Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 28.01.2019

Henryk Józewski - malarz, polityk, działacz niepodległościowy

Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Tworzył przede wszystkim pejzaże i portrety. Ale zaczynał od konspiracji, w której spędził połowę swego życia.  

Urodził się w Kijowie w 1892 roku. Walczył z zaborcami, z Rosją bolszewicką, a w czasie II wojny światowej z Niemcami. Także z PRL-em.

Był Piłsudczykiem, działaczem Polskiej Organizacji Wojskowej. W II Rzeczypospolitej ministrem spraw wewnętrznych, wojewodą wołyńskim i wojewodą łódzkim.   

Należał do zwolenników pojednania polsko-ukraińskiego. Był wiceministrem spraw wewnętrznych w rządzie Semena Petlury, a następnie długo ukrywał go przed wydaleniem do Rosji sowieckiej. Na Wołyniu jego polityka wobec większości ukraińskiej, zwana też "eksperymentem wołyńskim", opierała się na wsparciu kultury ukraińskiej oraz pomocy w budowie infrastruktury edukacyjnej. Ponad połowa mieszkańców na Wołyniu to byli analfabeci.

- Henryk Józewski jest symbolem polskiego wysiłku zbrojnego okresu I wojny światowej, działalności publicznej na rzecz państwa polskiego w okresie II Rzeczpospolitej, działalności konspiracyjnej w okresie II wojny światowej, a także represji okupanta komunistycznego po tejże wojnie - przypomina Wiktor Cygan, historyk.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Wiktor Cygan (historyk, członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, wydawca), Zbigniew Chomicz (bratanek)

Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 21.09

ag