Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 11.09.2019

"Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach"

Od 11 września na Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach". Można obejrzeć numizmaty i dzieła sztuki medalierskiej z różnych epok od średniowiecza po czas rozbiorów Polski.
Posłuchaj
  • "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach" (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

 Czasami zastanawiamy się, jak wyglądali nasi władcy, królowie. W niektórych przypadkach są wizerunki na portretach, ale często sami musimy wyobrazić sobie posturę i wygląd. Pewnym ułatwieniem są monety, które bito aby utrwalić wizerunek i prestiż panującego.

Zbiór numizmatów przygotował Zamek Królewski w Warszawie na wystawie zatytułowanej "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach". To trzecia wystawa z okazji Roku Wazowskiego, bo mija 400 lat od przebudowy Zamku Królewskiego podjętej przez Zygmunta III.

Michał Zawadzki, kurator wystawy, podkreśla, że najstarsze monety na wystawie pochodzą z czasów Bolesława Chrobrego. - Są ze srebra, bo w średniowieczu mieliśmy tylko srebro, medali jeszcze nie było - wyjaśnia gość Jedynki. Jedną z najstarszych monet polskich jest denar Chrobrego. To niewielka moneta, miała 10 milimetrów średnicy. Kurator zwraca uwagę, że średniowieczne monety nie odzwierciedlają wizerunku króla. - Są bardzo schematyczne, bardzo proste, składające się z kilku kresek - mówi. Na wystawie są również monety Władysława Łokietka, Bolesława Śmiałego i Kazimierza Wielkiego.

Bicie monet, na których wizerunek monarchy jest bardzo realistyczny rozpoczął Zygmunt Stary. Wtedy pojawiają się również medale, które nie służyły do płacenia, ale do obdarowania kogoś.

Wizerunki królów od Bolesława Chrobrego po Stanisława Augusta są dziełami najlepszych mistrzów sztuki medalierskiej. Tradycja tworzenia pocztów władców Polski na medalach przetrwała do dziś, najnowsze wizerunki na złotych monetach są emitowane przez Narodowy Bank Polski.

W jakim stanie są zachowane monety? Skąd przyjechały monety i medale, które nie pochodzą ze zbiorów Zamku Warszawskiego? Który obiekt jest najcenniejszy? Posłuchaj całej audycji.

Polskie Radio jest patronem wystawy "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach".


"Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach" "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach"

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska.

Gość: Michał Zawadzki (gabinet numizmatyczny Zamku Królewskiego w Warszawie, kurator wystawy)

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 19.09

ag