Polskie Radio

Rocznice i wyśmienita muzyka. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 20:43
Urodziny radiowej Dwójki, Chopina oraz "Sygnałów Dnia". Szczegóły obchodów Roku Lema 2021 w Krakowie i projekt "Psycha nie siada", stworzony przez grupę licealistów. W Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych - koncert "Młodzi Niezłomnym". Zapraszamy! 
Studio S-7 Polskiego Radia
Studio S-7 Polskiego RadiaFoto: Archiwum Polskiego Radia

logo

06.00-09.00 - "Sygnały Dnia" - zapraszają Karolina Rożej i Katarzyna Gójska

Z okazji 48. urodzin "Sygnałów Dnia" zaproponujemy słuchaczom konkurs. Powiemy też o tym, jak audycja zwiększyła swoje możliwości dotarcia do słuchacza, a nawet widza dzięki nowym technologiom - kiedyś radio wykorzystywało jedynie fale radiowe, teraz mamy do dyspozycji także DAB+, internet, aplikację mobilną, media społecznościowe, a nawet transmisję obrazu. 

20.10 - Koncert "Młodzi Niezłomnym" Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Wykonawcy: Zespół wokalny SOUL Sanok. W programie m.in.: UWIERZ POLSKO, BALLADA O ROTMISTRZU PILECKIM, INKA, DLA NIEPODLEGŁEJ SZLI


LITERATURA W JEDYNCE

21.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale Youtube i na Facebookua także w serwisach z audiobookami.

logo

Urodziny Dwójki

Urodziny Fryderyka Chopina

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

1 marca świętujemy 84. urodziny Dwójki. W audycji opowiemy o czekających na Państwa atrakcjach, m.in. o wieczornym koncercie "Piosenki robotów", podczas którego usłyszymy w niecodziennym repertuarze Gabę Kulkę. Początek spotkania z artystką o godz. 9.30.

1 marca to też dzień urodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji zaplanowaliśmy transmisję recitalu pianistycznego z Żelazowej Woli. W Domu Urodzenia Fryderyka Chopina na fortepianie historycznym zagra Aleksandra Świgut. Pianistka w Poranku Dwójki opowie o przygotowanym repertuarze.

1 marca to również Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, o czym porozmawiamy z dyrektorem mieszczącego się w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Januszem Kotowskim. Spotkanie o godz. 8.30​

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - Fryderyk Chopin Ballady, wyk. Seong-Jin Cho - fortepian

11.10-12.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Jakub Gołąbek Symfonia D-dur nr 2, wyk. {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Lorenzo Coppola; Franciszek Lessel IV Sekstet Es-dur, wyk. Consortium Classicum

12.00-13.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

TRANSMISJA Z ŻELAZOWEJ WOLI

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Koncert urodzinowy – 14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa”. Sale Redutowe Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (23.08.2018) Auguste Franchomme Fantazja na temat „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta op. 40, Etiudy op. 35, Kaprysy op. 7, Fryderyk Chopin Etiuda cis-moll op. 25 nr 7, Grand Duo Concertant E-dur na temat z opery „Robert Diabeł” Meyerbeera (opr. Auguste Franchomme) George Alexander Osborne Duo concertant na temat motywu z opery „Anna Bolena” Gaetana Donizettiego (opr. Auguste Franchomme), Ludwig van Beethoven Sonata a-moll op. 23 (opr. Auguste Franchomme), wyk: Andrzej Bauer – wiolonczela, Tobias Koch – fortepian. (17.08.2018) Franz Schubert/Valentin Silvestrov Schubert meets Silvestrov, Fryderyk Chopin Mazurek a-moll op. 17 nr 4 (opr. Victor /Kissine), wyk: Gidon Kremer, Džeraldas Bidva – skrzypce, Kremerata Baltica

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszymi gośćmi będą Aleksander Dębicz i Łukasz Kuropaczewski, którzy wieczorem wystąpią na Koncercie Urodzinowym Dwójki. Porozmawiamy także z twórcami spektaklu "Klątwa rodziny Kennedych", obejrzymy nowe nabytki Gdańskiej Galerii Fotografii i odwiedzimy Muzeum Twierdzy Toruń. 

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Jacek Hawryluk

Urodziny Dwójki (prolog) - Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie (odtworzenie z 28.02.2021)
„Amore assoluto per Ennio” („Absolutna miłość do Ennio”) - wyk: Mitch & Mitch con il loro Etereo Gruppo Stereofonico (Mitch a.k.a. Michele – gitara, Mitch a.k.a. Michele – perkusja, Margherita Sarbacchi – instrumenty klawiszowe, Anna Brachacci – gitara basowa, Anna Baranetti – waltornia, Maddalena K. Penqala – instrumenty perkusyjne, Maddalena Gae Gizza - śpiew, flet poprzeczny

19.00-20.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzą Magdalena Łoś i Klaudia Baranowska, w studiu Krzysztof Dziuba

Urodziny Dwójki - Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie (transmisja)
[Trzej muszkieterowie] Aleksander Dębicz (fortepian), Łukasz Kuropaczewski (gitara), Jakub Józef Orliński (kontratenor)

20.30-22.00 - "Dwójka i przyjaciele" - audycja Pawła Siwka i Andrzeja Sułka

W specjalnej audycji z okazji urodzin Radiowej Dwójki jej autorzy – Paweł Siwek i Andrzej Sułek będą rozmawiać z zaprzyjaźnionymi z nasza anteną artystami i ludźmi kultury, z autorami audycji emitowanych na naszej antenie i słuchaczami, którzy zechcą do Nas zadzwonić lub napisać. O związkach z radiem, ulubionej muzyce i życiu w  trudnych czasach porozmawiamy m.in. z Ewą Pobłocką i Jerzym Maksymiukiem, ze Stefanem Friedmannem czy Maciejem Prusem, Połączymy się także z Łukaszem Kuropaczewskim, który chwilę wcześniej zakończy swój koncert transmitowany na naszej antenie ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i z Gabą Kulką, która z kolei swój koncert w tym samym miejscu rozpocznie bezpośrednio po audycji.

22.00-23.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Przemek Psikuta, w studiu Krzysztof Dziuba

Urodziny Dwójki - Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie (transmisja)
[Piosenki robotów] Gaba Kulka (śpiew, instrumenty klawiszowe), Wojtek Traczyk (kontrabas), Hubert Zemler (instrumenty perkusyjne) grają utwory zespołu Kraftwerk


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta": Eseje Eustachego Rylskiego z tomu "Jadąc", czyta Jerzy Schejbal.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 29.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 36.


logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi / synth pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in.: zimowe podsumowanie weekendu – w Oberstdorfie odbywają się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Przyjrzymy się pierwszym dniom zawodów. Ponadto: bushcraft i survival – te formy wypoczynku nie tylko zyskują na popularności wśród młodych ludzi, lecz także pozwalają na zachowanie dystansu społecznego podczas nocowania. Do końca kwietnia w każdym nadleśnictwie zostanie wytyczony specjalny obszar, w którym będzie można nocować bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Z myślą o miłośnikach survivalu i tzw. bushcraftu Lasy Państwowe uruchamiają program "Zanocuj w lesie". Na czym polega bushcraft i survival oraz jak będą działać pozwalające na zachowanie dystansu społecznego wydzielone strefy nocowania w polskich lasach?

Zastanowimy się także, ile lat mają osoby urodzone 29 lutego. Skąd wynika, to że raz na cztery lata mamy rok przestępny? Kiedy urodziny obchodzą osoby urodzone 29 lutego, gdy rok nie jest przestępny?  Powiemy też o uratowanym przed wysadzeniem mostem, który został atrakcją turystyczną regionu

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem będzie: Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W dzień urodzin Fryderyka Chopina (druga z dwóch podawanych przez źródła) o polsko-koreańskiej produkcji: "Historia Trzech". Film pokazuje siłę muzyki kompozytora. Jednym z bohaterów jest Leszek Możdżer, który na potrzeby filmu zagrał koncert przy obozie Auschwitz. 

Gościem cyklu "Niezła historia" będzie dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Powiemy także o tym, kim byli Żołnierze Wyklęci? Dlaczego temat ten wywołuje tyle emocji i czemu był przemilczany w ostatnich kilku dziesięcioleciach? Dlaczego wciąż wiemy stosunkowo mało o "Żołnierzach Wyklętych"?

W "Fajnym Filmie" Ryszard Jaźwiński porozmawia z Joanną Szymańską - producentką filmu "Misja Ulji Funk". Zapowiemy też nowego "Radiobooka" i opowiemy o rozdaniu Złotych Globów 2021.

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

- Aktualna sytuacja COVID w Polsce

- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy "Wyklętych"

- W dobie transakcji internetowych i coraz powszechniejszych kart kredytowych i płatności telefonem czy i gdzie jeszcze płacimy gotówką – przedstawiamy najnowsze badania na temat sposobów płatności Polaków

 - Rozpoczyna się jedna z najważniejszych imprez filmowych w Europie -  festiwal filmowy w Berlinie –po raz pierwszy podzielony na dwie części – co to oznacza? czy widzowie mogą przygotować się na obejrzenie  światowych  nowości?

- 1 marca zmieniają się oznaczenia urządzeń AGD, których używamy w domach. A czy na pewno wiemy jak ich używać? Czy np. czytamy oznaczenia na produktach? metki na odzieży itp.?

- Urodziny programu II Polskiego Radia. Z dyr. Małgorzatą Małaszko-Stasiewicz porozmawiamy o tym jak wyglądają nowe propozycje Dwójki, np. sekcja jazzowa Polskiego Radia.

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Akordy alterowane" - Archie Shevsky (Konrad Biliński) 

20.00-21.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska 

"Filip vs. Albert" -  O dwóch małżonkach brytyjskich królowych którzy stali się legendami Łukasz Jasina porozmawia z Przemysławem Biskupem. Filip Mountbatten i Albert Saxen-Coburg - dwaj potomkowie niemieckich dynastii którzy towarzyszyli dwóm kobietom na brytyjskim tronie i narzucili styl towarzysza głowy państwa - są godni uwagi i stali się ikonami światowej pop-kultury.

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

 

logo

 

13.33 - "Temat dnia/Gość PR24" - zaprasza Antoni Trzmiel

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ostatni z Żołnierzy Wyklętych - Józef Franczak, ps. Laluś - poległ w walce 21 października 1963 roku, czyli ponad 18 lat po zakończeniu działań wojennych. Gościem Polskiego Radia 24 będzie Marek Franczak, syn "Lalusia".

22.06 - "Towarzystwo Niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku, a jego datę ustalono na dzień 1 marca. Tę datę zaproponował były prezes IPN Janusz Kurtyka, który stwierdził, że najlepszym dniem upamiętniającym żołnierzy podziemia antykomunistycznego będzie dzień stracenia siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN. O obchodach święta państwowego w audycji opowie obecny prezes IPN-u Jarosław Szarek.

 

logo

Płyta tygodnia - Kirszenbaum, "Się"

W styczniu 2021, nakładem Karrot Kommando ukazał się drugi album duetu, zatytułowany "Się". Materiał zarejestrowany został przez Andrzeja Giegiela z Pablopavo i Ludziki i Roberta Nastala, a wyprodukowany przez załogę Studio AS One. Poetycko i wokalnie udzielił się gość specjalny: Marcin Świetlicki.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Mateusz Kulik

Podano szczegóły obchodów Roku Lema 2021 w Krakowie. Wśród planowanych działań znalazły się m.in. Lemowska Szkoła Czytania, panel lemowski na Festiwalu Kultury Żydowskiej, spotkania wokół twórczości Lema na Festiwalu Conrada czy lemowska odsłona listopadowej akcji promującej czytelnictwo Czytaj PL. Rok Lema będzie także obecny na miejskiej platformie VOD PLAY KRAKÓW. O szczegółach opowie Szymon Kloska z Instytutu Książki. W audycji porozmawiamy także o zjawisku "sennych streamów". Chociaż "senne streamy" pojawiły się jeszcze w 2017 roku, to w 2021 roku przeżywają rozkwit. Co to takiego?

14.00-15.00 - "Dajesz Radę" - Kacper Kowalczyk

Pies przewodnik. Zwierzęta te doskonale odnalazły swoje miejsce obok człowieka, a człowiek bardzo dobrze potrafi wykorzystać to, co psy mu oferują. Aby nasz czworonożny pupil mógł zostać przewodnikiem osób niepełnosprawnych, musi przejść szereg szkoleń, które pozwolą mu przygotować się we właściwy sposób do pełnienia tej funkcji. Czy każdy pies może pomagać osobom niepełnosprawnym? Jak do tego przygotować nasze zwierzę?

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Kuba Sojka

Zagramy nowości od Deas i inne niszowe nagrania z polskiej sceny elektronicznej. Pojawią się artyści tacy jak Our Era Dawn czy Marboc.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar

Coraz więcej młodych ludzi aktywnie działa na rzecz swoich rówieśników zmagających się z problemami natury psychicznej. Projekt „Psycha nie siada” stworzyła grupa krakowskich licealistów w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii. Jego celem jest przybliżenie osobom w tym wieku i ich rodzicom, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne. Z kolei na Uniwersytecie Szczecińskim powstał projekt „Studenci w Pandemii”, w ramach którego wsparcia udzielają studenci psychologii. Co młodzi wiedzą o zdrowiu psychicznym?


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W Dzień Piegów pojawią się między innymi Ania Shirley, Pipi Pończoszanka oraz ekscentryczny Pan Kleks, a to wszystko za sprawą... piegów. Wielu dodają uroku, czasem mogą być też powodem zmartwienia. Skąd się biorą, kiedy się pojawiają i jak "pokochać swoje piegi"? ​

10.00 - "Muzyczne podróże" - Rocznica urodzin Fryderyka Chopina - urodził się 22.02 lub 1.03.1810 roku​.

17.15 - "Skarbonka" - Niespłacona pożyczka lub kredyt tworzą dług. Długi mają nie tylko zwykli obywatele, posiadają je także państwa. Długi państw ocenia Bank Rozrachunków Międzynarodowych. A kto jest najbardziej zadłużonym państwem na świece?

18.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - O tajemnicach biblioteki z Zuzanną Mrozik, bibliotekarką. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Dla ponad 40% dzieci granie w gry online jest jedną z najczęstszych aktywności w sieci. Jakie są jasne i ciemne strony wirtualnej rozrywki i co zrobić, żeby gaming stał się dla młodego gracza pozytywnym doświadczeniem? Rozmowa z Martą Witkowską z NASK, autorką poradnika dla rodziców "Nastolatki i gry cyfrowe".

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Gościem będzie Danuta Błażejczyk, rozmawiać będziemy o jej nowej płycie. Ponadto covery przygotowane przez Georgię, Caroline Polachek, Gartha Brooksa i Trishe Yearwood, nowości country z szalejącym na amerykańskich listach przebojów Morganem Wallenem na czele, Grangerem Smithem i Maren Morris, motyw przewodni z najdroższego w historii słowackiej kinematografii serialu "Slovania", nowy album Krystyny Stańko.



LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - Bajka terapeutyczna Fundacji Zaczytani.org "Nie zawracajcie mi trąby", czyta Marta Powałowska.



.

12.00 - Transmisja z recitalu Aleksandry Świgut na fortepianie historycznym - prowadzi Róża Światczyńska

W programie kompozycje Fryderyka Chopina: Mazurki op. 30 (nr 1 c-moll, nr 2 h-moll, nr 3 Des-dur, nr 4 cis-moll), Barkarola Fis-dur op. 60, Sonata b-moll op. 35, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22. Transmisję

15.00 - "W salonie PR Chopin" - program z komentarzem Marcina Majchrowskiego

Retransmisja z recitalu fortepianowego Jewgienija Bożanowa z II Festiwalu Polskiego Radia Chopin 2019.
Zapraszamy! 

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU