18:05 [ PR1]PR1 (mp3) 27 listopad 2020 17_10_53.mp3 Bezpieczeństwo na kolei. O czym należy pamiętać? (Bezpieczna Jedynka)
Święto Kolejarza. Życzenia i podziękowania od prezydenta dla pracowników kolei
"Polska kolej coraz bezpieczniejsza"
Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Transportu Kolejowego Tomasz Frankowski na antenie radiowej Jedynki podkreślił, iż polska kolej z roku na rok staje się coraz bardziej bezpieczna. - Widzimy to po liczbie wypadków. W pierwszych trzech kwartałach tego roku doszło do 416 wypadków. W ubiegłym roku w tym czasie było 478 wypadków, więc ta liczba spada - wyjaśnił. - 20 proc. wypadków, do których doszło na sieci kolejowej to wypadki, w których przyczyna leży w samym systemie kolejowym. Pozostałe zdarzenia to wypadki na przejazdach i potrącenia osób przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych. Jest to od lat największy problem systemu kolejowego - dodał ekspert.
Zasady bezpieczeństwa
W Polsce mamy ponad 12 700 przejazdów kolejowych. Jak zauważył Tomasz Frankowski, kierowcy często nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. - Mogliśmy się o tym przekonać oglądając nagrania z monitoringu przejazdu w Puszczykowie. Kierowca zignorował czerwone światło, wjechał na przejazd, kiedy jeszcze rogatki się do końca nie podniosły i w tym momencie zaczął nadjeżdżać pociąg - mówił.
Pierwsza kolej na ziemiach polskich, Warszawsko-Wiedeńska droga żelazna
W tym samym miejscu w 2019 roku doszło do wypadku na przejeździe kolejowym z udziałem karetki. W karetkę pogotowia, która stała na torach między opuszczonymi rogatkami, uderzył pociąg. Zginęli 30-letni lekarz i 42-letni ratownik medyczny.
źródło: Radio Poznań/Youtube
Kolejowe ABC
Natalia Krapacz z Urzędu Transportu Kolejowego opowiedziała o kampanii edukacyjnej Kolejowe ABC skierowanej do szkół.
- Jest to projekt edukacyjny dotyczący bezpieczeństwa kolejowego, którego głównymi odbiorcami są dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. (...) Celem kampanii jest promowanie zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialnego zachowania na terenach kolejowych, stacjach czy pociągach - tłumaczyła Natalia Krapacz.
W ramach projektu prowadzone są zajęcia edukacyjne w placówkach oświatowych na terenie całego kraju. - Dzięki takim lekcjom dzieci mają okazję poznać zasady bezpieczeństwa przejazdu koleją, poznają znaczenie znaków drogowych, uczestniczą w interaktywnych grach, zabawach - wylicza gość audycji.
źródło: UTK Kolejowe ABC/Youtube
Anna Ciorgoń konduktorka PKP Intercity i Anna Zakrzewska z Biura Prasowego PKP Intercity powiedziały o roli załogi pociągu w zapewnieniu bezpieczeństwa w podróży. Z kolei Mirosław Siemieniec z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformował o podnoszeniu bezpieczeństwa na kolei poprzez modernizację.
***
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski
Goście: Tomasz Frankowski (Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Transportu Kolejowego), Natalia Krapacz (Urzęd Transportu Kolejowego), Anna Ciorgoń (konduktorka PKP Intercity), Anna Zakrzewska (Biuro Prasowe PKP Intercity), Mirosław Siemieniec ( rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A)
Data emisji: 27.11.2020 r.
Godzina emisji: 17.10
ans