Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 16.01.2020

Inteligentny długopis na chorobę Parkinsona? Postęp w dziedzinie medycyny!

Gościem programu był profesor Andrzej Czyżewski - kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, który ze swoim zespołem opracował szereg multimedialnych rozwiązań znajdujących zastosowanie w medycynie. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takich rozwiązań? 

Prof. Czyżewski opowiedział o bardzo ciekawych i innowacyjnych rozwiązaniach opracowanych przez polskich uczonych i inżynierów, które były wielokrotnie nagradzane na polskich i międzynarodowych wystawach wynalazków. Porozmawialiśmy między innymi o metodzie nawiązywanie kontaktu z osobami, które są po ciężkich urazach i wyglądają na nieprzytomne, o badaniu pamięci za pomocą elektrod wszczepionych do mózgu i o zastosowaniu inteligentnego długopisu, jako nadzorcy zażywania leków przez osoby cierpiące na chorobę Parkinsona. 

- To już kilka lat temu na taki pomysł natrafiliśmy. Ja przeczytałem kiedyś że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że jest ok 40% błędnych diagnoz stanu świadomości osób, które wyglądają na nieprzytomne. Prawidłowa diagnoza jest podstawą do skutecznej terapii, więc zastanawiałem się w jaki sposób pokonać te bariery diagnostyczne - mówił prof. Czyżewski. 

Inteligentny długopis 

Zespół prof. Czyżewskiego pracuje obecnie nad inteligentnym długopisem, który ma pomóc osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona przy stosowaniu terapii lekowej. - To jest taki przykład, że z pewnego projektu pewne technologie mogą przemigrować do innego. My na potrzeby projektu, który robiliśmy z największym polskim bankiem opracowaliśmy inteligentny długopis. Ten cel był taki, żeby rozpoznawać autentyczność podpisu klienta bankowego. (...) Trzeba zauważyć, że taka technologia ma zastosowanie również w medycynie. (...) Tu jest dość prosta zasada tego długopisu. On jest wyposażony w bardzo wiele wbudowanych czujników i bezprzewodowo się komunikuje z komputerem. Pacjent wykonuje testy i później następuje diagnostyka stopnia nasilenia tych wszystkich drżeń i usztywnień ręki przy pisaniu - informował gość audycji. 

Prof. Czyżewski opowiedział na antenie Programu I Polskiego Radia również o możliwości zastosowania Sztucznej Inteligencji do badań otoskopowych, czyli do badań ucha. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Andrzej Czyżewski (kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej)

Data emisji: 16.01.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans