Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 06.07.2012

MSZ Białorusi potępia rezolucję o Andrzeju Poczobucie

Resort dyplomacji Białorusi określił nową rezolucję Parlamentu Europejskiego, potępiającą łamanie praw człowieka na Białorusi, jako "jednostronną i tendencyjną".
Parlament Europejski w Strasburgu. Sala obrad plenarnychParlament Europejski w Strasburgu. Sala obrad plenarnychParlament Europejski

- Przyjęcia rezolucji Parlamentu Europejskiego w przededniu ważnego wydarzenia wewnątrzpolitycznego - wyborów parlamentarnych na Białorusi - nie można oceniać inaczej jak otwartego politycznego zamówienia tych sił w Europie, które nie są zainteresowane budową dobrosąsiedzkich stosunków z Białorusią - napisano w oświadczeniu służby prasowej MSZ.

23 września na Białorusi odbędą się wybory do niższej izby parlamentu, Izby Reprezentantów.
Białoruski resort oświadczył, że kolejne wezwania do wprowadzenia sankcji przeciwko Mińskowi utrudniają wzajemne poszukiwania sposobów normalizacji dialogu białorusko-europejskiego.
- Mimo tak niekonstruktywnego podejścia Parlamentu Europejskiego Białoruś jest nadal zainteresowana rozwojem korzystnych dla obu stron partnerskich stosunków z UE i jego państwami członkowskimi na podstawie powszechnie przyjętych w stosunkach międzynarodowych zasad równoprawności i wzajemnego szacunku - napisano w oświadczeniu.

W czwartkowej rezolucji europarlament potępił aresztowanie dziennikarza i działacza polonijnego Andrzeja Poczobuta oraz postawienie mu zarzutów zniesławienia głowy państwa. Wyraził zadowolenie z powodu zwolnienia dziennikarza, ale wzywa do zaprzestania śledztwa przeciw niemu i wycofania wszystkich postawionych mu zarzutów.

Sprawa Poczobuta to część "nieustających i długotrwałych prześladowań społeczeństwa obywatelskiego, mniejszości polskiej i obrońców praw człowieka" na Białorusi, które prowadzą do "dramatycznego pogorszenia się (...) swobód obywatelskich i politycznych" w tym kraju - głosi rezolucja.

W rezolucji eurodeputowani przypominają m.in. o obrońcy praw człowieka Alesiu Bialackim, którego sąd w Mińsku uznał za winnego przestępstw podatkowych, o pozostającym w więzieniu opozycyjnym kandydacie na prezydenta Mykole Statkiewiczu oraz o zatrzymaniach kilkunastu działaczy opozycji i dziennikarzy. Oceniają, że władze białoruskie "celowo nadużywają i wykorzystują do własnych celów" prawo krajowe i międzynarodowe.

Andrzej Poczobut usłyszał zarzut zniesławienia Aleksandra Łukaszenki w 12 tekstach dla portali opozycyjnych Biełorusskij Partizan i Karta'97. Z tego samego artykułu dziennikarz "GW" został skazany w zeszłym roku na karę więzienia w zawieszeniu.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś