Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 16.12.2015

Pierwsi święci, męczennicy i relikwie

Relikwie w myśleniu średniowiecznym były potrzebne, aby fundować kościoły. Im ważniejsze relikwie, tym większego znaczenia nabierała świątynia.
Posłuchaj
  • Pierwsi święci, męczennicy i relikwie (Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski/Jedynka)
Czytaj także

W pierwszych latach chrześcijaństwa nie było polskich duchownych, zakonników i klasztorów. Można było wtedy zaobserwować paradoksalny proces polonizacji od góry, podobnie jak chrzest - najpóźniej spolonizowane zostało szeregowe duchowieństwo. Niestety pierwszą warstwę polskiego chrześcijaństwa zdeptał najazd Brzetysława. – Zamiast najeżdżać Polskę w momencie osłabienia powinien zająć się sprawami czeskimi, walką o arcybiskupstwa. Zrabował relikwie Św. Wojciecha, zniszczył Gniezno i wiele grodów poznańskich, spalił i zniszczył kościoły. Dlatego mamy nikłe świadectwa archeologiczne z tego okresu – powiedział filozof religii.

Prof. Mikołejko tłumaczył, że Brzetysław próbował wyrwać się z wpływów niemieckich. Nie mógł jednak tego uczynić, bo arcybiskup Pragi był zależny od arcybiskupstwa magdeburskiego. Tymczasem Polska za sprawą starań Mieszka I i Bolesława Chrobrego miała już własnego arcybiskupa z mocą namaszczenia króla. W efekcie miała też znacznie wcześniej swoich królów niż Czechy, których chrześcijaństwo było starsze. 

Tak naprawdę wyprowadzenie Polski z przestrzeni pogańskiego gwałtu i przemocy, pomijając momenty uspokojenia w czasach Kazimierza Wielkiego, dopełnili dopiero Jagiellonowie. Jak wyglądał ten proces? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Zbigniew Mikołejko (filozof religii)

Data emisji: 15.12.2015

Godzina emisji: 20.34

tj/pg