Polskie Radio

Wakacyjny savoir-vivre. Co wolno, a co nie wypada na urlopie?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 12:31
Mieszkańcy kurortów (nie tylko zagranicznych) protestują od jakiegoś czasu przeciwko zachowaniom turystów. Niedawno np. na Wyspach Kanaryjskich odbyły się demonstracje, których uczestnicy żądali zmniejszenia napływu letników, zarzucając im wywoływanie uciążliwego hałasu i zanieczyszczanie przyrody. W Barcelonie z tego samego powodu zakazano już budowy hoteli w centrum i ograniczono możliwość wynajmu prywatnych mieszkań na krótki czas. W "Czterech porach roku" porozmawiamy o tym, czy jest coś takiego jak wakacyjny savoir-vivre?
Co wypada turystom, a co nie?
Co wypada turystom, a co nie?Foto: Stefano Politi Markovina/shutterstock

Co wolno, co wypada, a czego absolutnie nie powinno się robić na wakacjach? Na polu namiotowym, w prywatnej kwaterze agroturystycznej, czy hotelu z opcją all inclusive? Naszym gościem będzie Marek Kamieński, specjalista ds. turystyki.

Poza tym w audycji:

- O ciekawym i nieoczywistym sposobie opowiadania o przyrodzie. Marek Maruszczak na co dzień zajmuje się tworzeniem gier komputerowych. A w wolnym czasie zajmuje się... obrażaniem zwierząt i roślin. W tym celu założył w internecie stronę "Zwierzęta są głupie i rośliny też". Opisuje na niej w dowcipny sposób (i obraża!) różne gatunki, uzupełniając opisy rysunkami swojego autorstwa. Niedawno ukazała się jego książka "Głupie ptaki Polski - przewodnik świadomego obserwatora". Można się z niej dowiedzieć np. który ptak nabija swoje ofiary na pal, kto jest w stanie przy pomocy samej kupy zabić jastrzębia, komu sikorki wydziobują mózgi, co robi kaczka opodal krzaczka i dlaczego jest to sprawa dla prokuratury. Poza tym praktyczne rady dotyczące ptasich obserwacji.

Naszym gościem będzie wspomniany Marek Maruszczak.

- Konkursy: "Kto to, co to?", "Od małego dla dużego".

- Lektura w "Czterech porach roku". Od 10 do 19 czerwca audiobook "Oczy Mony" Thomasa Schlessera w interpretacji Olgi Żmudy. "Oczy Mony" francuskiego historyka sztuki i dyrektora Fundacji Hartung-Bergman Thomasa Schlessera stały się międzynarodowym fenomenem - od Stanów Zjednoczonych po Turcję, przez Niemcy, Włochy, Chiny aż po Japonię, w kilkudziesięciu krajach trwają prace nad tłumaczeniem książki, która - to pewne! - podbije serca wszystkich wnuczek i dziadków na świecie. Dziadek oprowadza wnuczkę po Luwrze, pokazując jej dzieła sztuki, żeby zapamiętała je, zanim straci wzrok.

Czytaj także:

***

Na "Cztery pory roku" w środę (19.06) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Agnieszka Kunikowska.

DS