O słynnych truciznach i trucicielach opowiedziała prof. Małgorzata Kłys - toksykolog, była wieloletnia kierowniczka Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Pracowni Toksykologii Sądowej w tej katedrze, autorka książki "Ujarzmić truciznę".
Poza tym w audycji:
- Do tłumienia drugiego powstania żydowskiego przeciwko rzymskiej okupacji w Judei (tzw. Powstania Bar-Kochby 132- 135 r n.e.) został sprowadzony Legion VI Ferrata. Po zakończonej akcji pacyfikacyjnej - legioniści pozostali na stałe w tej rzymskiej prowincji. Wybudowano obóz legionowy, który funkcjonował przez co najmniej kilkadziesiąt lat.
Choć znane było przybliżone miejsce lokalizacji, to dopiero na początku XXI wieku nie udało się natrafić na pozostałości wojskowych koszar. Oprócz zabudowań i ulic obozu odsłonięta tam również cmentarzysko, które badał polski bioarcheolog - prof. Wiesław Więckowski (Wydział Archeologii UW) zaproszony do współpracy z amerykańsko-izraelską misją.
- Wymieniali ze sobą korespondencję przez ponad 20 lat. Pierwszy list datowany jest na rok 1911. Ona pisała do niego po francusku, odręcznie, on do niej po niemiecku, na maszynie. Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein. 32 listy dwojga wybitnych uczonych rozproszone są po światowych archiwach. Teraz - dzięki inicjatywie dr Ewy Łabno-Falęckiej - zostały odnalezione, zdigitalizowane i wydane w formie książkowej z naukowym komentarzem.
Co zawiera ta korespondencja i jaka relacja łączyła Marię Skłodowską-Curie i Alberta Einsteina opowiedzieli: dr Ewa Łabno-Falęcka - z Fundacji Rozwoju Edukacji dla Przemysłu, pomysłodawczyni publikacji i prof. Tomasz Pospieszny - chemik z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, biograf M. Skłodowskiej-Curie, jeden z naukowych edytorów tej książki.
Zobacz także:
***
Na "Eurekę" w piątek (31.01) o godz. 19.10 zaprosiła Katarzyna Kobylecka.
DS