Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Górski 07.06.2021

Kalafior zamiast mięsa? Roślinne zamienniki coraz popularniejsze

Rośnie rynek roślinnych zamienników mięsa. Przy użyciu najnowocześniejszych technologii powstają nowe produkty oparte na mieszance roślinnych białek.

Czytaj też:
1200_wakacje_shutterstock.jpg
Urlop z paszportem covidowym. "Niektóre państwa honorują już ten dokument"

Nuggetsy z pieczarek, kiełbasa z soi, skrzydełka z kalafiora, kotlety mielone z seitanu i kurczak z tofu. Jeden z producentów żywności zamierza nawet produkować mięso z grzybów. Według wielu ekspertów roślinne zamienniki mięsa to jedyna szansa dla człowieka i planety.

Posłuchaj
04:20 PR1_AAC 2021_06_05-06-47-14.mp3 Roślinne zamienniki mięsa zyskują na popularności (Wolna sobota z Jedynką/Jedynka)

 

W trosce o planetę

Według naukowców, w roku 2050, na świecie będzie nawet dziesięć miliardów ludzi. To zaś może prowadzić do problemów z dostępem do żywności. - Trzeba więc z jednej strony szukać alternatywnych źródeł pożywienia w porównaniu do tych konwencjonalnych, a z drugiej strony musimy dbać o ochronę środowiska - mówi dr Anna Mikulec, technolog żywności i żywienia z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Bo produkcja zwierzęca ma, zdaniem ekspertów, silnie negatywny wpływ na naszą planetę. - Produkcja zwierzęca dewastuje planetę pod względem zużycia wody, pod względem produkcji ścieków. Jest także kwestia emisji metanu zwierzęcego - tłumaczy dr Anna Mikulec. Roślinne zamienniki to szansa, by w miarę sprawnie przejść na dietę wegetariańską i wegańską. Czy jednak każdy produkt roślinny jest produktem w pełni zdrowym?

Czytaj też:
cisna shutterstock 1200x660.jpg
Bieszczadzka Cisna chce mieć rynek

Zachowajmy zdrowy rozsądek

To temat, którym od pewnego czasu zajmuje się Dorota Jaworska, autorka książki poświęconej roślinnym zamiennikom mięsa. - Gotowe zamienniki dostępne w sklepach mają bardzo różny skład. Są takie, które bazują na seitanie, czyli białku pszennym - mówi Dorota Jaworska i dodaje, że seitan to po prostu gluten. - W związku z tym osoby, które są uczulone na gluten, nie powinny wybierać produktów wegańskich bazujących na tym składniku - uważa gość "Jedynki".

Zobacz też:

Wybierając substytuty mięsa, warto też czytać etykiety, by wiedzieć, w jakim stopniu żywność ta jest przetworzona. - Warto sprawdzić, czy żywność jest wzbogacona w składniki pokarmowe, które są typowe dla produktów mięsnych jak selen, cynk czy żelazo - radzi dr Anna Mikulec. Warto więc pamiętać o zdrowym rozsądku. - Jednostronne wybory są obarczone ryzykiem żywieniowym w każdym przypadku - podsumowuje dr Mikulec.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzący: Karolina Rożej i Daniel Wydrych

Goście: dr Anna Mikulec (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu), Dorota Jaworska

Data emisji: 5.06.2021

Godzina emisji: 6:47

mg