Polskie Radio

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie na urodzinowym koncercie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2024 13:00
"Mir zenen do. Jesteśmy tutaj" - widowisko pod takim tytułem zabrzmi w ostatnią niedzielę września - 29 września o godz. 17.00 - w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zagra pod batutą Michała Klauzy. 
Koncert urodzinowy Muzeum Polin w ostatnią niedzielę września to prezentacja utworów Philipa Glassa, Georgea Gershwina i Gustava Mahlera w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. Poza tym będzie można zobaczyć multimedialne projekcje premierowych choreografii z Polski, Izraela Ukrainy i Hiszpanii.
Koncert urodzinowy Muzeum Polin w ostatnią niedzielę września to prezentacja utworów Philipa Glassa, George'a Gershwina i Gustava Mahlera w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. Poza tym będzie można zobaczyć multimedialne projekcje premierowych choreografii z Polski, Izraela Ukrainy i Hiszpanii.Foto: mat. prasowe

Z okazji swoich dziesiątych Urodzin Muzeum Polin przygotowało niezwykle bogaty program. Wśród  nich znajduje się wydarzenie łączące muzykę klasyczną, taniec współczesny, architekturę i historię. Obok utworów Philipa Glassa, George'a Gershwina i Gustava Mahlera w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy zobaczyć będzie można multimedialne projekcje premierowych choreografii przygotowane przez choreografów i tancerzy z Polski, Izraela Ukrainy i Hiszpanii.

- Koncert chyba zawsze jest spotkaniem: publiczności z artystami, dzieła, zamkniętego materiału muzycznego z żywym wykonaniem tu i teraz. Czasem, podczas tych najlepszych koncertów słuchacz może spotkać się sam ze sobą – muzyka może odsłonić w nim emocje, o której istnieniu sam nie miał dotąd pojęcia. Nasz niedzielny koncert też będzie spotkaniem i to do potęgi: muzyka spotka się z tańcem, taniec z filmem, tancerze z przestrzenią Muzeum i historią, która jest tu opowiadana. Pracę nad tym koncertem zaczęliśmy wiele miesięcy temu. Zaprosiliśmy do współpracy trójkę choreografów. Wiedzieliśmy, że każdy z nich spojrzy na Muzeum inaczej. Nie sądziliśmy jednak, że to bycie w Muzeum – nocami zamienialiśmy wystawę stałą Muzeum POLIN w plan filmowy i pracowaliśmy właściwie do świtu – okaże się tak wyjątkowym i ważnym doświadczeniem dla samych twórców. Powstały trzy opowieści – zapowiada kurator sceny muzycznej POLIN, nowy dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Kajetan Prochyra

 


Jacek Przybyłowicz zaprosił do Polski i do Muzeum POLIN czwórkę młodych tancerzy z baskijskiego zespołu Danzaz. Film, który zostanie pokazany jest obrazem choreograficznym, ale także po trochu dokumentem pokazującym pracę choreografa z tancerzami i tym, jak młodzi ludzie wchodzą, odkrywają, oswajają nową przestrzeń. Filmowi w reżyserii Grzegorza Jankowskiego z fantastycznymi zdjęciami Janusza Szymańskiego towarzyszyć będzie pierwsze polskie wykonanie XIV symfonii Philipa Glassa.

Jako drugą, przedstawiona zostanie choreografia Ereza i Kornelii Zoharów – polsko-izraelskiego duetu artystów związanych m.in. ze słynną Batsheva Dance Company. Erez i Nela zaprosili do współpracy tancerzy, dla których polsko-żydowska historia jest częścią ich tożsamości. Rodzina jednego z tancerzy, Ziva Frenkela, mieszkała przed wojną przy ul. Miłej, nieopodal Muzeum POLIN. Tancerzom towarzyszyć będzie "Adagietto" z V symfonii Gustava Mahlera oprawione taśmą przygotowaną przez kompozytorkę i artystkę dźwiękową Joannę Schubert

 

Finałem koncertu będzie wykonanie "Błękitnej Rapsodii" George'a Gershwina z Marcinem Maseckim jako solistą. Ten nowojorski do szpiku utwór przeniesiony jednak zostanie do sztetla, przedwojennego żydowskiego miasteczka, gdzie Alisa Makarenko przygotowała dla nas opowieść o miłości, trochę w klimacie złotych lat Hollywood, trochę bajki czy przypowieści. 

 


Cały program urodzinowy Muzeum Polin >> TUTAJ <<

 


mat. pras. / rk 

Czytaj także

Orkiestra Polskiego Radia otwiera sezon artystyczny. Na początek Brahms i Szymanowski

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 18:38
Po raz 79. Orkiestra Polskiego Radia zainauguruje sezon artystyczny. Tym razem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego będzie można usłyszeć dzieła Brahmsa i Szymanowskiego. O koncercie oraz pracy dyrygenta w Czwórce opowiada Michał Klauza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest nowy Dyrektor Orkiestry Polskiego Radia. To menadżer kultury i kurator Kajetan Prochyra

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 13:30
Kurator muzyczny, inicjator, wizjoner i dziennikarz muzyczny, menedżer - Kajetan Prochyra - będzie kierował Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie. Stanowisko obejmie 16 września 2024 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zagra na 10-leciu Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 17:30
Orkiestra Polskiego Radia zagra na 10-leciu otwarcia wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. - Koncert "Mir zenen do. Jesteśmy tutaj" to będzie wyjątkowe spotkanie tańca, filmu, muzyki, architektury, historii i mam nadzieję, że współczesności - mówi w radiowej Jedynce Kajetan Prochyra, kurator sceny muzycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejsce, które mówi o wspólnej historii Żydów i Polaków. 10. urodziny Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 20:35
Muzeum POLIN to miejsce niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju. Miejsce, które przede wszystkim mówi o wspólnej historii Żydów i Polaków. W dniach 26-30 września instytucja ta będzie świętować 10. urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 lat Muzeum POLIN - "Jesteśmy tu. Mir zenen do"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 20:16
Koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty. - Tak swoje dziesięciolecie świętować będzie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. O tym co przygotowano opowiedziały w Dwójce Marta Dziewulska, rzeczniczka muzeum POLIN oraz Zofia Bojańczyk, koordynatorka programu urodzin.
rozwiń zwiń