Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 25.11.2016

Niby podobne, a jednak inne. Różne typy cukrzycy

- Gdy dziecko ma cukrzycę, to tak naprawdę choruje cała rodzina. Jest to bardzo trudna i obciążająca psychicznie dolegliwość - mówi Monika Zamarlik, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.

Cukrzyca pierwszego i drugiego typu to dwie zupełnie różne choroby, których wspólnym mianownikiem jest podwyższone stężenie cukru we krwi. - Pierwsza należy do przypadłości z rodzaju autoagresji - układ immunologiczny nieprawidłowo identyfikuje własne komórki i uszkadza komórki beta, które wydzielają insulinę. W ten sposób osoby chorujące nie mają własnej insuliny - wyjaśnia lekarz.

W przypadku cukrzycy drugiego typu mamy do czynienia z podwyższonym poziomem cukru np. w godzinach porannych lub przed jedzeniem. Inne są zaś przyczyny, bo jest to zła odpowiedź na insulinę, co prowadzi do kumulacji hormonu w organizmie. - Objawy są podobne jak przy cukrzycy typu pierwszego, czyli osłabienie, oznaki związane z przecukrzeniem: pragnienie, wielomocz i ciągłe zmęczenie - opowiada prof. Ewa Pańkowska.

W programie mówimy o tym, jakie czynniki środowiskowe wpływają na powstanie cukrzycy typu pierwszego i co wspólnego z tą chorobą ma ciężkie przeżycie, np. śmierć osoby bliskiej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Ewa Pańkowska (pediatra, diabetolog z Instytutu Diabetologii w Warszawie), Monika Zamarlik (prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę), Teresa Woźnica (mama dziecka, chorego na cukrzycę pierwszego typu)

Data emisji: 24.11.2016

Godzina emisji: 19.11

sm/mg