Polskie Radio

Medytacja odstresowuje mózg

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 00:01
Święta to okres zadumy i wyciszenia - jak sugeruje amerykańska neurolog Sara Lazar, regularne wyłączanie umysłu daje dobre efekty.
Audio
Medytacja odstresowuje mózg
Foto: Glow Images/East News

Medytacja zmienia bowiem mózg i pomaga przezwyciężyć na przykład stres, może nawet przedłużać dobre działanie mózgu u osób starszych.

Wykonane kilka lat temu badania były jednymi z pierwszych w tej dziedzinie. Naukowcy ze Szpitala Generalnego Massachusetts badali 16 ludzi, którzy medytowali po pół godziny dziennie przez osiem tygodni. Zdjęcia zrobione dzięki rezonansowi magnetycznemu wykazały, że kilka struktur w ich mózgach zmieniło się. - Skurczyło się na przykład ciało migdałowate, które odpowiada za stres. Im mniejsze stawało się ciało migdałowate, tym mniej stresu zgłaszali badani - tłumaczy IAR Sara Lazar.

Zmiany w innych strukturach wykazały, że ludzie doświadczali także mniej zmartwień i mieli więcej zrozumienia dla innych.

Wyniki nowszych badań, opublikowanych w tym roku w specjalistycznym piśmie „Frontiers in Aging Neuroscience”. wskazują, że medytacja i joga dobrze wpływają na osoby starsze, bo pozwalają dłużej utrzymać wysoki iloraz inteligencji. Sceptycy mówią, że to bardzo odważne wnioski i że powinny je uwiarygodnić kolejne badania.

Sama Sara Lazar chciałaby sprawdzić, czy podobny efekt do medytacji daje modlitwa.

(IAR)

Czytaj także

Gry komputerowe mają również dobroczynne skutki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 00:05
Odciągają od nauki, wywołują agresję, pożerają czas. Martwisz się, że twoje dziecko godzinami tkwi przed komputerem i gra? Nie przejmuj się aż tak bardzo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bębny do walki z dysleksją

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 11:00
Naukowcy mają nowy pomysł na wczesne diagnozowanie dysleksji. Do specjalistycznego testu potrzebne są zaawansowane komputery i proste bębny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nocne marki mają kłopoty ze smutkiem

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 00:02
Badacze z Uniwersytetu Binghamton (USA) znaleźli związek pomiędzy trybem spania i nawracającymi, negatywnymi myślami. Jeśli chodzi spać późno, możesz mieć ponury nastrój.
rozwiń zwiń