Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 28.10.2019

Polski fantom pomoże w radioterapii

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej oraz lekarze z Centrum Onkologii w Krakowie utworzyli konsorcjum Dose-3D, którego celem jest stworzenie fantomu medycznego do precyzyjnego planowania dawki w radioterapii.

Urządzenie, które będzie efektem ich pracy, umożliwi dostosowanie do potrzeb każdego pacjenta zarówno dawki, jak i kąta padania wiązki promieniowania w taki sposób, by nie uszkodzić zdrowych tkanek. Projekt polskich uczonych ma doprowadzić do zrewolucjonizowania technik pomiaru rozkładu dawek promieniowania i personalizacji w radioterapii, która jest najczęściej wykorzystywaną metodą leczenie chorych na nowotwory.

- Nowotwory stanowią bardzo ważny problem i w zasadzie wysuwają się na czoło przyczyn zgonów na świecie, więc usprawnianie terapii jest bardzo istotne. Wśród różnego rodzaju sposobów walki z nowotworami właśnie tzw. teleradioterapia jest w zasadzie jedną z najbardziej istotnych metod - mówi prof. Tomasz Szumlak z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, lider konsorcjum, które zostało laureatem programu TEAM NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Konsorcjum Dose-3D chce sprawić, żeby radioterapia była dokładniejsza, skuteczniejsza i niosła ze sobą mniej negatywnych skutków. Stąd naukowcy i lekarze zdecydowali się na wykonanie projektu: "Rekonfigurowalny detektor do pomiaru przestrzennego rozkładu dawki promieniowania dla zastosowań w przygotowaniu indywidualnych planów leczenia pacjentów". Co to będzie?

- Budujemy urządzenie, które nie jest ograniczone zdefiniowanym kształtem. Możemy później na poziomie softerowym definiować kształt. Będzie to detektor modułowy, w który będziemy mogli np. składać poszczególne elementy (…). Nie budujemy jednego urządzenia, które będzie dla bardzo wąskich zastosowań, tylko możemy próbować odwzorowywać zmiany w mózgu czy w pobliżu płuc - tłumaczy prof. Tomasz Szumlak.

Jak oddziałuje promieniowanie jonizujące? W jaki sposób przygotowuje się pacjenta do leczenia? Co umożliwi fantom?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Tomasz Szumlak (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, lider konsorcjum, które zostało laureatem programu TEAM NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 19.07

DS