W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie można podejrzeć narzędzia używane przez konserwatorów do badań i prac konserwatorskich. Mimo iż są one używane na co dzień, wyeksponowane są w gablotach ponieważ stanowią część Galerii Magazynowej, którą przez szybę mogą oglądać zwiedzający Wilanów.
Żelazka, binokulary i lupy
Jak wskazała Anna Guzowska, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa, jednym z ciekawszych i budzących największe zainteresowanie "eksponatów" jest malutkie żelazko, nazywane kauterem.
- Temperaturę można w nim regulować co do jednego stopnia - jeśli chcemy mieć 47 stopni, to tyle na końcówce tego żelazka mieć będziemy. Używamy go na przykład do przyklejania - jeżeli w obrazie jest podniesiona jakaś łuska, podpuszczamy odpowiedni klej termoplastyczny, następnie - przez specjalną folię, tak, aby nic się nie przykleiło - dotykamy żelazkiem i prasujemy. Do poprawionego fragmentu przykładamy później kawałek marmuru i czekamy aż wszystko ostygnie - wyjaśniła.
Do badań nad zabytkami przydają się zakładane na głowę binokulary, podręczne lupy, a także specjalne mikroskopy. Te ostatnie mają wyciągane ramiona, by można było nimi "podjechać" nad dzieło. Mają także wmontowane kamery, które pozwalają na prowadzenie dokumentacji fotograficznej. A co jeszcze wykorzystują konserwatorzy w swojej pracy?
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Roman Czejarek
Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska
Data emisji: 9.01.2020
Godzina emisji: 9.00 - 12.00
kk