Polskie Radio

Rolnicze zwyczaje przodków decydują jacy jesteśmy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 14:45
Dlaczego Zachód jest bardziej indywidualistyczny, a Wschód kolektywistyczny? Bo w neolicie uprawialiśmy inne rzeczy.

Różnice psychologiczne pomiędzy otwartymi i indywidualistycznymi ludźmi Zachodu, a bardziej kolektywnymi ludźmi Wschodu mają wiele wspólnego z tym, co od tysiącleci uprawiają - piszą w „Science" naukowcy z Chin i USA.

Ryż wymaga intensywnego nawadniania - a zatem i prac irygacyjnych, podczas których sąsiedzi współpracują ze sobą we wspólnym interesie. Pszenica to domena indywidualistów, bo rolnik, który ją uprawia nie musi prosić nikogo o pomoc, a w sprawie nawadniania polega na deszczu.

Aby sprawdzić tę hipotezę, naukowcy zbadali ponad 1000 rolników z północy i południa Chin pod kątem ich odruchów indywidualistycznych i kolektywnych. Okazało się, że różnice psychologiczne pomiędzy mieszkańcami północy i południa Chin rzeczywiście istnieją i są spore. Od stuleci lat uprawia się tam co innego: na północy pszenicę, a na południu - ryż.

- Łatwo jest myśleć o Chinach jako o litej kulturze. Stwierdzamy jednak, że północ i południe Chin ma szalenie odmienną kulturę psychologiczną. Historia uprawy ryżu na południu wyjaśnia, dlaczego żyjący tam ludzie są bardziej kolektywni, niż mieszkańcy pszenicznej północy - twierdzi twórca "teorii ryżu", Thomas Talhelm z amerykańskiego University of Virginia.

- Rolnicza spuścizna wciąż wpływa na członków współczesnych społeczeństw - zauważa Talhelm. - Stworzyła dwa różne profile psychologiczne, które jednocześnie odzwierciedlają szerszą różnicę między Azją Wschodnią a całym Zachodem.

(ew/PAP/DailyMail)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia archeologia
Czytaj także

Neandertalskie korzenie raka

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 13:00
Neandertalczyk, żyjący 120 tysięcy lat temu, miał nowotwór, który jest bardzo powszechny dzisiaj - wynika z analiz skamieniałości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy nasz wspólny przodek miał 7 cm...?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 14:20
To maleńkie zwierzę może być przodkiem wszystkich małp, w tym szympansów, goryli, makaków i ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To zmiana klimatu zabiła mamuty

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 13:00
Naukowcy mają dowody, że za wyginięciem mamutów nie stoją jednak bezwzględni łowcy.
rozwiń zwiń