Polskie Radio

Adolf Dymsza. Czego jeszcze nie wiemy o "Dodku"?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 08:46
To dla niego pisał teksty sam Julian Tuwim, to on był największą gwiazdą Qui Pro Quo, tylko on mógł pobić rekord maratonu tanecznego, kołysząc się na parkiecie... 48 godzin. A do tego występy w filmach, teatrach całej przedwojennej Polski i... pasja automobilisty. Resztę oraz to, czego nie wiemy jeszcze o Dodku, dopowie współautorka biografii pt. "Śmiech przez łzy - opowieść o Adolfie Dymszy - Dodku" - Elżbieta Draczyńska.
Adolf Dymsza
Adolf DymszaFoto: NAC/domena publiczna

Ponadto posłuchamy też pieśni neapolitańskiej w wykonaniu Paulosa Raptisa oraz perełek kabaretowych z archiwum Teresy Drozdy.

***

Na "Czas Pogody" w niedzielę (28.02) w godz. 10.00-12.00 zaprasza Zbigniew Krajewski. 

Zobacz więcej na temat: literatura historia Polski
Czytaj także

Kazimiera Iłłakowiczówna. Poetka i sekretarka Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 05:40
16 lutego 1983 roku zmarła Kazimiera Iłłakowiczówna. Była nie tylko oryginalną poetką, ale także sekretarką Józefa Piłsudskiego. Karierę urzędniczki postrzegała w kategoriach służby Polsce. Posługiwała się biegle sześcioma językami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stryjeńska. 48. rocznica śmierci niepokornej Zochy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 05:50
28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie na gruzach piekła. "Ostatnia więźniarka Auschwitz"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 14:30
Ponad 75 lat po wyzwoleniu obozu w Auschwitz okazuje się, że za jego drutami, w jednym z esesmańskich bloków, mieszka kobieta, która do dziś jest "więźniarką" tego miejsca i jego historii.
rozwiń zwiń