Polskie Radio

Hymn Polski i muzyka Chopina. Polskie Radio w Narodowe Święto Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 18:30
Śledzimy Maraton Chopinowski w Polskim Radiu Chopin i na stronach internetowych Polskiego Radia. Relacje z tego niezwykłego wydarzenia na wszystkich antenach Polskiego Radia. Ponadto w samo południe akcja "Niepodległa do hymnu!" W Święto Niepodległości nie brak także specjalnych gości, słuchowisk i okolicznościowych reportaży. Sprawdź nasze propozycje!
Kadr z jednego z występów podczas Maratonu Chopinowskiego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Maraton można śledzić w internetowym Polskim Radiu Chopin (dostępnym również w systemie DAB+) oraz na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Polskiego Radia.
Kadr z jednego z występów podczas Maratonu Chopinowskiego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Maraton można śledzić w internetowym Polskim Radiu Chopin (dostępnym również w systemie DAB+) oraz na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Polskiego Radia. Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Polskie Radio włącza się w akcję "Niepodległa do hymnu". Akcja jest realizowana już po raz piąty przez Biuro Programu "Niepodległa". W samo południe zapraszamy do wysłuchania i wspólnego zaśpiewania hymnu Rzeczypospolitej Polskiej - Mazurka Dąbrowskiego. Na antenach Polskiego Radia o godzinie 12 Hymn Polski w wykonaniu: Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Chóru Żeńskiego Filharmonii Narodowej, Polskiej Orkiestry Radiowej, Orkiestry Reprezentacyjnej Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Bolesław Szulia - dyrygent, przygotowanie chóru - Andrzej Banasiewicz (cztery zwrotki, nagranie w opracowaniu Kazimierza Sikorskiego - harmonizacja i Jana Adama Maklakiewicza - instrumentacja). 

logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

00.30-00.50 - Reportaż w Jedynce / "Mój druh" Barbary Bojaryn z Polskiego Radia Białystok  

Wdowa po Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim - Karolina Kaczorowska - o swoim mężu, harcerzu, Prezydencie i wielkiej stracie po tragedii smoleńskiej. Pierwsza Dama Polski w latach 1989-90, żona ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego zmarła w Wielkiej Brytanii w wieku 90 lat. Karolina Kaczorowska kilkakrotnie odwiedzała Białystok. Mówiła, że choć urodziła się w Stanisławowie, też czuje się białostoczanką. Zaangażowała się bardzo w tworzenie gabinetu swego męża, który mieści się teraz w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Przekazała meble i pamiątki, które wcześniej stanowiły wyposażenie gabinetów prezydenta Kaczorowskiego w Warszawie i Londynie.

W 2018 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Białymstoku w gabinecie jej męża przygotowano wystawę "Prezydentowa Karolina Kaczorowska". Chodziło o to, by przybliżyć ludziom jej postać i działalność jako harcerki, nauczycielki, społeczniczki zaangażowanej w sprawy Polski, ale też jako żony, matki, babci i prababci. Karolina Kaczorowska jest pochowana u boku męża w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.  

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Karolina Rożej i Katarzyna Gójska

W audycji m.in. rozmowy polityczne: - godzinie 7.15 spotkanie z Radosławem Fogielem, rzecznikiem PiS, o godzinie 8.15 - z Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, a o godzinie 8.40 - z Andrzejem Sową, polskim historykiem i popularyzatorem historii, dziennikarzem naukowym Polskiego Radia. 

09.00-10.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek 

W audycji ABC Pałacu Saskiego czyli o nowym życiu odbudowanych zabytków (np. Zamek Królewski). Gośćmi audycji: Jan Edmund Kowalski - Prezes Zarządu spółki Pałac Saski, Joanna Borowska - archeolożka, członkini stowarzyszenia Saski 2018 oraz dr hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz - adiunkt hab. Katedra Ochrony Środowiska i Dendrologii, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 

10.00-11.00 - Msza Święta

Msza transmitowana ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, przewodniczy arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz; homilia - biskup polowy Wojska Polskiego - Wiesław Lechowicz.

11.00-12.00 - Audycja specjalna - zaprasza Dariusz Kwiatkowski  

W audycji reportaż "Bohaterowie podniebnych marzeń". Audycja nawiązuje do 90 rocznicy śmierci polskich lotników: por. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury, który zginęli w katastrofie samolotu 11.09.1932 roku, w kilkanaście dni po zwycięstwie w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge 1932 w Berlinie. Był to sukces na który złożyły się : doskonałe umiejętności pilotażu oraz świetna konstrukcja polskiego samolotu RWD - 6. Sukces ten rozsławił polskich lotników i konstruktorów i przyczynił się do rozwoju lotnictwa w Polsce. Budził dumę Polaków - obywateli państwa odradzającego się po 123 latach niewoli. O uznaniu jakim cieszyli się F. Żwirko i St. Wigura w społeczeństwie polskim, świadczy fakt, że w pogrzebie na warszawskich Powązkach wzięło udział ponad 300 tysięcy ludzi.

W 90. rocznicę katastrofy, w Cierlicku na Zaolziu, gdzie miała ona miejsce, u stóp pomnika, odbyły się uroczystości z udziałem władz państwowych Polski i Czech, miejscowej społeczności oraz gości przybyłych z całej Polski. W spotkaniu wzięły udział rodziny poległych lotników oraz delegacje polskich organizacji zrzeszających lotników i entuzjastów lotnictwa. 

12.10-13.00 - "W samo południe" - zaprasza Krzysztof Grzesiowski i Jerzy Jachowicz 

W audycji m. in. relacje z uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie oraz rozmowa z prof. Henrykiem Domańskim. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Anna Will 

W audycji relacje Adam Rozlacha z Maratonu Chopinowskiego oraz prezentacja płyty "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963", którą mamy dla naszych słuchaczy. 

17.30 - "Więcej świata" - zaprasza Paweł Lekki 

Gościem audycji prof. Jarosław Rabiński - dyrektor Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 

20.00-21.00 - "Tu jest muzyka" - zaprasza Anna Will 

Retransmisja koncertu "Polska", który odbył się 30 października 2022 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 

logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński 

Big Band Śląski promuje swoją pierwszą płytę. Krążek jest podsumowaniem dwóch lat działalności zespołu. Zbudowana przez ten czas w środowisku jazzowym renoma jest efektem skrupulatnego doboru repertuaru oraz regularnej pracy nad detalami i kreowania unikalnego brzmienia big-bandu. O koncercie promującym płytę i o samej płycie - kierownik artystyczny orkiestry Grzegorz Nagórski (o godzinie 9.30).

W audycji także o Cmentarzu żołnierzy I wojny światowej w Łowczówku oraz zaproszenie na koncert Krzysztofa Herdzina w ramach cyklu "Jazz.PL". W części audycji - nabożeństwo Kościoła Chrześcijan Baptystów.​ 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Emanuel Kania Sonata na wiolonczelę i fortepian a-moll, wyk. Błażej Goliński - wiolonczela, Radosław Kurek - fortepian, Ignacy Jan Paderewski Sonata na skrzypce i fortepian a-moll op. 13, wyk. Qingzhu Weng - skrzypce, Grzegorz Skrobiński - fortepian. 

11.10-12.00 -  Zygmunt Noskowski (1846-1909) Symfonia nr 2 c-moll "Elegijna", wyk.: Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz. Ponadto - Ignacy Jan Paderewski w nagraniach Karola Radziwonowicza.

12.00 - "Niepodległa do hymnu!" 

12.05-12.45 - Muzyka Józefa Wieniawskiego w 110 rocznicę śmierci

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Maciej Prus (powtórzenie)

13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzi Piotr Metz

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Michał Dębski 

Stanisław Moniuszko, sł. Józef Ignacy Kraszewski, Dziad i baba, wyk. Szymon Komasa, Oskar Jezior. Stanisław Moniuszko, Dumka "Przychodź miły", wyk. i aranż. Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Andrzej Bauer. 

16.00-18.00 - "Od krakowiaka do tańców góralskich" - prowadzi Karol Furtak

Chopin w interpretacji Leonory Armellini, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (Warszawa, 9.01.2022). Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op.11, wyk. Leonora Armellini - fortepian, Orkiestra Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza. 

Karol Szymanowski Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza op. 5; Ewa Podleś - alt, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr, Alexander Liebreich; Karol Szymanowski Harnasie op. 55, balet-pantomima w trzech obrazach na tenor solo, chór mieszany i orkiestrę; Robert Murray - tenor, BBC Symphony Orchestra, dyr. Edward Gardner. 

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz

Koncert Krzysztofa Herdzina. 

19.30-20.30 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "Szewcy", cz. 1 

Słuchowisko z 1989 roku w adaptacji i reżyserii Macieja Prusa, muzyka - Marcin Błażewicz, realizacja akustyczna - Andrzej Brzoska. Obsada: Henryk Machalica (Sajetan Tempe), Adam Ferency (Czeladnik I - Józek), Zbigniew Zamachowski (Czeladnik II - Jędrek), Elżbieta Kijowska (Księżna Irina Wsiewołodowna Zbereźnicka-Podberezka), Jerzy Kamas (Prokurator Robert Scurvy), Mirosław Guzowski (Lokaj Księżnej, Fierdusieńko), Zbigniew Konopka (Hiper-Robociarz), Witold Skaruch (Dygnitarz Abramowski), Andrzej Blumenfeld (Dygnitarz X), Marcin Sławiński (Józef Tempe - syn Sajetana), Henryk Talar (Gnębon Puczymorda), Joanna Wizmur (Strażniczka). 

20.30-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka (Katowice, 11.11.2015). Paweł Mykietyn Fanfara, Mieczysław Karłowicz Odwieczne pieśni - poemat symfoniczny op. 13; 

Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha, solista: Szymon Nehring - fortepian (Katowice, 15.11.2018); Stanisław Moniuszko Halka - uwertura, Ignacy Jan Paderewski Koncert fortepianowy a-moll op. 17. 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Karnawał instrumentów" - prowadzi Łukasz Borowicz  

23.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian. Biografia", czyta Jarosław Gajewski. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisława Sierosławskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk. 

logo

Serwisy sportowe: 07.05, 08.05, 09.05, 17.05, 19.05, 21.05, 23.05. 

Od godziny 7 do 17, po serwisach i reklamach - "Głosy niepodległości" - poczet prezydentów II RP oraz RP na uchodźstwie. Punktualnie o 12.00 - hymn Polski. 

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik

W audycji rozmowy o spektaklach, które pokazują historię Polski na różnych jej etapach i z różnych punktów widzenia. W Teatrze Narodowym adaptację "Ksiąg Jakubowych" przygotowuje Michał Zadara. To drugie spotkanie Michała Zadary z prozą Tokarczuk. Wcześniej zrealizował on "Biegunów" w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Historię najnowszą, próbują z kolei opowiedzieć twórcy koprodukcji Teatru im. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w spektaklu "1989". Prof. Marcin Napiórkowski - pomysłodawca rap-musicalu o Solidarności i początkach czasu transformacji - o spektaklu, mającym bohatera zbiorowego - ludzi Solidarności. Marginalną, wydawałoby się, na powyższym tle historię, opowiadają z kolei "Chopcy z Roosevelta" Katarzyny Knychalskiej w Teatrze Nowym w Zabrzu. Tytułowi "Chopcy..." to nikt inny jak dawny Górnik Zabrze. O tym więcej reżyser tego spektaklu, specjalista w dziedzinie lokalnych opowieści, dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy - Jacek Głomb. Ponadto w audycji dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski o słuchowisku Tomasza Mana "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie". Część drugą rejestrujemy w miejscu akcji 11 listopada. Część pierwsza, studyjna, zostanie pokazana w "Scenie teatralnej Trójki" 13 listopada. 

02.00-04.00 - "Gdzie Grabek mówi: dobranoc" - Michał Grabkowski

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć

06.00-07.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz 

Od Zaduszek do niepodległości - wydawałoby się, że to bardzo daleka droga. Skąd zatem tradycja w tych dniach, aby organizować zaduszki muzyczne? Zwłaszcza w kościołach? O tym o. Andrzej Bujnowski, nieoficjalny duszpasterz muzyków. 

07.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Łodej 

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych mieszka blisko 10 mln osób pochodzenia polskiego, a ok. 600 tys. z nich używa języka polskiego na co dzień. W audycji rozmowa - o życiu Polaków za oceanem, ich tradycjach i o tym, jak obchodzą Dzień Niepodległości - z Janem Pachlowskim, korespondentem Polskiego Radia. 

Naszych rodaków można spotkać w każdym zakątku świata. Niewątpliwie największe skupiska Polonii to USA, Wielka Brytania oraz Niemcy. Kraje arabskie mają swoją specyfikę i małą Polonię. W audycji także o tym, jak żyje się Polce w Kuwejcie. O tym Beata Marciniak, Polka mieszkająca w Kuwejcie. 

Język polski nie jest łatwy. Wie to każdy, kto chociaż raz w swoim życiu pisał dyktando. Można sprawdzić swój poziom języka w ramach "Dyktanda dla Rzeczpospolitej" czyli ortograficznego upamiętnienia 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

​08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem prof. Karol Polejowski, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. 

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz

Omówienie najważniejszych spraw ekonomicznych w Polsce i na świecie m.in.: wojna na Ukrainie, decyzje RPP w sprawie stóp procentowych, sytuacja na rynku walutowym, tarcza antyinflacyjna w nowej formule po nowym roku. Gośćmi audycji - Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego oraz dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 

10.00-13.00 - "Zapraszamy do Niepodległej" - Piotr Firan 

W audycji m.in. "Głosy niepodległości" - wspomnienie prezydentów II RP i RP na uchodźstwie oraz "Mamy Niepodległość" czyli dzieci o Święcie Niepodległości. Ponadto nasi dziennikarze o dziejących się właśnie wydarzeniach: Krzysztof Łoniewski o Biegu Niepodległości​, Paweł Turski z Torunia o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage, a Wojciech Dorosz ze Śmiełowa o przygotowaniach do Trójkowego słuchowiska "Adam Mickiewicz". 

Ponadto rozmowa o akcji "Niepodległa do Hymnu". Szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia organizują w co najmniej siedmiuset miejscach w Polsce i na świecie wspólne śpiewanie hymnu. W samo południe każdy Polak i przyjaciel Polski może zatrzymać się na chwilę, przyłączyć do organizowanych w okolicy uroczystości lub zorganizować wspólnie z bliskimi śpiewanie naszego hymnu. O tym Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".  

W cyklu "Niezła historia" o wydarzeniu z 1918 roku czyli ogłoszeniu deklaracji odzyskania przez Polskę niepodległości. Jaka była sytuacja geopolityczna w tym, tak ważnym dla nas, czasie? Jakie możemy wskazać czynniki, które przyczyniły się do osiągnięcia tego niebywałego sukcesu? 

Poza tym o Muzeum Narodowym w Warszawie, które przygotowało jubileuszową wystawę "Rozważni i romantyczni" na stulecie Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie. Wydarzenie nawiązuje nie tylko do stulecia odbudowy polskiej państwowości i nawiązuje do trwającego właśnie Roku Romantyzmu. O tym Andrzej Romanowski​, kurator wystawy. 

W audycji także wizyta we Wrocławiu, na radosnej paradzie z pokazem grup chorągwiarzy i mażoretek, wspólnym śpiewaniu hymnu, koncertem pieśni patriotycznych i pokazem zabytkowych samochodów, zajęciami plastycznymi czy wystawie. To zaledwie część atrakcji przygotowanych przez Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu na nadchodzący weekend. O tym wszystkim Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum. 

13.00-15.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński

W audycji o XXX Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage (12-19.11.2022, Toruń) - rozmowy z organizatorami - Markiem Żydowiczem, dyrektorem festiwalu oraz Kazimierzem Suwałą, dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Poza tym omówienie filmu "Prorok" (o kardynale Stefanie Wyszyńskim) w reżyserii Michała Kondrata - rozmowa z autorem filmu. Ponadto zapowiedź Dnia Kina Polskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - rozmowa z Marleną Gabryszewską, prezeską Stowarzyszenia Kin Studyjnych o wydarzeniu odbywającym się 11.11.2022 w całym kraju. Ponadto o wątkach niepodległościowych w polskim kinie przedwojennym - rozmowa z filmoznawcą Michałem Pieńkowskim z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Rafał Tomański

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Tomasz Miara

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

logo


23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

W Ostrowi Mazowieckiej działa Muzeum - Dom Rodziny Pileckich. O ofercie tej placówki oraz o postaci rotmistrza Witolda Pileckiego - Aleksandra Kaiper-Miszułowicz - kuratorka wystawy poświęconej Marii i Witoldowi Pileckim oraz Karol Madaj - dyrektor placówki. 

.

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Małgorzata Jakubowska

Przegląd ciekawych, choć nietypowych wydarzeń z okazji 11 listopada. W audycji m.in. o grze terenowej "Droga po Niepodległość" w Miliczu i Maratonie Zumby z okazji Dnia Niepodległości na warszawskiej Ochocie. Poza tym o grach miejskich i terenowych w Warszawie i Krakowie.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kuba Piątkowski 

W audycji ranking polskich filmów historycznych oraz relacje z przebiegu Maratonu Chopinowskiego Polskiego Radia, który od czwartku trwa w studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Maraton można także śledzić na stronie Polskiego Radia i w mediach społecznościowych. 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciek Wójcik

W audycji sylwetki polskich badaczy, którzy zrobili wielkie rzeczy, ale o których często zapominamy, m.in. historia "polskiego Billa Gatesa" czyli Jacka Karpińskiego, czy projektanta pierwszego mostu stalowego - Stefana Bryły. Mało kto też wie, że Ignacy Mościcki był również światowej klasy naukowcem. Na swoim koncie ma aż 40 patentów. 

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Marta Hoppe 

W audycji o projekcie Journey Throught The Savannah, który ma polepszyć warunki życia codziennego w Kenii. O tym Paulina Kłos, założycielka Auris Garden, która w ramach projektu prowadziła warsztaty roślinne dla dzieci i dorosłych. Przedstawiła również gatunki roślin, które dadzą sobie radę w trudnym, kenijskim klimacie. 

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski

W pierwszej godzinie audycji debiut Magdaleny Sowul. To producentka, kompozytorka, wokalistka i klarnecistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie klarnetu prof. Bogdana Ocieszaka oraz podyplomowych Gender Studies IBL Polskiej Akademii Nauk. Liderka zespołu Ugla. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych, słuchowisk i filmów. 

​W drugiej godzinie gościem audycji - Faustyna Maciejczuk - buntowniczka z wyboru, od zawsze poszukująca w muzyce ekspresji i nie dająca się zaszufladkować, równocześnie będąc "poukładaną osobą". Artystka jest zarówno autorką tekstów, jak i muzyki. Lawiruje między gatunkami z pogranicza muzyki alternatywnej, poszukując własnego artystycznego wyrazu w niezależny sposób. W marcu 2021 roku wydała EP „Przebudzenie”, w której dźwiękami synth-popu apeluje, by żyć i napełniać się dziecięcą energią oraz ciekawością świata. 

20.00-22.00 - "Covery samplery" - Norbert Borzym 

Monika Brodka czy Izabela Trojanowska? Kto lepiej wykonał utwór "Wszystko, czego dziś chcę"? Czy "Biegnij razem ze mną" Ralpha Kamińskiego jest lepsze od oryginału w wykonaniu grupy Maanam? Ula Kaczyńska zaprezentuje selekcję najlepszych - wyłącznie polskich coverów. 

22.00-00.00 - "Rock blok" - Bartek Koziczyński

Wyłącznie polska muzyka autorów, którzy w ostatnim roku pojawili się w audycji.  

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Piękna nasza Polska cała! Podczas audycji podróże po Polsce, ale nie tylko współcześnie, również pod kątem historycznym. Gościem audycji Małgorzata Ruszkowska - autorka książki "Dobra nasza! Polska - przewodnik dla dzieci", w której tłumaczy, że nie trzeba jechać za granicę, by zobaczyć piękne krajobrazy, niesamowite zabytki i rzadkie zwierzęta czy rośliny. W Polsce mamy wszystko! 

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Wojtek i smok Adaś postanowili podróżować po warszawskiej starówce, tropiąc legendy tego miasta i bohaterów, o których te legendy opowiadają. 

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Jak pielęgnować pamięć o ważnych dla nas osobach lub zdarzeniach? Dlaczego pewne rzeczy pamiętamy lepiej a inne ulatują nam z głowy bardzo szybko. Ponadto relacje z Festiwalu Niepodległa. 

18.00-19.00 - "Współpracownia" - Miś Michaś i Smok Adaś dowiadują się czym są symbole narodowe i co to właściwie jest niepodległość. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

W audycji o wyzwaniach współczesnych nastolatków w związku ze zbliżającą się 19 listopada "Konferencją o nastolatkach". Goście: Patrycja Frania - prezeska Wychowanie w szacunku i Anna Mazek - psycholożka i psychoterapeutka. 

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" 

Gościem audycji Kasia Tontor - wokalistka, raperka, kompozytorka, mama. Niegdyś występowała solowo, od kilku lat zasila szeregi poznańskiego zespoły Córy. Sama komponuje, produkuje i pisze teksty do większości swoich piosenek. Jej EP-ka "Malajf" pojawiła się w popularnych serwisach streamingowych. EP-kę promują single: "Fine", "Coolgirl" oraz "Czapka".

Córy to żeński duet wokalny, współtworzony przez Katarzynę Tontor i Natalię Hoffmann-Pawlak, którego unikalny styl jest wypadkową fascynacji różnymi gatunkami muzyki zza oceanu. "Idziemy po swoje" to debiutancka płyta CÓR, która ukazała się 25.06.2022 i jest dostępna we wszystkich serwisach streamingowych. Na płycie można usłyszeć nostalgię lat 90’ w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami. Znajdziecie na niej również poprzednio wydane single takie jak "Palo Santo", "Morele Bax", "Ciastko" czy utwór "Suszy" do którego klip ukazał się na kanale StoproRap. 

..

Na antenie Polskiego radia Chopin - MARATON CHOPINOWSKI 

Maraton Chopinowski to bezprecedensowe wydarzenie Polskiego Radia, którego celem jest uświetnienie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Maraton, zaprojektowany przez redakcję Polskiego Radia Chopin, obchodzącą 11 listopada piątą rocznicę powołania tej stacji, trwa ponad 28 godzin bez przerwy i jest transmitowany zarówno na antenie Radia Chopin oraz na stronach i w mediach społecznościowych Polskiego Radia. Na gigantyczną transmisję ze Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, podczas której zaprezentowane zostaną wszystkie dzieła Chopina w kolejności opusowej, składa się jedenaście koncertów z udziałem publiczności. W trakcie koncertów dziennikarze Polskiego Radia Chopin przybliżają życie i twórczość kompozytora, a narracja słowna wzbogacana jest multimedialnymi prezentacjami fragmentów listów Chopina w interpretacji Jana Frycza, fragmentami wykładów nestorki światowej chopinologii prof. Ireny Poniatowskiej oraz filmowymi wizytówkami wszystkich artystów. W koncertach bierze udział ponad osiemdziesięcioro zarówno uznanych, jak i najbardziej obiecujących wykonawców z Polski, Niemiec, Japonii i Ukrainy, w przedziale wiekowym od 6. do 93. roku życia. Chociaż w przeszłości podobne wydarzenia już organizowano, miały one jedynie zasięg lokalny: Maraton Chopinowski w Święto Niepodległości to pierwsza w dziejach prezentacja na żywo w radiowym eterze i cyfrowej przestrzeni - ponad dwustu najważniejszych kompozycji Fryderyka Chopina.

Podczas jedenastu koncertów wszyscy artyści występują bez wynagrodzenia. Oprócz świątecznego wymiaru - Maraton Chopinowski ma bowiem także dodatkowe znaczenie: całe to wydarzenie - we współpracy z Fundacją "Inna Przestrzeń" - inicjuje trwającą do końca 2022 roku, zbiórkę na rzecz tych ukraińskich szkół, które przyjęły dzieci z innych placówek edukacyjnych, zniszczonych przez rosyjskiego agresora lub znajdujących się obecnie w strefie największego zagrożenia. 

Maraton Chopinowski w święto niepodległości 2022Maraton Chopinowski w Święto Niepodległości 2022

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

"Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". Nowe wydawnictwo Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 10:47
W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości 11 listopada Polskie Radio przygotowało wyjątkowe propozycje antenowe i nowe publikacje. Szczegóły zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej o godz. 11, transmitowanej w Polskim Radiu 24 i w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakończył się Maraton Chopinowski w Polskim Radiu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 21:30
28 godzin muzyki Chopina na żywo prosto ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Ponad 80 wykonawców (od szóstego do 93. roku życia) i 205 dzieł Chopina w kolejności opusowej. To niezwykłe wydarzenie muzyczne uświetniało 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileusz pięciolecia istnienia Polskiego Radia Chopin. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022. "Bardzo cieszę się z nominacji dla Dwójki"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 18:42
- Rada Programowa Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, która uzasadniała tę nominację, wskazała działalność zespołu kreującego radiową Dwójkę. Bo wiadomo, że na sukces państwa stacji składa się praca bardzo wielu osób. Bardzo się cieszę, że ta nominacja pojawiła się w tym roku - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Alina Święs, współorganizatorka nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Niepodległości 2022. Świętuj z Czwórką!

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 11:00
Technologie, wynalazki, podróże, kultura, zaproszenia na dobre filmy i literatura - to wszystko z okazji Święta Niepodległości na naszej antenie. W Czwórce także moc dobrej i wyłącznie polskiej muzyki!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obchody Święta Niepodległości na antenach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 10:11
Polskie Radio włącza się w obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Z okazji przypadającego dziś (11 listopada) Święta Niepodległości - wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały specjalne audycje i relacje związane z tym wydarzeniem. Ponadto o godz. 12.00 już po raz piąty we wszystkich antenach Polskiego Radia zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego". W tym dniu publiczny nadawca jest razem ze wszystkimi Rodakami, którzy zaśpiewają hymn w Narodowe Święto Niepodległości.
rozwiń zwiń