Polskie Radio

Peleton "Lata z Radiem" i relacje z festiwali. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 19:00
Jak w każdy piątek Peleton "Lata z Radiem" - tym razem na motorze wokół Ojcowskiego Parku Narodowego. Na antenie także o plebiscycie Wydarzenie Historyczne 2021 - jego roli i zasadach głosowania. W Dwójce o budowie silnej marki polskiego jazzu na azjatyckim rynku. W Trójce muzyczne audycje z Katowic z Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Co dzieje się w kosmosie i jak oddziałuje to na codzienne życie - o tym w Czwórce, a w Polskim Radiu Dzieciom - jak zorganizować nocowanie z dziećmi w lesie? Polskie Radio Chopin zaprasza na muzykę ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka w wykonaniu Orkiestry Filharmonii z Odessy.
Peleton Lata z Radiem w Ostrołęce
Peleton "Lata z Radiem" w OstrołęceFoto: PR
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

MŚ w Lekkiej Atletyce Eugene 2022​ - relacje w Jedynce o godzinach: 2.05, 3.05, 4.05, 5.05 - serwisy sportowe, 22.33 - "Kronika sportowa". 


06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek

W audycji m.in. rozmowy polityczne: o godz. 7.15 Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa, a o godz. 8.15 - gościem audycji gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Joanna Racewicz

Jak w każdy piątek Peleton "Lata z Radiem", poprzedzający sobotnią audycję, którą będziemy nadawać z Krakowa. Tym razem Patryk Kuniszewicz na motorze przemierzy Ojcowski Park Narodowy, skąd będzie spoglądać na Kraków. Być może wjedzie do jednej z tamtejszych jaskiń, pojawi się na którymś z parkowych wzniesień, opowie o zamku Korzkiew, ale przede wszystkim będzie przekonywał Słuchaczy, że warto odwiedzając Kraków, wyruszyć kilkanaście kilometrów za miasto właśnie do Ojcowskiego Parku Narodowego.

W audycji także "Alfabet turystyczny" Sławy Bieńczyckiej, tygodniowe rozwiązanie konkursu "Pochwalmy się Polską" oraz kolejny odcinek "Psa Baskerville'ów" Arthura Conan Doyle'a i codzienne konkursy "Koszyk Lata z Radiem" i "Skojarzenia".

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

W audycji Filip Górski i wszystko o swingu. Filip od lat związany jest z muzyką - gra na gitarze, puzonie i mandolinie. W 2018 roku wygrał jeden z najważniejszych konkursów na swingowej mapie świata: Collegiate Shag na festiwalu Camp Hollywood.

Ponadto lektura (od 11 do 22 lipca) fragmentów audiobooka "Borys i zajączki" w oparciu o książkę Magdaleny Zarębskiej i w artystycznym wykonaniu Dominiki Kluźniak.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

Zamek Krzyżacki w Szczytnie, Pod jednym dzwonem (wydarzenie związane z 500-leciem dzwonu Zygmunt), Centrum Szyfrów Enigma, Muzeum Pamięci Sybiru i Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - co mają wspólnego? Trwa 15 odsłona Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2021, a co w tym momencie najważniejsze drugi j etap konkursu. W tym etapie to internauci zdecydują o zwycięzcach tegorocznego plebiscytu. W trzech kategoriach Wydarzenie, zawiera wspomniane wyżej przedsięwzięcia, Wystawa oraz Edukacja. Głosować mogą wszyscy do 15 sierpnia. O plebiscycie,  jego roli, zasadach głosowania Elżbieta Lichocka koordynator plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku z Muzeum  Historii Polski, które plebiscyt organizuje. 

Do 1922 roku Karol Jaroszyński ofiarował na rzecz powstałego w 1918 roku w Niepodległej  Polsce Uniwersytetu Lubelskiego, późniejszego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, niebagatelne kwoty: 350 tysięcy rubli, ponad 219 tysięcy koron, 50 tysięcy franków francuskich, 500 funtów szterlingów i niemal 15 milionów marek polskich. W ten  sposób zapisał się w dziejach uczelni jako jeden z  jej głównych fundatorów. Karol Jaroszyński żył na przełomie XIX i XX wieku. Uważany jest za genialnego finansistę i przedsiębiorcę, polskiego patriotę. Jego życie nie jest jednowymiarowe: grywał w ruletkę w Monte Carlo, znał członków rodziny carskiej, wspierał akcje charytatywne, miał liczne przedsiębiorstwa i posiadłości rozsiane po imperium rosyjskim. Jego majątek można porównać do fortuny jaką zgromadził współcześnie Elon Musk. Goście: prof.Magdalena Pyter, ksiądz prof. Antoni Dębiński z KUL, autorzy książki "Karol Jaroszyński – atawistycznie obciążony wielkim hazardem życiowym".

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Pies Baskerville’ów" sir Arthura Conana Doyle’a. Jedna z najsłynniejszych powieści detektywistycznych sir Arthura Conana Doyle’a o detektywie Sherlocku Holmesie, publikowana w odcinkach od sierpnia 1901 w czasopiśmie The Strand Magazine, w postaci książkowej ukazała się w marcu 1902, wtedy też powstał pierwszy polski przekład. Doktor Jakub Mortimer z Grimpen w hrabstwie Devon przybywa na Baker Street przedstawiając Sherlockowi Holmesowi i doktorowi Watsonowi wstrząsającą legendę o psie Baskerville’ów, zanotowaną w manuskrypcie datowanym na rok 1742. Głosi ona, że każdego z Baskerville`ów dopadnie klątwa za grzechy ich przodka Hugona - poniosą śmierć zagryzieni przez straszliwego psa. Przybyły z Kanady ostatni dziedzic otrzymuje anonimowe ostrzeżenia. Holmes postanawia zbadać sprawę. Tę tajemniczą i mroczną historię brawurowo przeczytał Jarosław Gajewski.

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoita (nagranie z roku 2001).

23.50 - Joseph Conrad "Freja z siedmiu wysp", czyta Jan Englert.



logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

"Śniła mi się Połonina" – to tytuł dokumentu będącego zapisem wyjątkowego momentu w dziejach Bieszczadów. To opowieść o świecie dzikich Bieszczadów. Film przedstawia postać Ludwika Pińczuka - budowniczego i twórcy kultowego schroniska na bieszczadzkiej Połoninie Wetlińskiej, zwanego Chatką Puchatka. Dokument zatrzymuje czas na chwilę przed brutalną utratą domu przez bohatera. Rozmowa z reżyserem dokumentu - Robertem Żurakowskim o godz. 9.30.

W "Jazzowej rozmowie" wyprawa do Azji i spotkanie Andrzeja Zielińskiego z Jakubem Krzeszowskim - prezesem fundacji Jazz po Polsku, który buduje silną markę polskiego jazzu na azjatyckim rynku. Szczegóły o godz. 8.30.

W audycji zajrzymy też do Gdańska, gdzie trwają ostatnie prace przed wernisażem wystawy "Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku".

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - Jules Massenet Cendrillon – suita baletowa, wyk. Academy of St. Martin in the Fields, dyr. Sir Neville Marriner.

11.10-12.00 - Jean Sibelius IV Symfonia a-moll op. 63, wyk. San Francisco Symphony, dyr. Herbert Blomstedt; David Monrad Johansen I Suita op. 5 "Obrazki z Nordlandu", wyk. Aleksandra Soboń-Wakarecy.

12.05-12.45 - "Płyta na lato" / Brahms Ein deutsches Requiem, wyk. Ilse Eerens - sopran, Andrew Foster-Williams - baryton, Collegium Vocale Gent, Orchestre des Champs-Élysées, dyr. Philippe Herreweghe.

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Bernard Ładysz, opr. Anna Skulska.

13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzą Piotr Metz i Henryk Majewski

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

"Znajdujący się w samym sercu Warszawy klub, nieustannie inwigilowany przez bezpiekę, pozostawał wyspą wolności aż do stanu wojennego. Sam lokal działa do dziś, ale zmieniły się klimat i obyczaje. Po dawnym SPATiF-ie zostały jedynie legenda i mnóstwo anegdot z czasów, gdy za zamkniętymi drzwiami, skrywającymi nie zawsze piękne tajemnice, toczyło się intensywne życie." - to fragment opisu książki pt. "Spatif. Upajający pozór wolności". To opowieść o wyjątkowym adresie, pod którym przecinały się historie wyjątkowych ludzi; o miejscu, które dawało poczucie wolności. To również barwnie opowiedziana historia polskiego kina, teatru, estrady i literatury. Tajemnice SPATiFu i sekrety powstania książki zdradzi jej autorka - Aleksandra Szarłat.

Zajrzymy do warszawskiego Instytutu Cervantesa na wystawę ,,Opakowanie z rodowodem. Wzornictwo opakowań". Odwiedzimy Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, która przygotowała szóstą odsłonę czytelniczego cyklu "Czytaty". Sprawdzimy, jakie wystawy można odwiedzić w Starej Kopalni w Wałbrzychu. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Wywiady Dwójki: Pułkownik i Król - aut. Jakub Kukla

Kończy się czas amerykańskiej niewinności, zmienia się kulturowy pejzaż. Na tym tle rozwija się spektakularna kariera "Króla". O sukcesach Elvisa Presley'a i jego wieloletniej relacji z impresariem Tomem Parkerem na kanwie filmu "Elvis" porozmawiamy z Korneliuszem Pacudą i Danielem Wyszogrodzkim.   

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz

Tribute to Henryk Majewski - Robert Majewski z kwartetem.

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Jacek Hawryluk

Frankfurt, Alte Oper, 20.05.2022. Jüri Reinvere And tired of happiness, they began to dance; Jean Sibelius VII Symfonia C-dur op. 105; Ludwig van Beethoven VIII Symfonia F-dur op. 93, wyk. Orkiestra Symfoniczna Radia we Frankfurcie, dyr. Paavo Järvi

21.30-22.00 - "Rozmowy na lato" / Strefa literatury: Kafka dziennik pisze - aud. Doroty Gacek

22.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" / Agnes Poirier "Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji" (w przekładzie Aleksandry Czwojdrak), czyta Joanna Trzepiecińska, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Pamiętnik pani Hanki", czyta Anna Seniuk.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik

Lato 2022 w teatrze trwa. Najwięcej spektakli prezentują teatry w: Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Teatr Wybrzeże, Teatr Atelier i Teatr Miejski im. W. Gombrowicza rozpoczęły sezon wakacyjny premierami. Gdański Teatr Wybrzeże gra na pięciu scenach. Na Scenie Kameralnej w Sopocie 9 lipca odbyła się premiera "Czego nie widać" M. Frayna w reżyserii Jana Klaty. W roli Dotty występuje w tym spektaklu Katarzyna Figura, grająca także Sędziego w "Balkonie" Geneta i również w reżyserii Jana Klaty. Aktorka, znana nade wszystko z ról filmowych (jesienią premiera "Chrzcin" z jej udziałem), w 2013 roku dołączyła do zespołu Wybrzeża i z powodzeniem obsadzana jest w ważnych rolach. Po premierze "Czego nie widać" przyjęła zaproszenie do rozmowy, której zapis w tym wydaniu przedstawiamy.

W Gdańsku także na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Festiwal Szekspirowski. Od 2008 roku organizuje go Gdański Teatr Szekspirowski, utworzony przez Fundację Theatrum Gedanense z inicjatywy profesora Jerzego Limona. XXVI Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski rozpocznie się 27 lipca pod hasłem „Między Niebem a Sceną. Po Burzy?”. To pierwszy Festiwal, którego nie zaplanował prof. Jerzy Limon (odszedł w marcu 2021 r.) Obecna dyrektor GTS i Festiwalu – Agata Grenda – opowie w tym wydaniu TPK o tym, co będzie stanowiło kontynuację pomysłów prof. Jerzego Limona i o tym, co pojawi się nowego w formule Festiwalu. Do tradycji Festiwali Szekspirowskich należy m.in. konkurs , finalizowany Nagrodą Złotego Yoricka. Nowością będzie połączenie nurtu głównego z nurtem off.
W tym wydaniu rozpoczynamy także cykl z historii Opery Leśnej. Nagranie pierwszego odcinka odbyło się 18 lipca w samej Operze przed koncertem Roberta Planta z Alison Krauss i zespołem amerykańskich muzyków. Amfiteatr w dolinie sopockich wzgórz morenowych istnieje od 1909 roku, pod nazwą Opera Leśna - od stu lat.

02.00-04.00 - "Gdzie Grabek mówi…" - Michał Grabkowski

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski

W audycji m.in. znów otwartym, po ponad roku przerwy, Pałacu Łosiów w Narolu. Został wybudowany w XVIII wieku w stylu barokowym. Za czasów Feliksa Antoniego Łosia pałac mieścił bogate zbiory artystyczne, historyczne i bibliotekę.

Upalne noce i dnie, jesteśmy po najcieplejszym dniu i nocy w tym tygodniu – co nas czeka w weekend i od poniedziałku, kiedy temperatury maja sięgnąć nawet 37 st. C? O tym Grzegorz Walijewski z IMGW.

Czy da się w Krakowie oddychać świeżym powietrzem? Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że wyjedziemy kilka kilometrów poza miasto. Kierując się na północ, nawet i komunikacją miejską, dotrzemy do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie przyroda a także atrakcje historyczne czekają na wszystkich. Można też czas spędzić w samym Krakowie z Latem z Radiem na Wawelu albo wyruszyć na festiwal do Katowic.

Ponadto w audycji - Festiwal Tauron Nowa Muzyka - o tym co nas czeka dziś w Katowicach.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska. 

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz

Gośćmi audycji - Andrzej Sadowski, prezydent Centrum Adama Smitha oraz Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

10.00-13.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan / audycja z Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice

Trójka jest w Katowicach! Przy okazji festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice zwiedzimy stolicę Górnego Śląska. Udowodnimy, że Śląsk to już nie tylko kopalnie, lecz także piękne, postindustrialne miejsca. Udowodnimy, że Śląsk to idealne miejsce na weekend. Podczas audycji z Katowic odwiedzimy najbardziej godne uwagi obiekty takie jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Muzeum Śląskie czy Śląski Urząd Wojewódzki. Nie zabraknie też wycieczki po osiedlu Nikiszowiec, dowiemy się też jak przygotowywana jest śląska rolada oraz porozmawiamy też korzystając z ślonsko godko.

Naszymi gośćmi: Alicja Kucharska - dyr. Muzeum Śląskiego, Leszek Wysocki - przewodnik, Jacek Stolecki - Śląski Urząd Wojewódzki, prof. Jolanta Tambor - językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego, Karolina Lucja z NOSPR, Marcin Iwan z Muzeum Historii Katowic, Adam Godziek - organizator festiwalu Tauron Nowa Muzyka, Jacek Leinz - śląski kucharz i szef kuchni oraz Kuba Bartecki - przewodnik.

13.00-15.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński

W audycji spotkanie z Pawłem Szarzyńskim, producentem filmowym oraz autorem zrealizowanej w technologii rozszerzonej rzeczywistości VR animacji "Kosmogonik" inspirowanej twórczością Stanisława Lema. Ponadto spotkanie z Bartoszem Chajdeckim kompozytorem muzyki do wielu polskich filmów i seriali, jedynym Polakiem nominowanym do nagrody najważniejszego festiwalu muzyki filmowej na świecie Film Fest Ghent obok m.in.:H ansa Zimmera, Jamesa Newtona Howarda, Alexandra Desplata. Odwiedzimy też Festiwal Kino Letnie Sopot Zakopane i porozmawiamy z Pawłem Adamskim, organizatorem pokazów.

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Lista Przebojów Trójki" - Tomasz Miara

22.00-00.00 - "Festiwalowy weekend w Trójce" - Justyna Grabarz / audycja z Katowic z Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska 

Wystawa "Beksiński na Śląsku" w Tichauer Art Gallery w Tychach, to nie tylko obrazy słynnego artysty, ale też szereg innych wydarzeń, m.in. pokazy filmowe i dyskusje oraz specjalny koncert finałowy. O "pierwszym w Polsce tak kompleksowym przedsięwzięciu artystycznym" poświęconym Zbigniewowi Beksińskiemu opowie jego organizator - Marcin Barycki​.

logo

07.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Szymon Jaworski 

Na talerzu - buffalo wings. Pikantne skrzydełka to pomysł np. na spotkanie ze znajomymi. W audycji zdradzamy, jak je przyrządzić.

09.00-10.00  - "Rozbiegani" - Karina Terzoni 

O tym, jak wygląda praca trenera mentalnego ze sportowcami opowie Daniel Janik.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik 

Najszybszy ptak świata żyje w Polsce. I pędzi dużo szybciej niż nasze najlepsze pociągi. Na dodatek nie trudno go zobaczyć, nawet w środku dużego miasta. Jak rozpoznać sokoła wędrownego? W jaki sposób osiąga swoje rekordowe prędkości? Fizyka nurkowania - czym są przystanki dekompresyjne?

14.00-15.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek 

Zaproszenie do Gdańska na XXVI Festiwal Szekspirowski. W programie m.in. VR-owy Hamlet, żałobny musical, teatr tańca, projekty z pogranicza różnych sztuk i wiele wydarzeń towarzyszących. 

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo 

Ile jest kosmicznych śmieci i co krąży na naszej orbicie? Co dzieje się w kosmosie i jak oddziałuje to na codzienne życie? Dlaczego powinniśmy chronić polskie lasy?

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus 

Basen to nie tylko pływanie - jakie inne aktywności sportowe możemy tam uprawiać? Jakie zajęcia basenowe są możliwe na świeżym powietrzu?

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski 

Gościem audycji zespół Korporobot, którego utwór "Wierzę" znalazł się na składance "Będzie Głośno! Vol. 4". Po 19.00 ze swoją debiutancką płytą w audycji Będzie Głośno pojawi się zespół Sskjegg. Sskjegg to wyjątkowe brzmienie muzyczne, w którym nie brakuje jazzowych odniesień i oryginalnego podejścia do muzyki popularnej.

22.00-00.00 - "Rock Blok" - Bartek Koziczyński 

Zespół Klangor opowie o debiutanckim albumie zatytułowanym "Arytmia".

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski 

Zapraszamy na dwugodzinny set z nowościami z gatunku House. Wspólnie posłuchamy utworów takich wykonawców jak Fouk, James Dexter, Kerri Chandler czy Franck Roger. Po północy zaprasza Piotrek true.dat Truszkowski

logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w audycji o tym, jak śmieją się zwierzęta. Który kot miał najpiękniejszy uśmiech na świecie? Dlaczego w ogóle śmiejemy się?

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Nazwy miast - latem podróżujemy do przeróżnych miejscowości. Skąd wzięły się ich nazwy i jaką kryją w sobie historię? 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Dowiemy się czym są mokradła,  gdzie występują, jak powstają, czy są w Polsce, jakie zwierzęta tam żyją, czy na mokradła można wchodzić i jaką pełnią funkcję w przyrodzie.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak zorganizować nocowanie z dziećmi w lesie? O czym koniecznie trzeba pamiętać, aby zabrać ze sobą? Jakich błędów nie popełniać i jakie środki ostrożności należy podjąć, aby być bezpiecznym? Gdzie wolno, a gdzie nie wolno przebywać w lesie? U kogo szukać pomocy kiedy wydarzy się coś złego? O tym Adam Gełdon, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Spychowo.


.

20.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski [PREMIERA] 

W audycji wysłuchamy muzyki ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka w wykonaniu Orkiestry Filharmonii z Odessy. 

21.00 - "Szlakiem Chopina" - Piotr Wojciechowski [PREMIERA] 

Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski; obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami. Piotr Wojciechowski zaprasza na muzyczne zwiedzanie – Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic… wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora. Druga część audycji osnutej wokół Teatru Narodowego w Warszawie. Posłuchamy m.in. Uwertury do opery Leszek Biały Elsnera i Koncertu f-moll patrona naszej anteny.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

W galerii pianistycznej tym razem prezentacja wycinka dokonań fonograficznych jednego z największych tytanów dwudziestowiecznej klawiatury - Jorge Boleta. Obok dzieł Chopina (Andante spianato i Grande Polonaise brillante Es-dur op. 22 oraz Polonezy op. 40), m.in. także III Sonata fortepianowa Johannesa Brahmsa, Images (zeszyt 2) Claude’a Debussy’ego oraz V Koncert fortepianowy Beethovena (Radio-Symphonie-Orchester Berlin pod dyrekcją Moshe Atzmona).

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

MŚ w lekkoatletyce. Polacy z czterema medalami [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 06:55
W Eugene, w stanie Oregon w USA, zakończyły się Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce. Program 1 Polskiego Radia przekazywał swoim słuchaczom najważniejsze informacje z tej imprezy i relacjonował na żywo wszystkie starty Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Drum Basstion i Czeluść - trwa muzyczny weekend z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 09:03
Trwa weekend muzycznych wrażeń. I to pod patronatem Czwórki. Zapraszamy na audycje plenerowe i relacje prosto z miasteczek festiwalowych w Krakowie - Czeluść Festiwal i Ząbkowicach Śląskich - Drum Basstion.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radiowa Dwójka w hołdzie Bernardowi Ładyszowi

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 14:08
Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy urodzin Bernarda Ładysza (24.07) Program 2 Polskiego Radia przypomina życie i twórczość tego wybitnego artysty o niezwykłej, głębokiej i nieporównywalnej z żadną barwie głosu, legendy polskiej sceny operowej i jedynego śpiewaka znad Wisły, który wystąpił obok Marii Callas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 08:32
Specjalne audycje, mobilne studio, transmisje na żywo, wywiady – to wszystko czeka słuchaczy Trójki podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022. Wielkie święto nowoczesnej muzyki trwa do 24 lipca.
rozwiń zwiń