Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
W Jedynce wspominamy Jerzego Połomskiego. Artysta zmarł w poniedziałek w wieku 89 lat.
Przez cały dzień, w każdej godzinie od 5.00 do 18.00 słuchać będziemy przebojów w wykonaniu artysty.
- "Sygnały Dnia" (g.8.40) rozmowa z Marią Szabłowską.
- "Muzyczna Jedynka" (13.00-15.00) w dużej części poświęcona będzie twórczości Jerzego Połomskiego, piosenkarza wspominać będą m.in. Irena Santor i Joanna Rawik.
- "Tu Jest Muzyka" (po g. 20.00) - m.in. o wpływie artysty na młodsze pokolenia, usłyszymy inne wersje jego piosenek oraz oczywiście oryginalne przeboje w wykonaniu Jerzego Połomskiego.
06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski
W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 - spotkanie z Jarosławem Sellinem - wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, a o godzinie 8.15 - z Kamilem Bortniczukiem - ministrem sportu i turystyki.
09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek
W audycji o komunikacji lekarzy z pacjentami. Największe problemy są w komunikacji językowej. O tym co i jak poprawić, na co lekarze powinni zwracać uwagę - w rozmowie z pacjentem, a na co pacjenci - w rozmowie z dr Martą Chojnacką z Uniwersytetu Warszawskiego.
Poza tym o oszczędzaniu prądu w przestrzeni publicznej na przykładzie Lublina. Jak każdy z nas w domu może oszczędzać prąd? Praktyczne uwagi eksperta - co zrobić z oświetleniem? Czy taniej będzie używać kuchenką elektryczną, mikrofalówkę czy piekarnik? Co z urządzeniami, które są podłączone do kontaktu przez całą dobę, każdy dzień w roku, a nie są zawsze używane? O tym Agnieszka Głośniewska, rzecznik Urzędu Regulacji Energetyki.
19.30-20.00 - "Eureka" / "dziedzictwo i pamięć" - zaprasza Dorota Truszczak
Janusz Zabłocki - współpracownik Prymasów Polski, prawnik, działacz katolicki, polityk i publicysta. Właśnie stosunek do Prymasa Polski i jego linii duszpasterskiej obrony Kościoła i narodu był jedną z głównych przyczyn rosnących rozbieżności między mną i Tadeuszem Mazowieckim oraz innymi działaczami ruchu - napisał Janusz Zabłocki publicysta, polityk, poseł na sejm, działacz katolicki, prawnik w jednym z czterech tomów swoich „Dzienników”.
36-letni Janusz Zabłocki nawiązał kontakt z kardynałem Stefanem Wyszyńskim po audiencji 4 maja 1962 roku. I utrzymywał relacje z Prymasami Polski do swojej śmierci w 2014 roku, m.in. zakładając Ośrodek Dokumentacji i Studiów Społecznych w 1967 roku.
Zanim 60 lat temu opowiedział się po stronie Kardynała Wyszyńskiego był członkiem Szarych Szeregów, żołnierzem wyklętym. Po II wojnie światowej ukończył prawo, współpracował z dziennikami i czasopismami chrześcijańsko-demokratycznymi, znalazł się w orbicie wpływów Bolesława Piaseckiego i Stowarzyszenia PAX, które opuścił z Tadeuszem Mazowieckim w 1955 roku.
Następnie współtworzył środowiska "Znaku" i Klubu Inteligencji Katolickiej oraz czasopisma "Więź". W jego działalności były z jednej strony parlamentarne protesty przeciwko brutalnej interwencji milicji i ORMO podczas wydarzeń marca 1968 roku, czy delegalizacji "Solidarności" 1982 w roku. Z drugiej strony był członkiem PRL-owskich struktur: Frontu Jedności Narodu, Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa Wojciechu Jaruzelskim.
Według materiałów zgromadzonych w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej był od 1965 roku tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Co miał na myśli ksiądz Józef Maj mówiąc podczas pogrzebu o "twardym i pozytywistycznym" rysie wiary Janusza Zabłockiego? A co pozostawił po sobie Janusz Zabłocki w polskim życiu politycznym?
Jednego z najbardziej znanych działaczy katolickich w Polsce powojennej przypomni prof. Jan Żaryn dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
LITERATURA W JEDYNCE:
11.35 - Helena Mniszkówna "Gehenna". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego z Joanną Żółkowską, Emilem Karewiczem, Andrzejem Zaorskim, Gabriela Kownacką i Krzysztofem Kolbergerem. Nagranie pochodzi z 1980 roku.
21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku).
23.50 - "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
W audycji zapraszamy na festiwal muzyczny "TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje". W programie tegorocznej 7. odsłony organizatorzy podejmą próbę nadania wzajemnego kontekstu muzyce rodzimej i twórczości zwłaszcza tych kompozytorów zagranicznych, którzy obchodzą w 2022 roku rocznice swoich urodzin. Wśród jubilatów znajdą się jednak i twórcy polscy.
Szczegóły po godz. 8.30 w rozmowie z Zuzią Dłużniewską – koordynatorką Festiwalu oraz z Andrzejem Karałowem – pianistą, kompozytorem, improwizatorem i pedagogiem.
W Poranku Dwójki pojawi się także 17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Pieśniarze i ich opowieści” (godz. 9.30). Czy dzisiaj pieśniarz to wciąż twórca opowieści na żywo? – pytają organizatorzy festiwalu. Odpowiedzi udzielą goście z Ukrainy, Turcji, Danii, Francji, Burkina Faso i z Polski.
Będziemy też w Poznaniu na 75-leciu Filharmonii Poznańskiej.
Jak w każdy wtorek, Bartek Chaciński w felietonie językowym przedstawi nowe słowa, jakie pojawiają się w polszczyźnie.
10.00–13.00 – "Kanon Dwójki" – prowadzi Róża Światczyńska
10.00–11.00 – "Znacie, to posłuchajcie"
Józef Haydn Symfonia C-dur nr 7 Le Midi, wyk. Florilegium, kier art. Ashley Solomon
11.10–12.00 – Franciszek Schubert Kwintet fortepianowy A-dur D. 667 Pstrąg; wyk. The Busch Trio, Daniel Palmizio - altówka, Naomi Shaham - kontrabas
12.05–12.45 – Grażyna Bacewicz Concertino G-dur wyk. Kinga Augustyn - skrzypce, Alla Michstein - fortepian; Sonata fortepianowa nr 2, wyk. Peter Jablonsky - fortepian
12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Aleksander Jurewicz
13.00–15.00 – "Muzyka w porze lunchu" – prowadzi Joanna Grotkowska
Festiwal Muzyka Dawna – Persona Grata. Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego (13.04.2014).
Johann Christoph Bach Kantata „Wie bist du denn, o Got”, Fredrik Österling Esquisses Verlainiennes – Koncert na flet prosty, klawesyn i smyczki (prawykonanie), Johann Sebastian Bach Kantata „Ich habe genug” (BWV 82), Jarosław Kordaczuk Strumenti della Passione (prawykonanie), wyk: Wiktoria Zawistowska – sopran, Sylwia Olszyńska – sopran, Paweł Brożek – tenor, Paweł Konik – bas, Marek Rzepka – bas, Bolette Roed – flet prosty, Orkiestra Arte dei Suonatori, kier. Aureliusz Goliński
15.50–16.00 – "Słowem gramy" – prowadzi Przemysław Psikuta
Lech Janerka
16.00–18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla
Gdański pianista Maciej Gański jest gospodarzem najbliższej "Domówki z Dwójką".
Maciej Gański jest wychowankiem gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, gdzie uzyskał również tytuł doktora sztuk muzycznych. Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich i cenionym pedagogiem. Ma w swoim dorobku cztery płyty CD.
Za ostatnią, z premierowym nagraniem I Koncertu fortepianowego „Multimirrors” (2021) Kamila Cieślika, otrzymał nagrody w dwóch kategoriach II Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”. Jako pierwszy Polak dokonał nagrania kompletu 20 Etiud Philipa Glassa; album w przyszłym miesiącu ukaże się nakładem firmy DUX.
O programie "Domówki" opowie na naszej antenie o g. 16.30.
Ponadto w audycji:
Premiera Wiśniowego Sadu w Teatrze Horzycy w Toruniu;
Wystawa Powódź’97 we Wrocławiu;
Interaktywny mural w Krakowie;
Dzieła wszystkie Adama Jarzębskiego.
17.30–18.00 – "O wszystkim z kulturą" – prowadzą Adriana Prodeus i Piotr Gociek
18.00–19.00 – "Teraz jazz" – prowadzi Roch Siciński
19.00–22.00 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Karol Furtak
Koncerty Filharmoników Berlińskich pod batutą Daniela Barenboima (25, 26.01.1991)
Ludwig van Beethoven, Uwertura Leonora III op. 72 c; York Holler, Magische Klanggestalt, Wolfgang Amadeusz Mozart, Symfonia D-dur KV 385 „Haffnerowska”; Ryszard Strauss, Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała op. 28
21.30–22.00 – "Rozmowy po zmroku": Jak zostać Piłsudskim – spotkanie z Wiesławem Budzyńskim, aut. Wacław Holewiński, wydaje Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
22.00–23.00 – "Muzyczny wieczór": Sprezzatura według Lilianny Stawarz
23.00–01.00 - "Nocna strefa" – prowadzi Piotr Metz
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta": Hanna Krall „Szczegóły znaczące”, czyta Jadwiga Jankowska-Cieślak
15.00-15.15 - "Literacka sjesta": Stanisław Ignacy Witkiewicz „622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz
20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński
Tematem wtorkowej Trójki pod księżycem będzie LISTOPAD. Spytamy słuchaczy jakie mają sposoby na przetrwanie tego trudnego miesiąca - ciemnego, zimnego, mokrego. Czy koniecznie trzeba czekać “oby do Świąt” lub “oby do wiosny”, czy można jednak polubić tak nieprzychylną nam porę roku.
02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć
04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Jędrzej Kodymowski
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat
Na pracę zawodową poświęcamy średnio 10 lat życia! W wirze kariery łatwo popaść różnego rodzaju schorzenia, które w następstwie powodują wypalenie czy nawet depresję. Dlaczego urlop jest ważny i jak znaleźć balans między pracą a odpoczynkiem? O tym w rozmowie z psycholog Aleksandrą Plewką.
Z kolei Amerykanie już od najmłodszych lat swojego życia starają się zarabiać. Najpopularniejszymi metodami zarabiania wśród amerykańskich dzieci jest praca gazeciarza lub sprzedawanie lemoniady. Czy praca w tak młodym wieku ma wpływ na dalszy rozwój amerykańskiej młodzieży oraz jak praca dzieci jest odbierana przez amerykańskie społeczeństwo? O tym w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych - Janem Pachlowskim.
Jednak podejście do pracy osób urodzonych po roku 2000 znacząco różni się od dzisiejszych 30-latków i starszych. Przez wielu podejście młodych osób do pracy jest nazywane "roszczeniowym". Inni uważają, że młodzi po prostu wiedzą czego chcą, a praca nie jest celem, tylko możliwością do jego osiągnięcia. Czy podejście do pracy, na przełomie zaledwie kilku lat, faktycznie zmieniło się tak bardzo?
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar
W audycji m.in.:
9.30 O niewielkiej Roztoce zrobiło się przed kilkoma laty głośno, gdy pojawiły się informacje, że Niemcy ukryli tam pod koniec II wojny światowej 28 ton złota. Nie wiadomo czy złoto było tam ukrywane, ale z pewnością jest tam inny skarb, dla którego warto odwiedzić roztokę. I do niego zabierają nas w Trójce po królewsku Marta Piasecka i Marek Gaworski
10.45 Niezła Historia - Piotr Łodej i dr Tomasz Gajownik
1811 - W Chile doszło do przewrotu wojskowego (powstania), którego celem było obalenie hiszpańskiego gubernatora i zniesienie kontroli ze strony Korony Hiszpańskiej. Na czele powstania stał Jose Miguel Carrera Verdugo
Jak wyglądała sytuacja w ówczesnych Chile?
Kim był Jose Miguel Carrera Verdugo?
12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler
W audycji m.in.:
12.20 Wieczorem na Zamku Królewskim odbędzie się wielka inauguracja projektu wydawniczego druku dwudziestu tomów "Dzieł Zebranych" J. Słowackiego. Gość: prof. Marek Troszyński
12.40 Rozpoczyna się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego Heart of Europe – jest to zainicjowany przez TVP międzynarodowy festiwal twórczości telewizji publicznych Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach tegorocznego festiwalu będą prezentowane najlepsze filmy, seriale, dokumenty, a także audycje dla dzieci i projekty digital, tworzone przez telewizje publiczne Europy Środkowej. Gość Marek Solon-Lipiński
13.15 Fajny film- studio festiwalowe Camerimage - Ryszard Jaźwiński
13.25 100 rocznica urodzin Wojciecha Fangora. Odsłonięta zostanie jego rzeźba na placu Defilad - to ostatnia praca Fangora. Będzie ją można oglądać na pl. Defilad do 20 listopada. Gość: Maciej Harland-Parzydło
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
W audycji m.in.:
16.50 Słowenia będzie mieć pierwszą w historii kobietę na stanowisku prezydenta. Przyg. Aleksander Ziemiańczyk
17.10 GUS poda dane o inflacji w październiku, opublikuje też wstępny szacunek PKB za III kwartał. Przyg. Arkadiusz Augustyniak
17.40 Spotkanie ministrów obrony państw UE z udziałem wicepremiera Mariusza Błaszczaka. Tematem przewodnim będą kwestie sytuacji bezpieczeństwa w regionie ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla Ukrainy.
Przyg. Beata Płomecka
17.50 News albo fake news? Oto jest pytanie!
Za Orłem Białym stoją Żydzi i masoni? Wpływ dezinformacji na dewaluację symboli narodowych. Dlaczego atakuje się symbole narodowe? Czym jest wykorzenienie kulturowe?
dr Klaudia Rosińska
18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Dariusz Wieczorkowski
Gościem Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Ryszard Jaźwiński
22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik
22.10 - Reportaż w Trójce / "Patrząc w niebo" - Magda Skawińska
Brześć. Białoruś. Dziadek pokazuje wnuczce gwiazdy i opowiada jej o konstelacjach. Liliya pierwszy raz wtedy pomyślała, że może w przyszłości zajmie się z kosmosem. Kilkanaście lat później rozpocznie studia na Politechnice Wrocławskiej i dołączy do koła naukowego PWr in Space. Poznaje w nim osoby, które łączy pasja do budowania rakiet. W kole naukowym jest obecnie ponad 50 osób. To miłośnicy rakiet, technologii kosmicznych oraz eksploracji kosmosu. Studiują na różnych wydziałach Politechniki Wrocławskiej. Teoretyczną wiedzę z zajęć przekuwają w praktykę w hangarze na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Opowieść o pasji i przełamywaniu barier.
22.30 - "Trójka literacka" - Tomasz Zapert
Proza czytana - "Reytan. Upadek Polski" Jarosława Marka Rymkiewicza
23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk
22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska
"Skwer nieznanych przestrzeni" to projekt węgierskiego artysty Attili Csörgő, od dziesięciu lat mieszkającego w Polsce. Wystawa prezentuje prace przygotowane z myślą o warszawskiej przestrzeni Miejsca Projektów Zachęty oraz wcześniejsze z cyklu Kartograficznych projekcji. Twórczość Csörgő - fotografia, rzeźba, rysunek, instalacja - sytuuje się na pograniczu sztuki, nauki i techniki. Najnowsze projekty artysty skupiają się na sposobie odwzorowania przestrzeni na płaszczyźnie map i siatek geograficznych. W audycji rozmowa z kuratorką Magdą Kardasz oraz Attilą Csörgő.
23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska
Gościem audycji dr Karolina Prymlewicz, historyk sztuki, kuratorka wystawy Józefa Szajny "Mierzę celniej, bo na pudła nie mam czasu" w Muzeum Karykatury. Szajna urodził się wiek temu, a w czasie doczesnego żywota doświadczył tak wiele, że aż trudno uwierzyć, że dotyczy to jednego bytu. Już kiedy zaczyna się wymieniać dziedziny, którymi się parał Józef Szajna, lista zdaje się nadmiernie wydłużać: reżyser teatralny, autor scenariuszy, do własnych spektakli, scenograf, teoretyk teatru, do tego malarz, grafik, twórca instalacji; także pedagog. Również twórca (lub współtwórca) kilku awangardowych sceny, m.in. Centrum Sztuki Studio Teatr - Galeria w Warszawie. Jednak najbardziej determinującym doświadczeniem w życiu Szajny była wojna - najpierw w szeregach Armii Krajowej, potem pobyt w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie. Jeśli miał poczucie humoru, to też skażone tymi przejściami. Jak ta złożone osobowość zostanie wpasowana w przestrzeń Muzeum Karykatury?
06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
"Dać kosza" - czyli co ma wspólnego kosz z odmową? O tym w cyklu realizowanym z Narodowym Centrum Kultury "Ojczysty, dodaj do ulubionych". Poza tym w audycji o akcji studentek Koła Naukowego Biogospodarki Politechniki Warszawskiej "Nie marnuj złotego". Za ten projekt właśnie zostały nagrodzone na Climathonie. Ponadto Truchło Strzygi - młoda kapela, która zadebiutowała albumem "Pora umierać". "Po jego wysłuchaniu chce się żyć" - pisali recenzenci; w audycji spotkanie z wokalistą zespołu. Do tego o tym, dlaczego już nikt nie powinien używać emotikona przedstawiającego kciuka w górę i jakie inne emotki są używane tylko przez "boomerów"?
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek
Z czego pozyskuje się wanilinę i co to ma wspólnego z plastikiem? Ponadto w audycji Rzecznicy Nauki powiedzą czy komputer może wystąpić w roli kaloryfera. Poza tym w audycji zaproszenie na Festiwal Filmów Naukowych.
14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar
17 listopada to Dzień Studenta. Zapytamy więc, jak to jest być studentem w Polsce. Trudno czy łatwo, tanio czy drogo? Co studia dają i czy coś zabierają? Poza tym w audycji zaproszenie na Dzień Politechniki Warszawskiej i na Noc Politechniki Wrocławskiej.
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Uczelnia bez barier? Czy polskie uczelnie są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami? Z jakimi problemami spotykają się studenci? Jak ta sytuacja wygląda w Europie?
17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak
Przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Katarze - stadiony mistrzostw świata powstały w ekspresowym tempie na dość małym obszarze, ale różnią się od siebie i zawierają, np. klimatyzację, którą trenerzy muszą wziąć pod uwagę.
19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" / Set Rytmika
Set Rytmika to pochodzący z Lublina, a obecnie mieszkający w Warszawie winylowy kolekcjoner, fan lat 90', a przede "imprezowy weteran". To także samozwańczy dziennikarz muzyczny, którego ulubionym kolorem jest melanż. Miksuje rozmaite style muzyki zapewniając akcent na groove i taneczny klimat oraz wyrazistą sekcję rytmiczną z niskim basem. W rozmaitych wariacjach łączy house, minimal i breakbeat.
22.00-00.00 - "Numer Raz na fali" - Michał Witak "Numer Raz"
Raper Prykson oraz Nemy, odpowiedzialny za produkcję o nowym albumie "Eighty Seven". Za miks i mastering albumu odpowiedzialny jest Paweł Bartnik (kIRk).
00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski
Anika Kaminska zaprosi na Around The Rythm Festival, Igor Knapczyk opowie o trasie w Polsce zespołu Dakha Brakha - legendy ukraińskiej sceny muzycznej. Michal Chojecki zaprosi na III Festiwal Wielu Kultur w Dukli, Patryk Wasążnik opowie o jesiennej edycji cyklu Bardzo Etno.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Pan Hilary, Słoń Trąbalski, Domisie - co łączy tych bajkowych bohaterów? Problemy z pamięcią. Jak sobie z nimi radzić? Wiązanie supełków, karteczki na lodówce, notatki? W audycji o tym, jak radzić sobie z tym kłopotem.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - W audycji muzyka Brazylii, w rocznicę ustanowienia niepodległości kraju 15.11.1889 roku.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Skąd wzięły się różne przyprawy - cynamon, wanilia, kardamon. Jak uprawiana jest herbata i jakich przypraw do niej możemy użyć?
15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Co robili rodzice naszych słuchaczy, gdy byli mali. Jakie wtedy były gry, bajki, zabawy?
18.00-19.00 - "Współpracownia" - Audycja o oszczędzaniu, śwince skarbonce i o tym, kim jest pryncypał.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
* W jakich produktach i posiłkach znajdziemy te witaminy i mikroelementy, które będą wspierały naszą płodność. Gość: Magdalena Czyrynda-Koleda - dietetyk.
* Zespół Downa u dziecka - co to znaczy dla rodzica. Zespół Downa - to często brzmi jak wyrok. Rodzice po usłyszeniu diagnozy potrzebują nie tylko wsparcia psychicznego i emocjonalnego, ale także wiedzy, jak opiekować się odmiennym dzieckiem. Gość: Marta Ulatowska, mama 21-letniego Dominika z zespołem Downa.
.
08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska
Wyjątkowe interpretacje pianisty Maurizio Polliniego - zwycięzcy VI Konkursu Chopinowskiego (1960). W audycji m.in. Nokturn e-moll op. posth. oraz Ballada g-moll op. 23 Fryderyka Chopina, a także Koncert fortepianowy F-dur KV 459 Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu orkiestry Wiener Philharmoniker (dyr. pod Karl Bohm).
13.00 - "Krąg pieśni Chopina" - Marta Jankowska
W audycji album z pieśniami Stanisława Moniuszki nagrany przez Jolantę Pawlik, Elwirę Janasik i Andrzeja Lenarta oraz pieśni Fryderyka Chopina w wykonaniu Aleksandry Kurzak, Mariusza Kwietnia i Nelsona Goernera.
20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak
W audycji nagrania chopinowskich Mazurków z 1932 roku w wykonaniu Alexandra Uninskiego, amerykańskiego pianisty, pochodzenia ukraińskiego urodzonego w Kijowie. W jego wykonaniu także wybrane mazurki z płyty "Chopin récital de piano par Alexandre Uninsky 1956". W audycji także opowieści o zabawach wiejskich i weselach Kapeli Braci Tarnowskich z Domaniowa, wybitnych interpretatorów ludowych mazurków z regionu radomskiego oraz nagrania pieśni ukraińskich w wykonaniu Mychaiło Chaja oraz zespołu Dziczka.
Zapraszamy!