Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 12.06.2017

Przełomowe odkrycie w kwestii pierwszych ludzi w Ameryce

- Wielka rewolucja w datowaniu pierwszych osadników w Ameryce Północnej zaczęła się, gdy Jacques Cinq-Mars zrobił datowanie znalezionych kości i okazało się, że mają 24 tys. lat - mówi Marcin Jamkowski, wiceprezes Polskiego Oddziału The Explorers Club.

Kanadyjski archeolog Jacques Cinq-Mars dzięki trwaniu przy swoich racjach udowodnił, że Ameryka Północna została skolonizowana 10 tysięcy lat wcześniej niż nam się wcześniej wydawało. Dotychczas przyjmowano, że pierwsi ludzie przybyli na kontynent amerykański z Azji przez Cieśninę Beringa ok. 15 tys. lat temu.

- O ile znamy początki wędrówki gatunku ludzkiego z Afryki na inne kontynenty, bo prawdopodobnie stało się to 70 tys. lat temu przez tereny dzisiejszego Egiptu, okolice Libanu, Syrii, to nie wiemy dobrze, kiedy dotarli w znacznie bardziej odległe części świata. Ówczesne ludy wykorzystały moment zlodowacenia, gdy poziom mórz i oceanów dramatycznie się obniżył i zostały odsłonięte duże połacie lądu, a dla pasu łączącego Syberię z Alaską ukuto nazwę Beringia, jakby to był osobny kontynent - opowiada w radiowej Jedynce Marcin Jamkowski.

Na wędrówkę w nieznane zdecydowała się najprawdopodobniej mała grupa ludzi. W audycji mówimy o tym, co skłoniło ich do migracji, co wiemy o pierwszych osadnikach, i jaki ta wiedza ma wpływ na stan dotychczasowych badań.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Marcin Jamkowski (wiceprezes Polskiego Oddziału The Explorers Club, podróżnik, fotograf, nurek)

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/pg