Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 30.08.2019

Wezuwiusz i kolejne odkrycia w Pompejach

W 79 roku n.e. wybuchł Wezuwiusz. Sześciometrowa warstwa gorących pyłów zniszczyła pobliskie miasta: Pompeje, Herculanum i Stabie. Dzięki relacji Pliniusza Młodszego mamy niezwykle precyzyjny opis tego wulkanicznego armagedonu.
Posłuchaj
  • Archeolodzy badają tereny, które zostały zasypane podczas wybuchu Wezuwiusza (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Bezpośrednie skutki żywiołu od ponad 200 lat rekonstruują archeolodzy, odsłaniając kolejne partie Pompejów. Ostatnie miesiące znów przyniosły serię ciekawych odkryć.

Wezuwiusz wciąż jest czynnym, bardzo niebezpiecznym wulkanem, a w jego okolicach żyje 1,5 mln mieszkańców. Informacje na temat wybuchu Wezuwiusza sprzed 1940 lat mogą być pomocne w prognozowaniu jego przyszłych "zachowań" - argumentują wulkanolodzy.

O Pompejach - jednym z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych w Italii, ostatnich odkryciach (także i tych, które precyzują datę tragedii) oraz konflikcie z wulkanologami - opowiada dr hab. Monika Rekowska. A czy dojdzie do rewizji daty wybuchu? O co chodzi w sporze z wulkanologami, którzy zarzucają eksploratorom, że przy okazji wykopalisk niszczą warstwy geologiczne powstałe na skutek wybuchu wulkanu.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Monika Rekowska (Instytut Archeologii UW)

Data emisji: 30.08.2019

Godzina emisji: 19.08

ag