Polskie Radio

Prof. Andrzej Gil: gdybym miał nosić koszulkę, to taką z napisem "Nie płaczę po Gorbaczowie"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 09:12
- Michaił Gorbaczow był człowiekiem cynicznym i częścią aparatu sowieckiego, który chciał, by Związek Radziecki przetrwał - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, komentując postać ostatniego przywódcy ZSRR. - Michaił Gorbaczow nie był liderem wolnego słowa. Zapamiętajmy go takim, jakim był naprawdę: człowiekiem, który na szczęście doprowadził do upadku ZSRS, ale jedynie formalnego - dodał.

W nocy z wtorku na środę zmarł ostatni przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow. Polityk, który był jedynym prezydentem w historii sowieckiego imperium, miał 91 lat. W 1990 roku został wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla za działania na rzecz zakończenia zimnej wojny. Amerykanie oceniają go jako "giganta politycznego" za negocjowanie zakończenia zimnej wojny, Litwini zaś wypominają mu krwawe tłumienie demonstracji niepodległościowych.

"Nie płaczę po Gorbaczowie"

- Ja go pamiętam w wariancie litewskim - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil z KUL. - Mam świadomość tego, co się działo, kiedy Gorbaczow stracił władzę na rzecz Borysa Jelcyna. Gdybym miał nosić koszulkę, to nosiłbym taką z napisem "Nie płaczę po Gorbaczowie" - zaznaczył. 

Zdaniem gościa "Tematu dnia" Zachód trywializuje postać Gorbaczowa, podobnie jak trywializował Stalina, postrzegając go jako "wujka Joe".

Człowiek cyniczny, część aparatu sowieckiego

W ocenie politologa Michaił Gorbaczow był człowiekiem cynicznym i "częścią aparatu sowieckiego, który chciał, by Związek Radziecki przetrwał w pewnej hipostazie". Przywołał "pamięć gruzińską" o Gorbaczowie, czyli "Specnaz, saperki i ofiary w Tbilisi", "wojny, które się toczyły, starcia zbrojne, jego cyniczne wystąpienie po katastrofie w Czarnobylu, kiedy porównał katastrofę Challengera z tym, co się wydarzyło w Czarnobylu i skutkami tego zdarzenia".

- Związek Radziecki upadł, bo upaść musiał, bo był niewydolny, a system okazał się nieprzystosowany do wyzwań lat 90. Michaił Gorbaczow nie był liderem wolnego słowa. Był człowiekiem, który miał szczęście lub nieszczęście żyć w okresie przełomowym. Zapamiętajmy go takim, jakim był naprawdę - człowiekiem, który na szczęście doprowadził do upadku ZSRS, ale jedynie formalnego. Po tym, co się dzieje w Ukrainie, widać, że Związek Radziecki świetnie funkcjonuje, tylko nazywa się Federacja Rosyjska - ocenił prof. Andrzej Gil.

Posłuchaj
09:52 Andrzej-Gil--PR24_mp3 2022_08_31-07-49-42.mp3 Prof. Andrzej Gil o Michaile Gorbaczowie (Temat dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: prof. Andrzej Gil (politolog, KUL)

Data emisji: 31.08.2022

Godzina emisji: 7.45


mbl

Czytaj także

30. rocznica upadku ZSRR. Prof. Kornat: to efekt nieudanego cywilizacyjnego wyścigu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 16:00
- Było szereg przyczyn sprawczych całego procesu rozkładowego. Wśród nich należy wymienić trudności gospodarcze, powiększone w skutek przegrywania wyścigu zbrojeń i cywilizacyjnego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat (historyk, UKSW).
rozwiń zwiń
Czytaj także

83. rocznica "IV rozbioru Polski". Dr Maciej Korkuć: nie mogło to wróżyć nic dobrego

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 15:00
W opinii historyka Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow "nie było szokiem". - Szokiem było to, że niestety stało się to w okolicznościach wzrastającego napięcia. W chwili, gdy wszyscy oczekiwali wojny, w związku z tym nie mogło to wróżyć nic dobrego - przyznał w Polskim Radiu 24 dr Maciej Korkuć. 
rozwiń zwiń