Polskie Radio

Złoty wiek Holandii. Dlaczego przypadał na siedemnaste stulecie?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 15:00
Słynne wiatraki, kanały i luksusowe domy to symbole czasów złotego wieku w Holandii, który przypadał na siedemnaste stulecie. Rozwijały się wtedy nauka i kultura, a kraj stał się potęgą gospodarczą dzięki rozwojowi handlu i żeglugi - Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej. To również okres, który zaznaczył się w sztuce.
Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy
Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie "Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy"Foto: Katarzyna Jankowska/PR

cytadela warszawa forum.jpg
Levittoux - polska historia rodziny z francuskimi korzeniami

W tym przypadku mówi się o "wieku Rembrandta". Zamożni mieszczanie tworzyli też epokę mecenatu, rozwoju powszechnej edukacji, a dzięki odkryciom geograficznym i licznym koloniom Niderlandy wyprzedzały pozostałą część Europy w wielu dziedzinach. Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie "Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy" pozwala nam lepiej zrozumieć fenomen życia społecznego i politycznego XVII-wiecznej Holandii.

Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie "Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy" Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie "Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy"

Naszym gościem będzie kustosz Alicja Jakubowska (kurator wystawy).

Alicja Jakubowska i Katarzyna Jankowska Alicja Jakubowska i Katarzyna Jankowska

Poza tym w audycji:

W perspektywie zbliżającej się beatyfikacji Matki Elżbiety Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego przypominamy życie i spuściznę kandydatów na ołtarze. Wiele wydarzeń naukowych poświęconych jest obecnie działalności Prymasa Tysiąclecia i Matki Czackiej oraz znaczeniu Dzieła Lasek. Podczas edukacyjnej sesji pt. "Nauczyciele i świadkowie miłości Boga, bliźniego i Ojczyzny" podkreślano aktualność myśli nowych polskich błogosławionych, a także szukano klucza do tego, czym jest świętość w rozumieniu Kościoła katolickiego. Prymas Stefan Wyszyński to postać historyczna, w trudnych czasach komunizmu stał na czele Kościoła, po II wojnie światowej pełnił ważną rolę nie tylko religijną, ale i społeczną. Matka Czacka była założycielką Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, organizowała pomoc i edukację dla osób niewidomych na początku XX wieku, gdy takie przedsięwzięcia były pionierskie.

Naszymi gośćmi będą: ks. prof. Ryszard Czekalski (rektor UKSW), s. Radosława Podgórska z Lasek, prof. Paweł Skibiński (Wydział Historii UW).

***

Na audycję "Eureka" w środę (7.07) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Jankowska.

DS

Czytaj także

"Rośliny i zwierzęta" - wystawa w pałacu w Wilanowie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 14:58
W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie prezentowana jest korzystająca ze zbiorów między innymi Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN wystawa osiągnięć w dziedzinie badań fauny i flory pt. "Rośliny i zwierzęta". Nowe techniki graficzne pozwalają na ukazanie dorobku wielkich naukowców w postaci niezwykłej i wielowarstwowej opowieści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdynia - okno na świat II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 19:30
"Perła II Rzeczypospolitej". Tak nazywano nowoczesny Port w Gdyni, którego budowa rozpoczęła się 100 lat temu. "Port morski w Gdyni niechaj rozniesie sławę Polskiego Państwa po morzach całego świata" - brzmiał jeden z wpisów w księdze pamiątkowej z budowy portu i tak też postrzegana była przez Polaków ta niezwykła inwestycja.
rozwiń zwiń