Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
01.00-03.00 - "Muzyka nocą" / "Noc z reportażem" - "365 dni z Powstańcami" Antoniego Rokickiego
Ma 31 lat, pochodzi z warszawskiej Pragi. Zdecydowana większość jego znajomych to osoby w wieku osiemdziesięciu, dziewięćdziesięciu lat. Wszystko rozpoczęło się od Fundacji Daj Herbatę, w której Michał Palarczyk był wolontariuszem. Pomagał bezdomnym, rozdając im gorące posiłki w okolicy Dworca Centralnego. W Fundacji poznał jedną z wolontariuszek, dzięki której jesienią 2018 roku trafił do Domu Powstańców Warszawskich na Nowolipiu.
- Nie przypuszczałem, że moja działalność na rzecz Powstańców rozwinie się na taką skalę - przyznaje warszawiak. Od 4 lat współpracuje z bohaterami 1944 roku, organizując zbiórki na ich rzecz. Michał zbiera pieniądze na leki, zakupy spożywcze. Z okazji Dnia Kobiet, przygotowuje zbiórkę na kwiaty dla uczestniczek Powstania, a internauci chętnie wspierają jego oryginalne pomysły. Wraz z upływem lat między Michałem a Powstańcami nawiązała się bliska przyjaźń. Chłopak udostępnił podopiecznym swój numer telefonu, pod którym jest dla nich dostępny przez całą dobę. W przerwie od pracy prowadzi na Facebooku stronę "365 dni z Powstańcami", gdzie publikuje ciekawe materiały filmowe, będące ważnym zapisem różnych historii z Powstania. Chodzi również z Powstańcami do warszawskich szkół, gdzie prowadzone są lekcje historii…
06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Karolina Rożej i Grzegorz Jankowski
W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 z Maciejem Małeckim z Ministerstwa Aktywów Państwowych, a o godzinie 8.15 - z Tomaszem Siemoniakiem z Platformy Obywatelskiej.
09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Joanna Racewicz
Kolejny Superbohater "Lata z Radiem" pochodzi z Warszawy. Dlatego prezentujemy go dzień po obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Stanisław Łopuszyński to muzyk, który w czasach wojny na Ukrainie poświęca swój czas na pomoc humanitarną. Na co dzień klawesynista, pianista, organizator koncertów, także charytatywnych, zaangażowany w wiele inicjatyw artystycznych. Ale od 26 lutego, czyli od 2 dnia wojny Jego życie to pomoc Ukraińcom. Najpierw jeździł do granicy polsko-ukraińskiej, ratując i przywożąc zziębniętych Ukraińców, pomagając im w Warszawie i Polsce. Początek marca to już pierwsze konwoje do Lwowa i Obwodu Lwowskiego - woził produkty żywnościowe i transportował ludzi do granicy i do punktów recepcyjnych w Polsce, wykonując kursy kilka razy dziennie. Pomógł kilkudziesięciu osobom - mamom, dzieciom i osobom starszym. Połowa marca to już udział w konwojach humanitarnych do Winnicy, oblężonego Kijowa, aż wreszcie pod koniec marca zameldował się w Charkowie, ratując ludzi z terenów objętych działaniami wojennymi. Od kwietnia był kilka razy w Charkowie, Kijowie, Dnipro, częściej niż w domu rodzinnym bywał na froncie w Donbasie - w Siewierodoniecku, Lisiczańsku, Bachmucie, Siewiersku, Kramatorsku czy Słowiańsku. Od 3 miesięcy jego życie to występ w Polsce, parodniowy konwój humanitarny, spanie w aucie, ratowanie ludzi, rajd między rakietami, prosto z trasy powrót na próbę i znów koncert czy recital. Stanley, bo tak na Niego mówią, zrobił swoim samochodem ponad 45 tysięcy km, przewiózł dziesiątki ton żywności, wody, leków, higieny i chemii gospodarczej dla ludzi, którzy nie mają czasem już nic - wszystko stracili w wojnie z Rosją. Wspiera także kombatantów Powstania Warszawskiego.
Poza tym w audycji kolejny odcinek słuchowiska "Lalka" wg powieści Bolesława Prusa oraz codzienne konkursy: "Koszyk Lata z Radiem" oraz "Skojarzenia Lata z Radiem".
19.30-20.00 - "Eureka" / "Dziedzictwo i pamięć" - zaprasza Dorota Truszczak
Narodowcy w Powstaniu Warszawskim. Historycy szacują, że w Powstaniu Warszawskim wzięło udział blisko 4 800 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz nawet do 1000 Narodowej Organizacji Wojskowej NOW AK. Ratusz, Bank Polski, kościół św. Krzyża, pierwszy wysokościowiec w stolicy, czyli budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej zwany PAST-ą, ewakuacja powstańców kanałami - to tylko niektóre miejsca, w których walczyli od sierpnia do października 1944 roku. W czasie II wojny światowej środowisko narodowe było liczne oraz zróżnicowane politycznie i wojskowo. Częściowo scalone, częściowo nie z Armią Krajową. Ale generalnie to byli przeciwnicy zrywu w stolicy. Mimo to chwycili za broń w Powstaniu Warszawskim. Co wiemy o ich czynie zbrojnym? Gdzie i jak walczyli w obronie Warszawy, a tym samym Polski? Gościem audycji - prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Bolesław Prus "Lalka". W radiowej wersji tej historii miłosnej, rozgrywającej się na tle przemian społecznych i historycznych, wyreżyserowanej przez Andrzeja Łapickiego - Wokulskiego zagrał Stanisław Zaczyk, Izabelę - Anna Seniuk, jej ojca - Jan Świderski. Baronową Krzeszowską była Barbara Krafftówna, a Ignacym Rzeckim - Henryk Borowski. Nagranie powstało w 1971 roku do cyklu "Co wieczór powieść w wydaniu dźwiękowym". Zrealizował je Wojciech Truszczyński, a adaptacji dokonała Halina Krzyżanowska.
21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoita (nagranie z roku 2001).
23.50 - Joseph Conrad "Freja z siedmiu wysp" - czyta Jan Englert.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Anna Świrszczyńska - aud. Doroty Gacek
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Karol Furtak
Jan Ekier Suita góralska, Polska orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz; Roman Padlewski Stabat Mater, Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak; Kazimierz Serocki Sonatina na puzon i orkiestrę, Tomasz Hajda - puzon, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza; Witold Lutosławski Wariacje na temat Paganiniego, Lutosławski Piano Duo (Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik).
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski
W audycji: Daniel Börtz, Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Schubert, Robert Schumann, Bohuslav Martinů, Ralph Vaughan Williams, Blagoje Bersa, Giovanni Picchi, Ruth Watson Henderson, Claude Debussy, Richard Strauss, Antonin Dworzak.
06.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Karol Furtak
Bartłomiej Pękiel Missa Concertata La Lombardesca, Octava Ensemble; Franciszek Lessel Koncert fortepianowy C-dur op. 14, Leonora Armellini - fortepian, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Paweł Przytocki.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Jakub Jamrozek
Gościem audycji kompozytor Mateusz Ryczek - o wszechstronnym wykorzystaniu wiolonczeli, co kompozytor zaprezentował na płycie "Cello works". Album kompozycje, w których instrument ten odgrywa rozmaite role - solową ("Hidden light"), solistyczną (w koncercie "Zjawy") czy też łączy się w duecie ze skrzypcami ("Duo") lub live electronics ("Znaki rozpadu"). Niemalże wszystkie utwory są poświęcone znakomitemu wiolonczeliście (i kompozytorowi) Tomaszowi Skweresowi, co jest owocem wspólnej przyjaźni artystycznej (i poza sceną) obu muzyków. Podczas rozmowy przeniesiemy się także na trwające w Bydgoszczy Kursy Muzyki Nowej, gdzie Mateusz Ryczek prowadzi zajęcia z elektroniki. Spotkanie z artystą o godz.9.30.
Ponadto w audycji: wizyta w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia na wystawie prac Rafała Boettner-Łubowskiego "Konfrontacja autotematyczna(?)", rozmowa o specyfice pracy nad teatralnym przekładem książek S. Lema oraz felieton językowy Bartka Chacińskiego i hasło "letniaczek".
10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Róża Światczyńska
10.00-11.00 - Ad multos annos... Adam Harasiewicz, Stefan Kamasa, Lidia Grychtołówna, Zdzisława Donat, Herbert Blomstedt
11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna, wyk. Chamber Orchestra of Europe, dyr. Yannick Nezet-Seguin
12.00-12.45 - "Płyta na lato" / NIFC
Anthems - utwory Alberta Lortzinga, Francois-Josepha Gosseca, Ferdynanda Riesa i Fryderyka Chopina, wyk. Tobias Koch - fortepian historyczny, Concerto Köln, dyr. Gianluca Capuano.
12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / "Powstańcze losy pisarzy" - Anna Świrszczyńska - oprac. Dorota Gacek i Ewa Kitlińska
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek
Michaela Ursuleasa na XIV Festiwalu Beethovenowskim (Filharmonia Narodowa, 28.03.2010)
W dziesiątą rocznicę śmierci pianistki: Giovanni Bottesini Allegretto Capriccio a la Chopin na kontrabas i fortepian, Fryderyk Chopin Trio fortepianowe f-moll op. 8, Ferdynand Ries Kwintet fortepianowy h-moll op.74, Józef Nowakowski Kwintet fortepianowy Es-dur op.17, wyk. Mihaela Ursuleasa - fortepian, Rainer Honeck - skrzypce, Christian Frohn - altówka, Arto Noras - wiolonczela, Jerzy Dybał - kontrabas.
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Magdalena Łoś
Festiwal w Aix-en-Provence (160’ muzyka) (Aix-en-Provence, Théâtre de l'Archevêché, 14.07.2022).
Gioachino Rossini Mojżesz i faraon. Michele Pertusi - bas (Mojżesz), Adrian Sâmpetrean - bas (Faraon), Jeanine De Bique - sopran (Amaltea, żona Faraona), Pene Pati - tenor (Amenofi), Vasilisa Berzhanskaya - mezzosopran (Sinaide), Mert Süngü - tenor (Aaron), Géraldine Chauvet - mezzosopran (Miriam, siostra Mojżesza), Edwin Crossley-Mercer - bas-baryton (Ozyrydes, syn Amaltei i Faraona), Alessandro Luciano - tenor (Aufide), Laurène Andrieu - sopran (Księżniczka syryjska), Richard Wilberforce - przygotowanie chóru, Chór i Orkiestra Opery w Lyonie, dyr. Michele Mariotti.
21.30-22.00 - "Rozmowy na lato" - aut. Monika Zając
22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" / praca zbiorowa (Rafał Brodacki, dr Paweł Brudek, Michał Tomasz Wójciuk, Katarzyna Utracka, dr Paweł Ukielski, dr hab. Andrzej Zawistowski) "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944", czyta Przemysław Stippa, opr. Elżbieta Łukomska.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Joseph Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy" (przekład Tadeusza Boya-Żeleńskiego), czyta Krzysztof Kolberger.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński
Trójka pod księżycem delikatnie nawiąże do rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to rocznica dotykająca czułych miejsc polskiego patriotyzmu, związanych z tym emocji i uczuć. M.in. o miłości do Ojczyzny porozmawiamy ze słuchaczami.
02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała
04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Jędrzej Kodymowski
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
W audycji powiemy między innymi: "Pozdrowienia ze Stegny, z nad morza Bałtyckiego" - to jedno z najpopularniejszych zdań wypowiadanych w te wakacje. Wszystko za sprawą viralowego filmiku nagranego przez popularną tiktokerkę – Gosię Dziedzic, która wczasy spędziła w Stegnie. Jej kilkudziesięciosekundowe nagranie stało się prawdziwym hitem. Internauci nagrywają podobne filmiki, nadmorscy sklepikarze sprzedają koszulki z napisem "pozdrowienia ze Stegny", znani Youtuberzy nagrali nawet o pozdrowieniach ze Stegny piosenkę. O fenomenie tego filmiku a także o tym czym jest viral.
Zajrzymy też do Sandomierza, którego popularność nie maleje. Od kiedy w telewizji pojawił się serial o ojcu Mateuszu, który oprócz posługi kapłańskiej, pełni również rolę miejskiego detektywa - o Sandomierzu zrobiło się głośno w całej Polsce. Czy i co miasto zyskało dzięki serialowi? Czy serial jest dobrą promocją dla miasta? O tym Grażyna Ślęzak-Wójcik z Radia Kielce.
Zajrzymy też m.in. do Janowca na Lubelszczyźnie, gdzie odrastanie inwazyjnych gatunków roślin mają powstrzymać owce. Korzyści są obopólne. Zwierzęta chętnie konsumują trawę, a mieszkańcy nie narzekają na hałas kosiarek. O tym Łukasz Grabczak z Radia Lublin.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak
Gościem Grzegorz Napieralski, senator Koalicji Obywatelskiej.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar
W audycji m.in. o wynikach raportu "JustStart2" przygotowanego przez Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego. Celem badania było spojrzenie na świat oczami studentów - poznanie ich wizji przyszłości, perspektyw oraz poczucia wpływu na otaczający świat i sprawczości, a także znalezienie odpowiedzi na pytania: Jak w opinii młodego pokolenia wygląda rynek pracy? Co chcą osiągnąć? Okazuje się, ze większość z nich nie chce być liderami.
Sprawdzimy też, czy dzisiejsza młodzież wykazuje się kreatywnością pracy. Jakie kompetencje są najważniejsze dla nich. Czy bardzo się różnią od młodych ludzi sprzed lat? O tym dr Iwo Zmyślony z Uniwersytetu Warszawskiego.
12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Marta Piasecka
W audycji m.in. o tym co dalej z jedną z najstarszych nagród filmowych na świecie - Złotymi Globami? O tym krytyk filmowy Łukasz Adamski. Poza tym o Benie Afflecku, który powróci w roli Batmana. Pojawi się w filmie "Aquaman i Zaginione Królestwo". Z kolei z Bartkiem Tełewiakiem, dyrektorem artystycznym Young Arts Festival w Krośnie porozmawiamy o przygotowaniach do koncertu Leszka Możdżera i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej. Ponadto z księdzem Witoldem Kaweckim powiemy o publikacji "Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny", którą tworzyli znakomici artyści: Giotto, Sandro Botticelli, Masaccio, Domenico Ghirlandaio, Filippo Lippi, Donatello, Fra Angelico, Piero della Francesca, Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarotti, Igor Mitoraj. To oni są głównymi bohaterami tej książki, która jest jednocześnie osobistym przewodnikiem po Toskanii.
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski
Każda rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to powód do wspomnień, refleksji, do przywoływania ciągle nie odkrytych wydarzeń, cichych Bohaterów, którzy przez lata swoje tajemnice nosili głęboko ukryte w głębi duszy. Przybliżymy nieznane dotąd bliżej fakty z Powstania oraz jego uczestników. Zastanowimy się również jak wydarzenia z tragicznych dni trwania Powstania wpłynęły na życie kolejnych pokoleń dzieci Powstańców, m.in. takie jak działalność matki Piotra Jeglińskiego, Ewy, która 2 sierpnia 1944 roku jako żołnierz podziemnych struktur wojskowych dostała rozkaz sprawdzenia "zajścia" na terenie kościoła przy ul Rakowieckiej. Jej czyn był zapamiętany przez duchownych kościoła katolickiego a syn Piotr został otoczony opieką finansową przez biskupa krakowskiego, Karola Wojtyłę, a następnie jego działalność paryska byłą wspierana przez Watykan. Działalność opozycyjna Pana Piotra zapewne wyglądała by inaczej gdyby nie wydarzenie które było dziełem jego matki Ewy.
Goście: reżyser Małgorzata Brama, autorka wielu filmów o PW. m.in Cudzoziemcy w Warszawie jak również jej ostatni film Sportowcy w Warszawie oraz legenda polskiej opozycji Piotr Jegliński.
22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed
22.15 - Reportaż w Trójce / "Z pomocą" Joanny Bogusławskiej
Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon to inicjatywa, która umożliwia uchodźcom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym zbieranie środków od darczyńców oraz skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji. Centrum wspiera polskie i ukraińskie organizacje w pozyskaniu sprzętu ortopedycznego i innego wyposażenia niezbędnego dla osób z niepełnosprawnościami. Działają aktywnie na rzecz wyposażenia przejść granicznych między Polską a Ukrainą a także punktów recepcyjnych. Do Fundacji przychodzi na rehabilitacje pani Olga, która przyjechała z Kijowa, potrzebuje rehabilitacji. Pomagają budować poczucie bezpieczeństwa i zatroszczyć się o osoby, które potrzebują pomocy. Pomagają także w zdobyciu wózka inwalidzkiego, często osoby niepełnosprawne zostawiają go po drodze, by dotrzeć do Polski.
22.45 - Powieść w Trójce / fragmenty powieści historycznej "Reytan. Upadek Polski" autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza. Czyta Andrzej Mastalerz.
23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Justyna Grabarz
23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska
Kosmos opowiedziany linią. "Jeżeli wierzymy w duszę, to nie ma przemijania. Zmienia się tylko materia. Zastanawiam się nad życiem i śmiercią. Ale tak naprawdę myślę, że jestem nieśmiertelny" - takie wyznanie poczynił Jan Dobkowski kilkanaście lat temu. Ma na koncie kilka tysięcy płócien i kilkanaście tysięcy rysunków, plus eksperymenty z innymi technikami (m.in. plexiglasem).
Niedawno Dobkowski skończył 80 lat. To powód, dla którego Desa Unicum zorganizowała retrospektywę artysty - właśnie we wtorek, 02.08 odbywa się wernisaż wystaw z udziałem jubilata. To przegląd wielu etapów twórczych artysty, od czasów, gdy jego znakiem rozpoznawczym były płaskie czerwone figury na zielonym tle, po lata, gdy cienka linia przeobraziła się w materię wypełniającą przestrzenie umownych pejzaży i... kosmos. Linia, przechodząca nieskończone przeobrażenia, jest podstawowym "tworzywem" w sztuce Dobkowskiego. Gościem audycji - Iza Rusiniak, historyk sztuki, organizatorka wystawy "Podróż do Uniwersum".
07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Coraz częściej w sieci publikujemy różne nasze dane – zdjęcia dowodów osobistych, paszportów, numerów pesel. Jakie niesie to za sobą zagrożenia? Jakie dane powinniśmy chronić szczególnie?
10.00-12.00 - "Stacja Kultura" Kasia Dydo
Rozmowa o książce Agnieszki Cubały "Artyści 44'. Gwiazdy w Powstaniu Warszawskim". To opowieść o powstańczych losach aktorów, piosenkarzy i artystów, którzy w sierpniu 1944 roku walczyli z bronią w ręku, ale także dodawali otuchy walczącym, dając koncerty i organizując przedstawienia.
14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar
Studenci, którzy wybierają się na studia w Holandii mają problem z mieszkaniami. Większość jest już zajętych, a te które zostały są bardzo drogie. Niektórzy zastanawiają się nad wzięciem dziekanki, żeby w tym czasie pracować i zaoszczędzić na kolejne lata studiów. Jakie są jeszcze inne rozwiązania?
19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" / Zambon i Bisti
Miks przygotowany przez wytwórnię The Very Polish Cut Outs zatytułowany "Jak nie wolno, jak wolno".
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek
Co to znaczy wiejskość? W jakich elementach życia ją odnajdziemy, czy tylko na wsi? W jakim znaczeniu wieś jest znowu modna? Jak "miejskość" przenika na wieś, a "wiejskość" odnajduje się w mieście? Jak mieszkańcy wsi postrzegają osiedlających się wokół nich ludzi "miastowych"? Porozmawiamy o tym z Marcinem Piotrowskim ze Stowarzyszenia Folkowisko.
00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski
Szwedzki zespół Frander oraz polski Sutari we wspólnym projekcie bałtyckim - opowiedzą o tym prosto z Festiwalu Dźwięki Północy z Gdańska.
.
13.00 - "Krąg pieśni Chopina" - Marta Jankowska [PREMIERA]
Drogi Fryderyka Chopina i Bohdana Zaleskiego krzyżowały się wielokrotnie. W audycji o przyjaźni obu artystów, której owocami są m.in. 4 pieśni z op. 74. Ponadto kompozycje Władysława Żeleńskiego i Oskara Kolberga oparte na wierszach tego poety, przedstawiciela szkoły ukraińskiej.
14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska [PREMIERA]
Rozmowy z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem odcinka - Adam Harasiewicz.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Czy znają Państwo karcianą grę w kierki? W pewnym momencie rozgrywki pojawia się rozbójnik: czas, w którym jednocześnie pojawiają się wszystkie wcześniejsze obostrzenia: robi się ciekawie, a wszystkie chwyty zaczynają być dozwolone. I taka też dzisiejsza audycja: bez podziału na style, na gatunki, będzie i tanecznie, i rockowo, i hip-hopowo, i akustycznie, eksperymentalnie, a i reggae się trafi. Będzie tryptyk ojcowski po polsku, rosyjsku i po słowacku.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Tym razem zwiedzamy zamki, dowiadujemy się kto w nich mieszka, co się w nich znajduje, gdzie się je buduje, a gdzie budowało się je kiedyś. Powiemy też o zamkach, które możemy zbudować sami.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Sekretne życie owadów, czyli ciekawostki o owadach. Motyle, stonogi, karaluchy, pszczoły, komary... Co bzyczy na łące, w parku, ogrodzie i w naszym domu i czym potrafią nas owady zaskoczyć?
18.00-19.00 - "Współpracownia" - Tym razem nasz radiowy duet postara się dowiedzieć i wytłumaczyć naszym słuchaczom co oznacza powiedzenie: "tańczyć na grząskim gruncie".
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - o tym, jak wybierać wodę podczas upałów, jak nawadniać organizm, co robić gdy dziecko jest odwodnione, czy lepsza jest woda gazowana czy niegazowana. Rozprawmy się też wieloma z mitami na temat wody. Gościem audycji - prof. dr hab. Dariusz Włodarek z Zakładu Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie.
Zapraszamy!