Polskie Radio

"Szosza" Isaaca Bashevisa Singera w adaptacji Marty Rebzdy i reżyserii Waldemara Modestowicza

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2024 23:00
"Szosza" jest ostatnią powieścią Singera. Autor powraca w niej do przedwojennej Warszawy. Opisuje świat, który wówczas już nie istniał. Książka stara się udowodnić, że miłość stanowi nadrzędną wartość, a to, co przydarza nam się w młodości, wpływa na całe nasze życie. Według badaczy twórczości Singera, w postaci głównego bohatera powieści, wiele jest z samego autora. Być może to właśnie czyni tę powieść tak wyjątkową, ponieważ pozwala zajrzeć głębiej w myśli samego Singera.
Słuchowisko Szosza na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej
Słuchowisko "Szosza" na żywo w studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: Cezary Piwowarski/PR

Słuchowisko, realizowane w ramach XXI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera powstało we współpracy Teatru Polskiego Radia oraz Fundacji Shalom, której dyrektorką jest Gołda Tencer.

Zostało zrealizowane na żywo, z udziałem publiczności, w Trójkowym Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

Słuchowisko "Szosza" na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej Słuchowisko "Szosza" na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej/ fot. Cezary Piwowarski/PR

Decyzja o tym, aby rozpocząć cykl słuchowisk poświęcony twórczości Singera właśnie od "Szoszy" była bardzo świadoma i głęboko przemyślana. Wynika nie tylko z wielkości tego utworu, ale także z opisu miasta, który się z niej wyłania. Singer opisał Warszawę swojej młodości - gwarne miasto tętniące życiem w wielu językach, ukochane, ale niepozbawione ciemnych i wstydliwych plam.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera od dwudziestu jeden lat działa, aby przywracać pamięć o świecie, który bezpowrotnie utraciliśmy. Buduje mosty pomiędzy polską i żydowską kulturą. Trudno więc wyobrazić sobie lepsze okoliczności dla realizacji takiego słuchowiska niż właśnie jego ramy.

Do udziału w słuchowisku na żywo zaproszeni zostali najwybitniejsi aktorzy współpracujący zarówno z Teatrem Polskiego Radia, jak i Teatrem Żydowskim.

Słuchowisko "Szosza" na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej Słuchowisko "Szosza" na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej/ fot. Cezary Piwowarski/PR

Słuchowisko "Szosza" Isaaca Bashevisa Singera w adaptacji Marty Rebzdy i reżyserii Waldemara Modestowicza.

Tłumaczenie - Szymon Sal, muzyka - Piotr Moss, akordeon - Kuba Gawlik, przygotowanie efektów dźwiękowych i muzyki - Maciej Kubera, reżyseria dźwięku - Mateusz Michniewicz, Scenografia - Ewa Łaniecka, kierownictwo produkcji - Beata Jankowska i Sylwia Gorlas, prezentacja fotografii - Cezary Piwowarski



Obsada:

Mateusz Rusin (ARON), Maria Katarzyna Kłusek (SZOSZA), Monika Chrząstowska (BASZEŁE), Przemysław Bluszcz (MORYC), Małgorzata Majewska (BETTY), Włodzimierz Press (SAM), Małgorzata Trybalska (CELA), Krzysztof Szczepaniak (CHAIMŁ), Adrianna Kieś (DORA)

Słuchowisko "Szosza" na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej Słuchowisko "Szosza" na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej/ fot. Cezary Piwowarski/PR

Słuchowisko "Szosza" emitowane było 31 sierpnia 2024 o godz. 19.00 na żywo w Trójkowym Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej i na antenie Programu 3.


POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA


***

Teatr Polskiego Radia/mt