Polskie Radio

Będą e-recepty. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 16:06
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą elektroniczną receptę. Ustawa daje możliwość wystawienia recepty bez osobistego badania pacjenta, po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. 
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwoli na stosowanie e-recept
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwoli na stosowanie e-receptFoto: zdjęcie ilustracyjne/shutterstock.com

Od połowy lutego w Skierniewicach prowadzony jest pilotaż elektronicznej recepty. Wiceminister Janusz Cieszyński poinformował w ubiegłym tygodniu, że trwa testowanie oprogramowania, a od maja planowane jest wystawianie i realizacja pierwszych elektronicznych recept dla pacjentów z tych miast. Przyniesie to wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Tak wystawionych recept pacjenci nie zgubią lub przypadkowo nie zniszczą, nie będzie już też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami lub np. brakiem pieczątki lekarza. Jeśli lekarz przepisze choremu kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część preparatów w jednej aptece, a pozostałe w innej. 

- Przyniesie to również korzyści dla systemu, pomoże skrócić kolejki. Możliwe będzie wystawienie recepty bez osobistego badania pacjenta. Dotyczy to tych wizyt u lekarza, gdy potrzeba tylko powtórzyć leki w terapii chorób przewlekłych - podkreślił wiceminister Janusz Cieszyński. 

Od początku przyszłego roku we wszystkich aptekach w Polsce będzie można zrealizować elektroniczną receptę. Od początku 2020 roku powinni ją wystawiać wszyscy lekarze. 
Według szacunków, rocznie wystawia się 250 mln recept w Polsce, 156 mln tych recept jest refundowanych. Według resortu zdrowia, informatyzacja przyniesie bardzo duże efekty dla systemu ochrony zdrowia, zarówno społeczne, jak i ekonomiczne. 

ms