Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 09.07.2021

500 lat temu na Wieży Zygmuntowskiej Katedry na Wawelu zawieszono Dzwon Zygmunt

Najsłynniejszy polski dzwon został ufundowany przez Zygmunta I Starego i nazwany potem jego imieniem. Jego dźwięk towarzyszy Polakom podczas świąt oraz w najważniejszych chwilach

W niedzielę wizytę w Polsce złoży prezydent Litwy Gitanas Nauseda z małżonką; razem z prezydentem Andrzejem Dudą oraz Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w krakowskich uroczystościach z okazji 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt.

Na wieży Dzwon Zygmunt umieszczony został 9 lipca 1521 roku, a cztery dni później, na uroczystości świętej Małgorzaty, Kraków po raz pierwszy usłyszał jego bicie. Żeby dzwon się rozkołysał i wydobył właściwy dźwięk, potrzeba dwunastu dzwonników, którzy pociągają za sznury.

Mimo że waży blisko 13 ton, proces jego zawieszenia był możliwy w XVI wieku dzięki zastosowaniu prostych rozwiązań – mówi dyrektor Betlej Zamku na Wawelu Andrzej Betlej.


Obchody 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt uświetni pokaz obrazu "Zawieszenie dzwonu Zygmunt na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku" Jana Matejki. Na Wawelu krakowianie i turyści będą mogli go zobaczyć do końca sierpnia.  Obraz został wypożyczony ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.  

Dźwięk Zygmunta słychać w promieniu 30 kilometrów. To dziś jedyny tak potężny dzwon w Europie poruszany siłą ludzkich mięśni. I za każdym razem bije inaczej.

Źródła historyczne podają, że dzwon Zygmunt został odlany w 1520 roku przez ludwisarza Hansa Behama z Norymbergi w warsztacie w pobliżu Bramy Floriańskiej. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Stanisława. Znajdują się tam także herby Polski i Litwy.


IAR/ep