Polskie Radio

Czy powstanie POLSA - Polska Agencja Kosmiczna?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 11:11
Przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych poparli powołanie polskiego odpowiednika NASA. Podczas pierwszego czytania projektu ustawy w tej sprawie, posłowie nie kryli, że chodzi głównie o odzyskiwanie środków dla naszych firm i naukowców.
Vega w trakcie startu
Vega w trakcie startuFoto: ESA

Polska Agencja Kosmiczna, czyli POLSA (od Polish Space Agency) ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego.

Polska należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i wpłaca do niej kwotę rzędu 60 mln euro rocznie. Tymczasem polski sektor kosmiczny, mimo potencjału i chęci, w minimalnym stopniu uczestniczy w programach ESA.

Wnioskodawcami powołania POLSA są posłowie PSL. Waldemar Pawlak (PSL) przekonywał w Sejmie, że rozwój technologii kosmicznych nie podlega tylko prawom rynku, bo dominują w nim środki publiczne. Wskazywał, że wiele krajów UE przeznacza znaczące środki na agencje kosmiczne, w tym Francuzi, Włosi, ale też Czesi, Węgrzy, Rumunii, a nawet będący poza Unią Ukraińcy.

Jerzy Materna  PiS uznał, że utworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej będzie wydarzeniem epokowym. Ubolewał, że Polska nie posiada żadnego satelity państwowego. Jak podkreślał, żeby zdobywać kontrakty na wysokości naszej składki do ESA potrzebna jest polska instytucja, która by się tym zajmowała.

Przychody przemysłu kosmicznego wyniosły w skali globu ponad 300 mld dol. Stany Zjednoczone na swoją NASA wydają rocznie ok. 16 mld dol., a Europa wydaje na ESA 4 razy mniej

Wnioskodawcy oszacowali koszty funkcjonowania Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA na 5-10 mln zł rocznie. Sejm skierował projekt tej ustawy do komisji gospodarki i komisji obrony narodowej. Sektor kosmiczny w przypadku Polski to nie tylko różne urządzenia na sondach naukowych, ale także urządzenia do śledzenia satelitów oraz przetwarzanie danych satelitarnych na potrzeby wielu dziedzin, np. logistyki czy rolnictwa.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie
Czytaj także

Copernicus zaczyna działać

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 15:00
Wystrzelony dwa tygodnie temu europejski satelita okołoziemski Sentinel-1 działa bez zarzutu. Właśnie nadesłał z orbity pierwsze zdjęcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mosty dla naczyń krwionośnych i trójwymiarowy grafen

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 14:00
Jedną z najnowszych technologii opracowanych w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie są testy zmęczeniowe materiałów na maleńkie i bardzo wytrzymałe stenty kardiologiczne. Za metodę diagnostyki zmęczeniowej jednostka otrzymała nawet złoty medal na targach Innova w Brukseli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacja na kanonizację

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 22:22
Watykan uruchomił specjalną aplikację na telefony komórkowe w związku z niedzielną kanonizacją dwóch papieży.
rozwiń zwiń