trafi do ponad 7,5 tys. szkół gimnazjalnych w całej Polsce. Nauczyciele otrzymają także pomoce naukowe, które posłużą do przeprowadzania lekcji na temat uzależnienia od sieci.

- Żyjąc w XXI wieku nie możemy uciec od internetu i wcale do tego nie namawiamy. Chodzi o to, by zachować zdrowe proporcje. Jeśli ten film choć u części nastolatków sprowokuje pytanie: czy życie nie przecieka mi przez palce? - to już dobry punkt wyjścia do zmiany - podkreśliła prezeska Fundacji FIRST Tatiana Mindewicz-Puacz.
Projekt finansowany jest z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych i realizowany jest we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.wylogujsie.org . Jest tam również test, który pomoże sprawdzić, czy ryzyko uzależnienia od internetu może nas dotyczyć.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk