Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zaprasza Daniel Wydrych i Piotr Gociek
W audycji m.in. rozmowy polityczne, dostępne także w wersji wideo na stronie Jedynki i w mediach społecznościowych Polskiego Radia - o godzinie 7.15 z Michałem Dworczykiem - szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i minister-członek Rady Ministrów oraz o godzinie 8.15 z Jarosławem Sachajką - posłem i jednym z liderów ruchu Kukiz’15.
09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek
Inauguracyjna audycja "Lata z Radiem 2022", w której opowiemy o tegorocznych nowościach, takich jak akcja "Liga Superbohaterów, konkurs "Koszyk Lata z Radiem" czy cykl spotkań z gwiazdami, które będą nas oprowadzać po swoich rodzinnych miastach. Zdradzimy też, która z literackich propozycji zwyciężyła w głosowaniu na wakacyjną lekturę, a nasz reporter Maciej Walecki odwiedzi Bieszczady w poszukiwaniu ...rysia. Niewielu śmiałków miało to szczęście i ujrzało go na żywo. Szybki, cichy, świetnie wtapia się w otoczenie. Skrada się jak kot, zwinny jak kot... i drapieżny jest jak kot! Ryś -największy kot Europy. Symbol Bieszczadzkiego Parku Narodowego, przemierza swobodnie granice Polski, Ukrainy i Słowacji. W pogoń za Rysiem wysłaliśmy naszego reportera Macieja Waleckiego, który ruszy z przewodnikami po tropach tego niezwykłego dzikiego kota. Może będzie miał szczęście i zobaczy go w naturalnym środowisku? W audycji nie zabraknie również dobrze znanego konkursu "Skojarzenia Lata z Radiem".
19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska
21 czerwca w kalendarzu przypada Dzień Żyrafy. To święto nie bez powodu obchodzi się w najdłuższy dzień roku. Żyrafa posiada najdłuższą szyję wśród zwierząt, które obecnie występują na Ziemi. Jej święto zostało ustanowione przez Fundację Ochrony Żyraf i ma na celu ochronę tych ssaków. W audycji zatem wizyta w ogrodzie zoologicznym! Poza tym - lektura: od 20 czerwca do 1 lipca fragmenty książki "Marius, magia i wilkołaczka Liisi" autorstwa Reeli Reinaus, z języka estońskiego przełożone przez Annę Michalczuk-Podlecki.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - wygrana w Plebiscycie na lekturę "Lata z Radiem".
21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).
23.50 - W ramach Roku Polskiego Romantyzmu prezentujemy "Listy z podróży" Antoniego Edwarda Odyńca, poety, tłumacza, filarety, przyjaciela Adama Mickiewicza. Podróż tę odbyli razem przez Niemcy, Szwajcarię i Włochy w roku 1829. Czyta Piotr Adamczyk.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Stanisław Dłuski "Wiersze z nowoczesnego piekła", aut. Iwona Smolka
01.00-02.00 - "Fantazja polska" [powtórzenie] - prowadzi prowadzi Marek Zwyrzykowski
Bolesław Szabelski Concerto grosso orkiestrę, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, dyr. Mirosław Jacek Błaszczyk, Bolesław Szabelski Concertino na fortepian i orkiestrę, wyk. Zbigniew Raubo - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, dyr. Mirosław Jacek Błaszczyk.
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba
W audycji: Chopin, Zelenka, Bach, Ciglic, Mendelssohn, Medins, Rossini, Wagner, Liszt, Vivaldi.
06.00-07.00 - "Fantazja polska" [premiera] - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Grażyna Bacewicz I Kwintet fortepianowy, wyk. Krystian Zimerman - fortepian, Kaja Danczowska - skrzypce, Agata Szymczewska - II skrzypce, Ryszard Groblewski - altówka, Rafał Kwiatkowski - wiolonczela, Grażyna Bacewicz Divertimento na orkiestrę smyczkową, wyk. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal, Romuald Twardowski Serenada na orkiestrę smyczkową, wyk. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Już od dwudziestu lat Przegląd Sztuki Survival wprowadza sztukę współczesną do nietypowych przestrzeni miejskich. Poprzednie edycje Przeglądu odbywały się m.in. na Dworcu Wrocław Główny czy w Pawilonie Czterech Kopuł (obecnie oddział Muzeum Narodowego). W tym roku artyści będą mieli okazję zmierzyć się z niedostępną na co dzień lokalizacją na Przedmieściu Oławskim, z Kompleksem budynków szpitalnych przy ulicy Traugutta 118 zwanych Betania. Tegoroczne hasło festiwalu: Piguły -odwołuje się do mnogości znaczeń kryjących się pod tym określeniem. To między innymi metafora niebieskiej i czerwonej pigułki z kultowego filmu "Matrix" i nawiązanie do środków psychoaktywnych, wywołujących odmienne stany świadomości. W dawnym szpitalu Betania obejrzymy kilkadziesiąt dzieł z obszarów takich jak malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo czy projekty dźwiękowe. Więcej o festiwalu opowie jedna z kuratorek, historyczka sztuki - Ewa Pluta (o godzinie 9.30).
Ponadto w audycji: reportaż "Pogrzebana. Życie śmierć i rewolucja w Egipcie" Petera Hesslera, rozmowa z Tomaszem Sajewiczem - Korespondentem Polskiego Radia w Chinach oraz "Nowa mowa" - felieton językowy Bartka Chacińskiego.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś
10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie"
Georges Gershwin Amerykanin w Paryżu, wyk. zespół Anima Eterna, dyr. Jos van Immerseel.
11.10-12.00 - John Bennet Venus' birds whose mournful tunes, Andreas Scholl Concerto di Viole; Julian Behr – lutnia; Erich Wolfgang Korngold Koncert skrzypcowy D-dur op. 35, wyk. Vilde Frang - skrzypce, Symfoniczna Orkiestra Radiowa we Frankfurcie, wyk. James Gaffigan.
12.05-12.45 - Alfredo Piatti In vacanza, wyk. Polish Cello Quartet
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Krzesimir Dębski, aut. Beata Stylińska
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski
Koncert Niemieckiej Orkiestry Symfonicznej w Berlinie, dyr. Robin Ticciati; Lisa Batiashvili - skrzypce.
Ralph Vaughan Williams Fantasia on a Theme by Thomas Tallis; Sir George Benjamin Sudden Time; Antonín Dvořák Scherzo capriccioso op. 66; Richard Strauss Don Juan op. 20.
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
To już kolejne spotkanie z włoską sztuką z najwyższej półki. Po pokazie dzieł Caravaggia i towarzyszących mu kilkudziesięciu płócien wybitnych caravaggionistów a potem "Madonny z Dzieciątkiem" Paola Uccella nadszedł czas na następną, wyjątkową odsłonę cyklu „Arcydzieła na Zamku". Tym razem na Zamku Królewskim w Warszawie zakróluje włoski renesans. Na wystawie "Botticcelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara" będzie można podziwiać siedem renesansowych arcydzieł z Bergamo, w tym obraz "Historia Wirginii" Sandra Botticellego oraz dzieła takich mistrzów jak Giovanni Bellini, Vittore Carpaccio, Cosmè Tura, Lorenzo Lotto, Giovanni Battista Moroni czy Paolo Veronese. O ekspozycji opowiada jej kurator - dr Mikołaj Baliszewski.
Zapowiemy również "Noc na faktach", czyli pierwszy maraton teatru dokumentalnego w Polsce, zorganizowany przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Zdradzimy tajemnice Dworku "Zacisze" w Miechowie i zajrzymy do "Archiprzewodnika po Polsce" autorstwa Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego. Opowiemy także o pierwszej odsłonie konkursu "Stukot’56 - odgłosy Czerwca".
17.30-18.00 – O wszystkim z kulturą: Architektura wspólnego dobra - spotkanie z Leonem Krierem, aut: Michał Nowak
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska
Festiwal Muzyki Barokowej (Zamek Królewski w Warszawie, 19.06.2022).
Carlo Ambrogio Lonati Sonata I D-dur na skrzypce i basso continuo, Giovanni Battista Vitali Sonate a due, tre, quattro e cinque op. 5, Carlo Ambrogio Lonati Sonata V e-moll na skrzypce i basso continuo, Sonata VIII c-moll na skrzypce i basso continuo, Sinfonia A-dur na dwoje skrzypiec i basso continuo, Francesco Cavalli Canzony ze zbioru Musiche Sacre, wyk: {oh!} Orkiestra Historyczna pod kierunkiem Martyny Pastuszki.
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Spotkanie z Lidią Dudą, reżyserką filmu "Pisklaki", aud. Ewy Kitlińskiej
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Tematy operowe" - prowadzi Aleksander Laskowski
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Józef Czapski "Dziennik wojenny", czyta Grzegorz Damięcki.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Charles Dickens "Klub Pickwicka", czyta Bronisław Pawlik.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
Dzień Muzyki w Trójce - szczegóły TUTAJ.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński
02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Łukasz Szwed
05.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Radosław Okrasko
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Dariusz Wieczorkowski
Gościem Paweł Szrot - szef Gabinetu Prezydenta RP.
18.45 - Reportaż w Trójce / "Raper z podziemia" Magdy Skawińskiej
Coraz częściej słyszymy o katastrofach górniczych. Jak przetrwać tam na dole, czy każdemu udaje się, podczas, gdy wielu już nie wraca? Radosław Handke znalazł swój sposób na odstresowanie się. Śpiewa. Pierwszą piosenkę napisał dla kolegów górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni. Później świat muzyki zaczął pociągać go coraz bardziej i dziś zaczyna nagrywać z profesjonalnymi artystami. – Wcześniej hip-hop mnie nie interesował. Lubiłem kilka utworów. To wszystko – mówi Radosław Handke, bohater reportażu. Na co dzień muzyk pracuje w kopalni miedzi w Polkowicach. Pracę tę podjął z tego samego powodu co jego ojciec – to najlepsze miejsce zatrudnienia w regionie. Górnictwo to zajęcie trudne i niebezpieczne, ale, jak mówi sam Radosław, "można się do niego przyzwyczaić". Czy niezwykły górnik będzie musiał dokonać zawodowego wyboru?
19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Dmitrowicz
22 czerwca 1941 roku Niemcy zaatakowały Związek Sowiecki. Niedawni sojusznicy stali się wrogami. Co dzisiaj wiemy o micie „Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”, która stała się na dziesięciolecia fundamentem rosyjskiej polityki historycznej, mordach na Polakach popełnionych przez wycofującą się Armię Czerwoną i losach Polaków pod okupacją sowiecką.
Gościem audycji dr Adam Rafał Kaczyński, historyk i podróżnik. W latach 2008–2013 był członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a od 2013 do 2018 roku - wicekonsulem w Mińsku. Jest autorem książek: "Cmentarze legionowe na Wołyniu", "Życie codzienne żołnierzy Legionów Polskich podczas kampanii wołyńskiej 1915–1916 w świetle pamiętników żołnierskich", "Sowietyzacja Wołynia 1944 -1956" oraz "Śladami łagrów i specposiołków na dalekiej północy Rosji".
22.00-23.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski
23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk
22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska
Słowo "wspólnie" w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opavie pojawia się często. Wspólnie studiują tam Czesi, Polacy i Słowacy, ale także obywatele Japonii, Luksemburga, Ukrainy, USA, Izraela, Włoch czy Niemiec. Nauczanie obejmuje dokument humanistyczny i subiektywny, fotografię inscenizowaną, portret i reklamę oraz twórczość konceptualną i intermedialną. Instytut Twórczej Fotografii współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Fotografii Fotofestiwal w Łodzi. Gośćmi audycji kuratorzy łódzkiej wystawy "Wspólna Opava" - profesor Vladimír Birgus i Michał Szalast.
23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska
Gościem audycji Katarzyna Haber - historyk sztuki i kuratorka wystawy "Mandale" w stołecznej Kordegardzie, pokazującej prace Andrzeja Strumiłły (1927-2020). Był to prawdziwy "człowiek renesansu", który realizował się m.in. jako malarz, grafik, fotograf, rzeźbiarz czy poeta. W audycji przedstawiony zostanie dorobek tej nietuzinkowej postaci, w której twórczości wyraźne są inspiracje Azją, gdzie podróżował wielokrotnie od lat 50. XX wieku, niemal do końca swojego życia.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Kim są "Pogromcy reklamozy"? Porozmawiamy też o tym, czy zmiany klimatyczne mogą sprawić, że zabraknie keczupu oraz zaprosimy do Giżyckiej Otwartej Letniej Akademii Sztuki.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek
Dlaczego muchy, muszki i inne owady najczęściej w naszych domach wybierają do życia akurat przejrzałe owoce, a nie na przykład warzywa lub nabiał?
14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar
Jakie praktyki czekają studentów w tegoroczne wakacje? Sprawdzimy plany studentów Wojskowej Akademii Technicznej, którzy wchodzą do miejsc, do których wstępu nie mają cywile. Porozmawiamy też o sukcesach polskich studentów. Drużyna GUST z Politechniki Łódzkiej, 2 czerwca, po raz kolejny stanęła na podium międzynarodowego konkursu International Small Wind Turbine Contest 2022, organizowanego przez Delft University of Technology w Holandii. Gościem programu będzie też laureat Studenckiego Nobla.
19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" / MATT
Zapraszamy na występ MATTa, czyli Arkadiusza Strzeżka, który swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 2010 roku. Na warszawskiej scenie debiutował w 2015 roku i od tego czasu na stale zakorzenił się w muzycznej tkance miasta.
21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Robert Grzędowski
Audycja nadawana z Nocnego Biegu Sztafetowego „Kusego” na AWF, w którym pobiegnie reprezentacja Czwórki, czyli Ania Jabłońska, Karina Terzoni, Jeremi Angowski i Robert Grzędowski. W tym roku przypada 90. rocznica wywalczenia złotego medalu olimpijskiego przez Janusza Kusocińskiego, który w Los Angeles w 1932 roku był najszybszy w biegu na 10 000 metrów. Dlatego tegoroczny Nocny Bieg Sztafetowy "Kusego" będzie wyjątkowy...
00.00-01.00 - "Folk off" - Maciej Szajkowski
Rozmowa z organizatorami Grajdół Fest - najdzikszego kameralnego wydarzenia kulturalno-społecznego w Polsce, kontemplacji sztuki z widokiem na górskie doliny.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty autobiograficznej opowieści Janusza Głowackiego "Z głowy" czyta Grzegorz Małecki, aktor Teatru Narodowego.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - W audycji o tym, jakiej muzyki można posłuchać podczas wakacji na Mazowszu.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Polacy wypiekają wspaniałe chleby, jesteśmy znani z bułek, ciastek i drożdżówek. A jak powstaje pieczywo i z jakich zbóż jest robione? W audycji skupimy się na kukurydzy.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Czy to przypadek, że Światowy Dzień Żyrafy obchodzony jest w najdłuższy dzień roku? Nie trzeba być Einsteinem, by skojarzyć to z szyją tego sympatycznego zwierzaka. Poznajemy ciekawostki o żyrafach. Gość: Matylda Halecka, opiekunka żyraf w warszawskim ZOO.
17.15 - "Bezpieczny maluch" - Kulfon i Monika rozmawiają z panią Rozetą Trawińską, strażniczką miejską m.st. Warszawy o tym, jak zachować się, kiedy w mieście zaczepia nas obca osoba.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska
Bohaterem audycji Piotr Paleczny. Usłyszymy m.in. Scherzo b-moll op. 31 Fryderyka Chopina i Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Album Michała Sobkowiaka "List do Chopina" w spokojniejszym, fortepianowym wydaniu. Parafrazy Sobkowiaka zestawione z oryginalnymi kompozycjami Chopina w wykonaniu Vladimira Horowitza, dla kontrastu i urozmaicenia zabrzmi też garść preludiów Chopina zagranych na Fenderze Rhodesie (Kiko Kichi), będzie Menuet G-dur Ignacego Jana Paderewskiego w parafrazie Krzysztofa Herdzina, a także prosto z Majorki - Manfred Kullmann i jego Trio (z Pepem Lluisem Garcią oraz Wojtkiem Sobolewskim) w parafrazie Walca cis-moll z płyty "Mar Abierto", czyli "otwarte morze".
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Ponowne spotkanie z Shurą Cherkasskym – dla niektórych słuchaczy pod hasłem „przeżyjmy to jeszcze raz”, gdyż wracamy do ostatniego warszawskiego koncertu wielkiego pianisty. W programie usłyszymy Suitę d-moll HWV 437 George’a Friedricha Haendla, Fantazję C-dur oraz cztery Ballady Fryderyka Chopina.
Zapraszamy!