Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 09.01.2018

Robot jak z powieści science-fiction wspomaga człowieka

Ubierany robot, elektroniczny garnitur, elektroniczne mięśnie - tak nazywany jest często egzoszkielet. Wynalazek od jakiegoś czasu robi  zawrotną karierę. Egzoszkielet to robot pozwalający osobom z niedowładem kończyn dolnych spionizować się i poruszać.
Egzoszkielet rękiEgzoszkielet ręki egzo.polsl.pl

W literaturze science-fiction pancerze wzmacniające siłę użytkownika pojawiły się w cyklu "Lensman" autorstwa E. E. Smitha w 1934 roku. Dla współczesnych mają coraz większe znaczenie w rehabilitacji niepełnosprawnych.

- Roboty współpracujące z ludzkim organizmem budzą nadzieję na normalne funkcjonowanie ludzi, którzy wskutek wypadków i chorób mają bardzo ograniczone możliwości w tym względzie. Stawka, o którą się walczy, jest bardzo wysoka - mówi prof. Andrzej Kasiński, konstruktor egzoszkieletu.

Egzoszkielet podczas prezentacji na wystawie sprzętu rehabilitacyjnego fot. shutterstock.com
Egzoszkielet podczas prezentacji na wystawie sprzętu rehabilitacyjnego fot. shutterstock.com

Inż. Tomasz Kokowski opowiada natomiast o wielkim wrażeniu, jakie zrobiła na nim wizyta w pracowni prof. Kasińskiego. - Zobaczyłem po raz pierwszy coś, co widziałem oczyma wyobraźni, coś, w czym wędrował pilot Pirx, co widziałem w Matrixie, o czym czytałem - podkreśla. - Pomyślałem sobie wtedy, że jest to doknięcie jutra.

Ile waży egzoszkielet? Jak długo się go zakłada? W jaki sposób urządzenie połączone jest z układem nerwowym? Jak powieści science-fiction inspirują naukowców? Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Andrzej Kasiński (Politechnika Poznańska) oraz inż. Tomasz Kokowski (informatyk, miłośnik literatury s-f)

Data emisji: 9.01.2018

Godzina emisji: 19.08

ag/mg