Pałac Krasińskich, zwany również Pałacem Rzeczypospolitej, został zbudowany w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. Do 2019 roku mieściła się tu siedziba zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej. Od wtorku 21 maja, po raz pierwszy w historii, Pałac Rzeczypospolitej jest dostępny dla wszystkich zwiedzających.
W audycji "Jedyne takie miejsce" opowiemy o pierwszych zabytkach naszego języka i najcenniejszych skarbach. Wśród nich znalazły się: Kronika Galla Anonima, Roczniki Świętokrzyskie, Psałterz Floriański, rękopis "Quo Vadis", "Oda do młodości" Adama Mickiewicza, "Małgośka" Agnieszki Osieckiej, "Zegarmistrz światła" Tadeusza Woźniaka. Sprawdzimy jak w średniowieczu oprawiano książki i jak obecnie konserwatorzy papieru dbają o zbiory. Zapytamy o znaczenie rodu Krasińskich w tamtych czasach, a z varsavianistą porozmawiamy także o historii Pałacu, pałacowych wnętrzach i historii Ogrodu Krasińskich.
Wśród gości audycji będą dyrektor Biblioteki Narodowej, dr Tomasz Artur Makowski, dr Maciej Szablewski, varsavianista Adrian Sobieszczański, Tadeusz Woźniak, szefowa Zakładu Rękopisów Anna Romaniuk i Michał Książek.
Czytaj także:
***
Do wysłuchania audycji "Jedyne takie miejsce", w sobotę (25.05) o godz. 9.00 - 12.00, zaprasza Sława Bieńczycka.
mg/rk