O wzniesionej ponad 100 lat temu w jednym z najpiękniejszych regionów Polski zaporze wysokiej na 44 metry i mierzącej 29 metrów grubości opowie nasz reporter Roman Czejarek, który odwiedzi też mieszczącą się tam elektrownię wodną dostarczającą idealnie czystą zieloną energię.
Opowie także o powstałym dzięki zaporze olbrzymim, ukrytym w lasach jeziorze, pełnym żaglówek, położonych nad nim ośrodków wypoczynkowych i pomostów, na których można spotkać nie tylko wędkarzy, ale też zakochane pary…
… Nad brzegiem jeziora, na szczycie góry stoi jeden z najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. To tu urządzono słynną zasadzkę na Kruczej Skale. Jest i Biała Dama oraz i odnaleziony w podziemiach szkielet młodej niewiasty zamurowanej żywcem w zamkowych murach kilka wieków temu.
Dlaczego? W Lecie z Radiem opowiemy wszystkie te historie. Zajrzymy też do niezwykłego akwarium, które jest najnowszą atrakcją i pokazuje życie w głębinach jeziora.
Ze względu na sytuację w kraju i na świecie konkurs Eurowizja 2020 został odwołany, a Alicja ten czas wykorzystała na kreatywną pracę w studiu i dziś powraca ze swoim trzecim singlem, "Gdzieś", skomponowanym z Karoliną Kozak i Bogdanem Kondrackim, który zaprezentuje na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia w piątek.
O rosnącej w Polsce falą utonięć. Razem z WOPR przypomnimy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Sprawdzimy czy przypadkiem nie przeceniamy swoich umiejętności pływackich i przyjrzymy się działaniom profesjonalnych ratowników.
Łaźnia i nauka, czyli udajemy się do wód.
115 lat temu, w 1905 roku, powstało Polskie Towarzystwo Balneologiczne. Gościem audycji będzie prof. Irena Ponikowska - współtwórczyni polskiej balneologii, były krajowy konsultant w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, profesor Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku.
7.00-10.00 - Poranek DWÓJKI - prowadzi Roch Siciński
Niezapomniane plakaty jazzowe Jana Sawki, Waldemara Świerzego czy Rafała Olbińskiego wpisały się na stałe w dorobek polskiej szkoły plakatu. Trwający obecnie konkurs "We want jazz" z pewnością przysłuży się popularyzacji tej sztuki. Ale w tym roku nie sam plakat jest głównym bohaterem.
Międzynarodowy Konkurs Plakatu "We want jazz" ma zwrócić uwagę na polskich kompozytorów oraz kompozytorów z Polską związanych oraz ich wkład w historię światowego jazzu. Tematem jest wiec twórczość Bronisława Kapera, Henryka Warsa oraz Victora Younga, o czym porozmawiamy z Jerzym Szczerbakowem z Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EUROJAZZ.
Początek spotkania o godz. 9.30.
W audycji - w ramach Jazzowej Rozmowy - spotkamy się też z Kubą Więckiem. Saksofonista i pianista Piotr Orzechowski będą gospodarzami najbliższej Domówki z Dwójką. Artyści szykują sporo niespodzianek, eksperymentów i improwizacji.
Natomiast w cyklu Pop - Kultura m.in. Alejandro Jodorowsky o reorganizacji pracy na planie "Diuny" oraz nowa londyńska rzeźba Thomasa J. Price`a.
09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek
W tym tygodniu w Poranku posłuchamy najpiękniejszych wierszy polskich w interpretacji Krzysztofa Kolbergera. Znakomity aktor 13 sierpnia obchodziłby 70.urodziny. Z Archiwum Polskiego Radia przypomnimy w jego interpretacji wiersze Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Juliusza Słowackiego, Juliana Tuwima i Józefa Wittlina.
11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Petr Stancik „Bezrożec”, czyta Wojciech Solarz
12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano, Arctic Riff, ECM – prowadzi Grzegorz Dąbrowski
12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków
15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 23 (powtórzenie)
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek
W piątkowej audycji Wybieram Dwójkę rozmowa z Wojciechem Szotem, autorem ukazującej się dziś książki "Panna doktór Sadowska". To powieść o lekarce, naukowczyni, działaczce społecznej, feministce, patriotce, automobilistce, przedsiębiorczyni, lesbijce – bohaterce jednego z najgłośniejszych skandali obyczajowych międzywojennej Warszawy.
Zaprosimy na festiwal Królewskie Arkady Sztuki w scenerii Arkad Kubickiego oraz Ogrodów Zamkowych Zamku Królewskiego w Warszawie, wybierzemy się też na wystawę Stefana Gierowskiego i Zbigniewa Horbowego do krakowskiej Galerii Zderzak, a także sprawdzimy na jakie premierowe filmy wybrać się do kina.
Gościem Kingi Michalskiej w "Literackich witaminach" będzie prof. Remigiusz Forycki.
19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, odc. 5
00.00 - 02.00 Sport pod księżycem – Tomasz Gorazdowski
02.00 - 02.15 Kwadrans Leszka Długosza
02.15 - 04.00 Trójkowe Archiwum Koncertowe - Zofia Sylwin
04.00 - 06.00 Trójkowy Budzik – Radosław Okrasko
06.00 - 09.00 Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
6.40 Nadchodzą upały, szukamy ochłody w piwnicy - Iza Woźniak
6.50 Przegląd prasy - Eryk Kazanowski
7.15 Pytania z kosmosu. Pytanie od pani Krystyny: Czy gdzieś we wszechświecie mogą istnieć pierwiastki których nie znamy?
7.40 Dr Andrzej Kruszewicz - śpiewające wrony - Dariusz Pieróg
7.50 Przegląd prasy - Eryk Kazanowski
8.13 Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz; gość - Piotr Müller – rzecznik rządu
8.35 Płyta tygodnia: Alanis Morissette - Such Pretty Forks in the Road
8.40 Audycja Pod-różna - muzyka Gruzji - Marcin Pośpiech
8.45 Muzyczny Rozkład Jazdy – Mariusz Owczarek
09.00 - 10.00 Winien i ma – Arkadiusz Ekiert
Goście: Marek Zuber, Piotr Kuczyński
10.00 - 12.00 Reszta świata – Tomasz Michniewicz /Michał Żakowski
11.45 Powieść w Trójce - Janusz Głowacki „Moc truchleje”- przyg. Barbara Marcinik
12.00 - 13.00 Godzina prawdy - Michał Olszański
13.00 - 14.00 Akademia rozrywki - Łukasz Szwed
13.20 W 80 podróży dookoła świata – Marcin Wolski
14.00 - 15.00 Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda
14.30 Powieść dla młodzieży - „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann - przyg. Barbara Marcinik
14.55 – Medal dla każdego – Henryk Sytner
15.00 - 16.00 W tonacji Trójki - Michał Margański
16.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki - Kuba Strzyczkowski
16.40 Rozmowa z Markiem Wałkuskim
17.20 Co w mowie piszczy - Katarzyna Kłosińska
17.45 40 lat minęło… - cykl archiwalny – Wojciech Dorosz
18.45 Na trzecim biegu - Tomasz Gorazdowski
19.00 - 22.00 Wieczór z Trójką - Piotr Baron
22.00 - 00.00 Offensywa - Piotr Stelmach
Stacja Nauka 12.00 - 13.00
- Jak czytać etykiety produktów "light"? Agar, spirulina, kwas askorbinowy. To tylko niektóre z zagadkowych składników, które można znaleźć w składzie jedzenia, sięgając po produkty z półki „fit”. Czy mało kalorii oznacza, że posiłek jest dietetyczny? Czy niska zawartość tłuszczu jest zawszedobra dla naszego zdrowia?
Czat Czwórki 15.00 -16.00
- Żeglowanie bez żadnego doświadczenia żeglarskiego? Marek Kramarczyk wyruszył w jachtostopową podróż przez Atlantyk na Karaiby. Co przeżył i jak dzisiaj wygląda jego życie?
Będzie Głośno 18.00 – 20.00
- Zapraszamy na prezentację twórczości artystów, którzy zgłosili się do 4. Konkursu Wydaj płytę z Będzie Głośno. Usłyszymy między innymi After Midnight, Myasta, Jędrzeja Skibę…
Covery Samplery 20.00 - 22.00
– w audycji Vitalic, Novika, The Avalanches oraz ich inspiracje, przeróbki i nowe wersje klasyków muzyki popularnej.
Rock Blok 22.00 – 24.00
w całości poświęcony będzie idei „Na przekór koronie – letni festiwal na twoim balkonie". Sprawdzimy co słychać na OFF Festivalu , a po 23.00 zapraszamy na koncert The Cure, który grupa zagrała na festiwalu Roskilde.
11:00 "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Co zrobić, by zostać kapitanem prawdziwego pirackiego statku? Okazuje się, że żeby kimś takim zostać, trzeba sporo się nauczyć. Odwiedziny Mierzei Wiślanej.
16:30 "Wakacyjne rozmówki - hiszpański" - poznamy proste zdania, których użyjemy w codziennym życiu, czyli np. w sklepie, w komunikacji, w restauracji, czy mijając kogoś na ulicy.
18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Podróż koleją Transsyberyjską to marzenie wielu podróżników. O spełnieniu swojego opowie podróżniczka Zosia Nowaczyk. Podroż odbyła z Warszawy do Ułan Bator.
Dla dorosłych:
21:00-23:00 "Strefa rodzica" - O konfliktach i budowaniu związku. W związkach często dochodzi do konfliktów. Niektórzy się ich boją, a niektórzy wiedzą, że są częścią naszej codzienności. Niektórzy chcieliby je wyeliminować, niektórzy złagodzić. Większość z nas nie ma pojęcia jak przechodzić przez konflikt tak, by coś dobrego z niego wynikało.
Jest on niezbędny w tym by nasze relacje, małżeństwa, rodzice stawali się lepszymi partnerami. Ma to wpływ na nasze dzieci, na to jak będą odnajdywać się w rodzinie i jak będą budować związki. Jak przechodzić przez konflikty, co dają, czego się w nich wystrzegać i za co być wdzięcznym konfliktom? Gość: Krzysztof Głowacki, psycholog, twórca warsztatów dla par.
![.](//static.prsa.pl/images/394fc5c7-2f2f-4ad8-b8e4-9e9eeb9c26c0.jpg)
O godzinie 8:00 w cyklu Laureaci nagród dodatkowych Konkursu Chopinowskiego bohaterem Anny Skulskiej będzie enfant terrible Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku Ivo Pogorelich. W jego interpretacjach wysłuchamy – obok wyboru elektryzujących ujęć Chopinowskich arcydzieł (Preludium cis-moll op. 45 i Scherza cis-moll) - interpretacje Sonat bliskiego Chopinowi Domenica Scarlattiego.
Najnowsze nagranie Koncertu f-moll Fryderyka Chopina w wersji kameralnej, dokonane na historycznym instrumencie przez Kevina Kennera i towarzyszących mu smyczkowców z Apollon Musagète Qurtett, zdominuje premierowy odcinek cyklu Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? Na godzinę 12:00 zaprasza Marcin Majchrowski.
Punktualnie o 19:00 w świat Romantycznych brzmień wprowadzi nas Magdalena Łoś. Zabrzmią dzieła Fryderyka Chopina m.in. w wykonaniu Daniiła Trifonova, coraz powszechniej typowanego na głównego rosyjskiego spadkobiercę sztuki Grigorija Sokolova, którego obecnie uznaje się za najwybitniejszego żyjącego pianistę na świecie.
Zapraszamy.