Polskie Radio Dzieciom

Dzień Czekolady. Jest magiczna - na zły nastrój, jak lekarstwo!

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 13:19
Gość Polskiego Radia Dzieciom Mirosław Pelczar Mistrz Polski Cukiernictwa, robił z czekolady nie tylko praliny i trufle, ale też figurki w kształcie motoru, pantofelka, samochodu, piłki golfowej czy narzędzi. - Czekolada jest wdzięcznym materiałem do tworzenia różnych figur, rzeźb, a nawet dzieł sztuki. Najzdrowsza jest gorzka czekolada, ma dużo magnezu, wspomaga pracę serca, układ krwionośny, a także działa na pamięć – powiedział w "Poranku" gość Martyny Chuderskiej. Dlaczego biała czekolada nie jest czekoladą?
Historia i smaki czekolady tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Historia i smaki czekolady tematem audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: Shutterstock

Czekoladą rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb dopiero w XV wieku. Musiało jednak minąć jeszcze kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka. A jak twierdzą eksperci oprócz tego, że czekolada jest pyszna, to spożywana w umiarkowanych ilościach może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. 

- Zawsze powtarzam swoim klientom, aby jeść przede wszystkim gorzką czekoladę, która jest najzdrowsza, ma dużo magnezu, wspomaga pracę serca, układ krwionośny, a także działa na pamięć, koncentrację i oczywiście na zły humor! – przekonywał gość „Poranka”. - Tak naprawdę to czekolada jest lekarstwem na różne dolegliwości. Nie szkodzi, a tylko pomaga.

Wspominając swoje początki w branży cukierniczej Mirosław Pelczar, zauważył się w życiu trzeba mieć marzenia i pasję. - Zawsze ciągnęło mnie do kuchni i jako dziecko gotowałem z mamą, a potem, ponieważ w Polsce nie ma zawodu chocolatiera, czyli wytwórcy czekolady, zostałem cukiernikiem. Taka jest droga do sukcesu.

Których w życiu gościa Polskiego Radia Dzieciom było wiele: dwukrotne uczestnictwo w Mistrzostwach Świata Cukierników, dwukrotne mistrzostwo Polski cukierników. Mirosław Pelczar opowiedział w audycji także o procesie powstawania czekoladowych przysmaków wykonywanych ręcznie. Jak powstają nowe smaki i połączenia? O tym w załączonym zapisie audycji.


Posłuchaj
08:03 [DAB]Dzieciom (PCM) 12 kwiecień 2024 07_49_20.mp3 W Dniu Czekolady poznajemy historię i ciekawostki związane z tym smakołykiem

 

   


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Mirosław Pelczar Mistrz Polski Cukiernictwa
Data emisji: 12.04.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Delikatny zachwycający i tajemniczy. Co motyl ma wspólnego z niedźwiedziem?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 18:00
Chociaż motyle sią bardzo delikatne to w "Poranku" Polskim Radiu Dzieciom, biolog Agnieszka Suszczyńska porównała je do niedźwiedzi. Dlaczego? Bo podobnie jak te duże ssaki zapadają w sen zimowy, zwany diapauzą. Czy wszystkie motyle są pięknie ubarwione, gdzie na świecie można spotkać najwięcej gatunków, jak się rozwijają i czy to prawda, że żyją tylko chwilę? W Dniu Motyli zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać trzeba z psem? O psich zwyczajach w premierowej audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 09:04
- Chociaż gatunek psów liczy sobie 700 ras, to każdy z nich był człowiekowi potrzebny do wykonywania jakiś zadań. Nie jako fanaberia – powiedziała Milena Flanc-Wilczewska, tłumacząc kto i dlaczego tworzył psie krzyżówki. A o tym w czym pomocne są psy i czego można ich nauczyć, można posłuchać w najnowszej audycji Polskiego Radia Dzieciom – "Dzieciaki kochają zwierzaki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Każdy z nas jest Pinokiem, który uczy się życia". Premiera historii o drewnianym chłopcu w Teatrze Wielkim

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 15:09
- Pinokio to historia o dojrzewaniu, o tym jak stajemy się dorośli i czym jest człowieczeństwo. A wszystkie historie, jakie przeżywa drewniany chłopiec, są tymi, które doświadcza każdy z nas. Naszym zadaniem jest pokazać to w mądry sposób - powiedziała Anna Hop - reżyserka i choreografka baletu "Pinokio", gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń