09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz
Niedawno obchodziliśmy Dzień Praw Rodziny - jakie są prawa "starej rodziny", której głowa odchodzi budować nowe stado? O rozwodach, alimentach, budowaniu rodziny patchworkowej. Gość - prawniczka Iga Parada.
"Muzyczna Jedynka" w piątek
Niebezpieczne szaleństwo w szkołach czyli o narastających przemocowych zachowaniach dzieci, które oglądają brutalne filmy lub grają w gry komputerowe z przemocą na pierwszym planie. Na podstawie jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich tygodni (mowa o bardzo brutalnym koreańskim serialu Sguid Game), który przeznaczony jest dla widzów 16+, ale z dnia na dzień coraz chętniej oglądają go i dyskutują o nim dzieci w wieku wczesnoszkolnym. A nawet jeśli nie oglądają, to popularność opowieści szkolnych jest tak duża, że wprowadzają w realu zabawy na bazie tego serialu, w których przegrana oznacza śmierć gracza. A w mediach społecznościowych już pojawiają się challenge, które zachęcają dzieci do ryzykownych zachowań, np. dzielą się na graczy i strażników i stosują prawdziwą przemoc. Nazwy gier brzmią niewinnie np. ciasteczka czy lustra. Problem jest duży, o czym alarmują psychologowie. Jak przeciwdziałać takiej agresji, jak ustrzec najmłodszych przed fascynacją przemocą? Gość - Łukasz Wojtasik, Ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, cyberprzemocy z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, autor pierwszej polskiej kampanii na temat zagrożeń dla dzieci online. Poza tym: kulturalne zaproszenia na weekend, kolejne notowanie "Turystycznej listy przebojów PL", konkursy i słuchowisko.
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki" w Ostrowcu Świętokrzyskim
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka
Zmodernizowane Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki" ponownie zostały otwarte dla zwiedzających. Krzemionki Opatowskie to największy na świecie prehistoryczny kompleks kopalni krzemienia pasiastego. 5 tys. lat temu, w poszukiwaniu tego niezwykle cennego surowca, neolityczni górnicy drążyli szyby dochodzące nawet do 10 m głębokości. Obecnie znamy z tego rejonu ok. 4 tys. kopalń, tworzących niekiedy sieć podziemnych tuneli. Od 2 lat "Krzemionki" znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO a teraz mogą pochwalić się nową wystawą stałą i zmodernizowaną podziemną trasą turystyczną - o czym będzie mówić Andrzej Przychodni - dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim (placówka ta zarządza "Krzemionkami").
Po raz 7 zostały przyznane Nagrody im. Benedykta Polaka. Nagroda wręczana jest dwóm osobom: polskiemu obywatelowi za "wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie" oraz cudzoziemcowi za propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami. Patronem nagrody jest pochodzący z Wrocławia franciszkanin - Benedykt Polak, który w XIII w. (ćwierć wieku przed Marco Polo) wraz z włoskim towarzyszem Giovannim da Pian del Carpine, dotarł na dwór chana Mongołów w Karakorum a następnie spisał relację z tej 2,5 letniej wyprawy do Azji. Wybór osoby patrona ma podkreślać historyczne znaczenie, jakie nasz kraj odegrał w dziedzinie kontaktów międzykulturowych. W tym roku Nagroda dla polskiego badacza powędrowała do dr inż. Wojciecha Kołątaja - architekta i konserwatora zabytków, który przez ponad 30 lat zajmował się rekonstrukcją antycznego centrum Aleksandrii na wzgórzu Kom el Dikka. Jeśli chodzi o nagrodę dla obcokrajowca, to Kapituła postanowiła przyznać ex aequo dwie Nagrody. Jedna trafiła do rąk tureckiej badaczki - prof. Hacer Topaktaş Üstüner - kierowniczki Zakładu Języka Polskiego i Literatury na Uniwersytecie Stambulskim, która zajmuje się relacjami między Rzeczpospolitą a Turcją Osmańską. Drugą Nagrodę otrzymał prof. David Frick - historyk i lingwista z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Prof. Frick bada różnorodność kulturową II Rzeczpospolitej a ostatnio opublikował książkę "Wilnianie. Żywoty siedemnastowieczne". Wszyscy laureaci będą gośćmi Eureki. Nagrody są objęte patronatem Polskiego Radia.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.
21.45 - "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
23.50 - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
W audycji zaprosimy na kolejną "Miejscówkę z Dwójką" - w najbliższą sobotę jej gospodarzami będą wibrafonista jazzowy i kompozytor Dominik Bukowski oraz kompozytor jazzowy i pianista Dominik Kisiel. Spotkanie z artystami o godz. 9.30. W "Jazzowej rozmowie" Andrzej Zieliński spotka się za to z polsko-japońsko-szwajcarskim duetem wokalno-gitarowym Yumi Ito & Szymon Mika, aby wspólnie posłuchać płyty "Minha flor". Ponadto w audycji: przygotowana przez MOCAK ekspozycja dzieł sztuki w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie oraz sztuka jako narzędzie propagandy w PRL-u - jako kanwa nowej wystawy w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski
10.00-11.00 - Znacie to posłuchajcie - Po Wielkim Konkursie
11.10-12.00 - Johannes Brahms Uwertura tragiczna op. 81, wyk. Philharmonia Orchestra, dyr. Otto Klemperer; Sonata klarnetowa f-moll op. 120 nr 1, wyk. Lorenzo Coppola - klarnet, Andreas Staier - fortepiano
12.05-12.45 - Józef Haydn Symfonia fis-moll Hob. I/45 "Pożegnalna", wyk. Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, dyr. Jan Krenz
Andrzej Korzyński - muzyczna polska marka - POSŁUCHAJ!
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Andrzej Korzyński
13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzą Andrzej Sułek, Piotr Metz
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek
Grupa twórcza Malkontenci istnieje od 2012 r. W tym czasie przygotowała 10 autorskich spektakli i 20 innych wydarzeń kulturalnych. Grupa Działa w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej i w tym roku szkolnym świętować będzie swoje dziesięciolecie! Na pytanie czy teatr niezawodowy może być sposobem na życie odpowie w audycji reżyser Łukasz Krawczyński (godz. 16.30). Ponadto zapowiemy koncert muzyki Karola Mikulego w Łazienkach Królewskich, omówimy II Beskidzki Festiwal Klasyki "Beskid Classics", przyjrzymy się Żydowskim cmentarzom w Polsce, zaprosimy na film Moje wspaniałe życie. Na koniec wraz z Krzysztofem Kłopotowskim zajrzymy na Manhattan.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z prof. Zbigniewem Wawrem - autor Michał Nowak
18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Andrzej Zieliński
Aga Derlak Septet
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska, w studiu Ewa Szczecińska
Transmisja z NOSPR (początek o godz. 19.30)
Bedrich Smetana Moja ojczyzna, wyk: NOSPR, dyr. Pinchas Steinberg
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Strefa literatury" - aud. Doroty Gacek
Wolę umrzeć poetą niż wojownikiem. Z Yusefem Komunyaką o poezji, jazzie, dzieciństwie i nienawiści.
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz
23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta
"Literacka sjesta" - podróż po bezkresnych stepach
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Dorian Lynskey "Ministerstwo prawdy. Biografia roku Orwella", czyta Wojciech Żołądkowicz.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Igor Newerly "Zostało z uczty Bogów", czyta Krzysztof Kołbasiuk.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Stanisław Ignacy Witkiewicz "Listy do żony", czyta Krzysztof Gosztyła.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik
W audycji pies w polskiej frazeologii - za sprawą wystawy w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki. Będzie też świat, w którym przyszło żyć i tworzyć Cyprianowi Kamilowi Norwidowi - za sprawą słuchowisk ze "Sceny teatralnej Trójki".
02.00-03.00 - "Nocne żądze" - Michał Grabkowski
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Piotr Firan
05.00-06.00 - "Synth-pop" - Michał Kirmuć
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski
W audycji m.in. morsy z Pomorza, sezon na dynię i kurs bezpiecznej jazdy samochodem.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak
Gość - Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
"Rowerem przez II RP". Czyta Rafał Zawierucha
09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz
W audycji m.in. rynek nieruchomości w Polsce oraz czwarta fala Covid-19. Goście: Piotr Arak - dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Adam Abramowicz - rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
W audycji m.in. rozmowa z Januszem Radkiem - artystą, który pojawi się w multimedialnym spektaklu "Schaeffer Arts Fight", z Tomaszem Gawronem - reżyserem polsko-słowackiego spektaklu "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" oraz rozmowa Ryszarda Jaźwińskiego z reżyserem Maciejem Bochniakiem.
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Tomasz Żąda
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Tomasz Miara
W audycji odwiedzimy m.in. Targi TransExpo w Kielcach - największe targi branży autobusowej w Europie, Unicorn Hub DemoDay w Lublinie - prezentację ponad 40 startupów oraz powiemy o programie ReFlex, który ma spowodować, że do 2025 roku co najmniej 50% opakowań będzie trafiać do ponownego użytku.
15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat
18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski
19.00-22.00 - "Trzy strony dźwięku" - Łukasz Ciechański
22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
Polskie Radio 24 na podium zestawienia najbardziej opiniotwórczych nadawców
Od dziesięciu lat Fundacja im. Zbigniewa Herberta - w rocznicę urodzin swojego patrona - organizuje wieczory poetyckie. Tegoroczne wydarzenie przygotowane wspólnie z Teatrem Polskim, poświęcone było przyjacielowi Zbigniewa Herberta, poecie Adamowi Zagajewskiemu, który był również członkiem Rady Fundacji i wspierał jej działania swoją wiedzą i doświadczeniem. Zmarłego 21 marca 2021 roku poetę wspominać będzie poeta Tomasz Różycki.
Natomiast Muzeum Łazienki Królewskie Pałac na Wyspie w Warszawie zapraszają na koncert z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Karola Mikulego. Pochodzący z ormiańskiej rodziny pianista i kompozytor, zasłynął także jako znakomity pedagog oraz animator życia muzycznego Lwowa. Gośćmi Polskiego Radia 24 będą muzykolog dr Michał Piekarski i śpiewak baryton dr Witold Żołądkiewicz.

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski
Piątkowy poranek spędzimy w towarzystwie Darii Ładochy i Mary Spolsky, zajadając chlebek-chmurkę zwany też oopsie bread’em, do którego pieczenia nie używamy mąki, drożdży ani zakwasu.
09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni
Porozmawiamy o przewodniku stworzonym specjalnie dla aktywnych kobiet "Lwice trenują inaczej" i o programie "WF na chacie".
14.00-15.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek
Spotkanie z laureatami Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi i zaproszenie do na XLVII Tyskie Spotkania Teatralne.
16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus
Jak powinna wyglądać "dobra" lekcja WF-u? Dlaczego często nie lubimy szkolnych zajęć wychowania fizycznego? Rozmowa z Joanną Piotrowską, trenerką, nauczycielką, pracownikiem dydaktycznym AWF i z Robertem Korzeniowskim - polskim lekkoatletą, chodziarzem, najbardziej utytułowanym polskim sportowcem pod względem zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego.
18.00 - Koncert w Czwórce - zespół Myasta
Koncert zespołu Myasta na żywo ze studia koncertowego Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. Myasta to zwycięzcy czwartej edycji konkursu radiowej Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Muzycznie przenikają do wnętrza odbiorcy, wprawiając go w harmoniczny trans. Łączą różne style muzyczne w integralną całość, dzięki czemu ich muzyka ma wielowymiarowy charakter. Po koncercie rozmowy z członkami zespołu w audycji "Będzie głośno!".
"Panny z Wilka" Jarosława Iwaszkiewicza. Czyta Justyna Kowalska
00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski
Mordor Muzik, czyli pierwsza ekipa, która z sukcesem przeniosła brytyjskie grime'owe brzmienie na polski grunt właśnie wydała swój debiutancki album zatytułowany "Mordor CD". Ginger i Majki, czyli emce i producent odpowiedzialni za ten krążek, opowiedzą o jego powstaniu w specjalnym wywiadzie. Poza tym przyjrzymy się "Neowise" czyli pierwszemu krążkowi niezwykle zdolnej Sary.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.
11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Czy język polski jest wszędzie taki sam, a jeżeli nie to dlaczego? Czyli lot latającym dywanem od Tatr przez Śląsk aż nad polskie morze Bałtykiem zwane.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Najważniejsze książki w dziejach ludzkości - dla każdego z nas mogą to być inne książki, ale niektóre mogą się także powtarzać. Przyjrzymy się tym najsłynniejszym.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak radzić sobie z codziennymi trudnościami. Dlaczego jest to tak pomocne dla małych i dużych. Czy warto dzieciom czytać opowieści o trudnych sytuacjach, aby mogły "na sucho" przetrenować je w pomocą rodzica. Nie ma niegrzecznych dzieci - są tylko takie, którym skończyło się paliwo, czyli energia niezbędna do radzenia sobie z rozmaitymi bodźcami. Jak zmierzyć się z typowymi dla dzieci w wieku przedszkolnym trudnościami takimi jak: marudzenie przy wychodzeniu do przedszkola, problemy w kontaktach z dawno niewidzianymi osobami, zazdrość o rodzeństwo, kłótnie z rówieśnikami, drażliwość po dniu pełnym wrażeń, kłopoty z ubieraniem się. Gość: Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka bloga i osoba zawodowo prowadząca szkolenia online, autorka książki "Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci".
Konkurs "Muzyczne źródełko" - na zgłoszenia czekamy do końca października!
23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem będzie Daniel Moszczyński z zespołu Bibobit. Muzyk opowie o nowym wydawnictwie "Co to za czas". Laureaci konkursu Męskiego Grania w 85-tą rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej (9.10) zaprezentowali album, z autentycznym głosem poetki i utworami w nowatorskim stylu. Zachwycili publiczność 22. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej. Bibobit wraz z Jackiem Piskorzem radykalnie wywrócili muzyczną stylistykę utworów mistrzyni słowa. To wysokoenergetyczny i poruszający projekt, który na płycie stanowi w równym stopniu przedsięwzięcie muzyczne jak i opowieść biograficzno-psychologiczną. Płytę promuje singiel pt. "Gaj".
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Bajki ciotki Edith" na podstawie książki Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Jana Warenycia. Teatr Polskiego Radia, 1998 r. Wystąpili m.in. Anna Seniuk, Krzysztof Tyniec, Andrzej Ferenc, Krystyna Królówna, Barbara Zielińska, Ewa Wencel, Ryszard Barycz, Marek Frąckowiak.

17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]
Ostatni odcinek poświęcony Koncertowi fortepianowemu f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Program wypełni najnowsza interpretacja zwycięzcy XVII Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku, Seong-Jin Cho, którą młody pianista nagrał dla wytwórni DG. Artyście towarzyszy London Symphony Orchestra pod batutą Gianandrei Nosedy.
Posłuchaj wybranych audycji Polskiego Radia Chopin!
21.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski [PREMIERA]
Ostatni odcinek rozmowy z Zuzanną Pietrzak. Tym razem poruszymy przede wszystkim problem presji towarzyszącej występowaniu w konkursach artystycznych. Towarzyszyć nam będzie muzyka Fryderyka Chopina w interpretacjach Piotra Anderszewskiego oraz Marthy Argerich. W programie zabrzmią również pewne zaskakujące nagrania inspirowane twórczością patrona naszej anteny.
Zapraszamy!