Wystawa przedstawia życie Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, pokazano także eksponaty związane z polską kawalerią (szable, lance, siodła, elementy umundurowania) oraz buzdygan pamiątkowy bohatera wystawy.
"Piękny Bolek, ulubieniec Cezara, bożyszcze Polek" pisał o nim Antoni Słonimski. - A okres durnej i chmurnej młodości zakończył się dyplomem akademickim - mówi dr Wojciech Giermaziak, dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej. Są niezbite dowody, że Wieniawa-Długoszowski otrzymał tytuł lekarza medycyny o specjalności okulistyka. Jako lekarz kształcił się w Paryżu. Był zresztą człowiekiem renesansu o wielu talentach.
W Paryżu poznał Józefa Piłsudskiego i to odmieniło jego życie. Założył mundur i już go nie zdjął do końca życia. Był też twórcą polskiej międzywojennej kawalerii. Często wysyłany z misjami dyplomatycznymi. - Ta bajka o birbancie jest świadoma przykrywką, jaka była kreowana przez Piłsudskiego i otoczenie Piłsudczyków - mówi dr Giermaziak. Jego zdaniem celowo.
W jakim celu propagowano nieprawdziwy obraz Generała Wieniawy-Długoszowskiego? Jakie są wątpliwości, związane ze śmiercią generała?
Posłuchaj nagrania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Gość: dr Wojciech Giermaziak, dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej.
Data emisji: 12.09.2017
Godzina emisji: 19.10
ag