W Polsce z aplikacji korzysta już prawie połowa właścicieli smartfonów. Dziś większość powstających firm usługowych oferuje możliwość ściągnięcia programu na swój telefon.
Jak podkreśla Stefan Batory z ITAXI.pl, smartfony zdominowały rynek telefonów komórkowych. – W tym roku przekroczyły 50-procentowy udział w rynku i do końca roku mogą osiągnąć nawet 80 procent.
- To oznacza, że każdy nowy telefon, który będzie kupowany czy wymieniany, będzie już smartfonem – mówi Batory.
W coraz większym stopniu użytkownicy korzystają z różnych funkcji smartfonów. W ciągu ostatnich dwóch lat widać bardzo dużą zmianę, bo jeszcze niedawno korzystano z nich jak z typowego telefonu. Obecnie coraz częściej są wykorzystywane w różnych innych dziedzinach, np. do robienia zdjęć. Robi to już 70-proc. właścicieli tych urządzeń.
Od dwóch lat użytkownicy zaczęli też korzystać z różnych aplikacji. Na początku była to tylko poczta, przeglądarka internetowa, teraz programów jest bez liku.
Można je podzielić na kilka grup. Pierwsza to rozrywka i gry. Drugą stanowią aplikacje społecznościowe i służące do komunikacji, np. czaty. Trzecią grupą są te, które przenikają do świata rzeczywistego. Są one związane najczęściej z usługami.
Aplikacje z grupy usługowych najczęściej są darmowe, ponieważ ich twórcy zarabiają na pobieraniu opłat od usługodawców, na przykład od restauracji, taksówkarzy czy lekarzy.
Justyna Golonko