Polskie Radio Dzieciom

Ewelina Flinta: sprzątanie świata zaczyna się od nas samych

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 13:51
W ramach obchodów kolejnej edycji akcji Sprzątania Świata, w Polskim Radiu Dzieciom gościła Ewelina Flinta, ambasadorka tej inicjatywy. W rozmowie artystka opowiedziała o swoim zaangażowaniu w ochronę środowiska oraz podkreśliła, jak wielką rolę odgrywa każdy, nawet najmniejszy gest w dbaniu o planetę. Polskie Radio Dzieciom jest partnerem 31. Akcji Sprzątania Świata.
Ewelina Flinta w studiu Polskiego Radia Dzieciom opowiedziała o tegorocznej 31. Akcji Sprzątanie Świata
Ewelina Flinta w studiu Polskiego Radia Dzieciom opowiedziała o tegorocznej 31. Akcji Sprzątanie ŚwiataFoto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

Ewelina Flinta już od najmłodszych lat miała kontakt z naturą. Dorastała w małej miejscowości Jasień, otoczona ogrodami, łąkami i lasami, co wpłynęło na jej ekologiczne podejście do życia. - Bliskość natury była bardzo ważna. Pamiętam, kiedy zdarzyło mi się jako kilkuletniej dziewczynce wyrzucić papierek po cukierku na chodnik. Jak moja mama na mnie wtedy spojrzała... To było mocne spojrzenie i od tamtej pory nigdy więcej nie zaśmieciłam środowiska – przyznała artystka w audycji Polskiego Radia Dzieciom.

Flinta mocno wierzy, że zmiana zaczyna się od każdego z nas, nawet najmłodszych. - Każda mała rączka, która podnosi papierek z ziemi, jest ważna. Nie możemy czekać na kogoś z góry, kto podejmie decyzję i nagle świat stanie się czysty. Zmiana zaczyna się od naszego mikroświata, od nas samych – przekonywała ambasadorka Sprzątania Świata. 

Ewelina Flinta w studiu PRD zachęca do włączenia się do akcji Sprzątanie Świata Ewelina Flinta w studiu PRD zachęca do włączenia się do akcji Sprzątanie Świata

Jednak akcja to nie tylko doraźne działanie, ale również edukacja i długofalowa świadomość ekologiczna. Gość "Porank" w PRD zauważył, że dzieci mają ogromny wpływ na swoich rodziców, często to one inicjują ekologiczne zmiany w domach. - Rodzice przyznają, że to dzieci pytają: "Dlaczego nie segregujemy śmieci?", i dzięki temu wprowadzają zmiany w swoich domach – mówiła artystka.

Podczas rozmowy poruszono również temat zaśmiecania niewidocznych miejsc, takich jak jeziora. Ewelina Flinta wspomina, że akcje sprzątania pod wodą odkrywają dramatyczne zjawiska: - To, co znajduje się pod wodą, to dramat. Są tam telefony komórkowe, lampy, mnóstwo plastiku. Wygląda na to, że woda jest czysta, ale pod powierzchnią kryją się ogromne ilości odpadów, które mocno zanieczyszczają środowisko.

Co roku akcja Sprzątania Świata odbywa się w trzeci weekend września, ale jak podkreśla Flinta, dbanie o środowisko powinno być częścią naszej codzienności. - To nie tylko finał akcji, ale codzienne działania, segregowanie odpadów, przemyślane zakupy, świadomość konsumencka. Zastanówmy się, czy naprawdę potrzebujemy kolejnej zabawki, przedmiotu, który za chwilę wyląduje w śmietniku – apelowała.

Artystka zakończyła rozmowę optymistycznie, mówiąc o nadziei na odwrócenie negatywnych skutków ludzkich działań wobec środowiska. - Na szczęście mamy szansę to zatrzymać, a nawet odwrócić. Włączając się w takie akcje jak Sprzątanie Świata, możemy zmieniać naszą planetę na lepsze – podkreśliła.

Ewelina Flinta, zaangażowana nie tylko jako ambasadorka akcji, ale także jako artystka, stworzyła już ekologiczną piosenkę. - Kiedyś napisałam utwór "Bądź światłoczuły", który był inspirowany troską o przyrodę. Człowiek, przyroda – to nie są oddzielne byty, jesteśmy jednym organizmem – mówiła z pasją.

W tym roku, oprócz tradycyjnych akcji, Ewelina Flinta wraz z innymi artystami weźmie udział w sprzątaniu Lasku Bielańskiego. To wyjątkowe wydarzenie podkreśliła solidarność artystów w działaniach na rzecz planety. - Wspólnie z Mariką, Kubą Sienkiewiczem, Sylwią Chutnik i innymi wspaniałymi twórcami będziemy sprzątać. To pokazuje, że sztuka i ekologia mogą iść w parze. 
Więcej w załączonym zapisie audycji.


Posłuchaj
22:48 [DAB]Dzieciom (PCM) 15 wrzesień 2024 10_35_29.mp3 Ewelina Flinta w studiu Polskiego Radia Dzieciom opowiedziała o tegorocznej 31. Akcji Sprzątanie Świata_Poranek_15.09.2024

 

Polskie Radio Dzieciom jest partnerem medialnym tegorocznej 31. Akcji Sprzątania Świata.

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom

Prowadzi: Zbigniew Kozłowski
Gość: Ewelina Flinta - artystka, wokalistka, ambasadorska akcji Sprzątnie Świata
Data emisji: 15.09.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

30. edycja Akcji Sprzątanie Świata. W PRD rozmowa z Eweliną Flintą - ambasadorską

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 08:00
22 kwietnia, podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainaugurowała największą polską akcję ekologiczną Sprzątanie świata. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: "Sprzątanie świata łączy ludzi". Patronem medialnym akcji jest Polskie Radio Dzieciom. Ambasadorską akcji jest Ewelina Flinta, która opowiedziała o swoim udziale w akcji podczas rozmowy w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do jej wysłuchania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na czym polega praca ratownika medycznego?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 09:40
Jak podkreślił w "Poranku" Mateusz Wawryszuk, praca ratownika medycznego to nie tylko pomoc w najtrudniejszych schorzeniach, w czasie wypadków, czy zdarzeń losowych, ale samo dodanie otuchy i potrzymanie poszkodowanego za rękę. A o tym jakie cechy musi mieć ratownik medyczny i na czym polega jego praca ekspert opowiedział w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich: nikt nie ma prawa naruszać godności ucznia

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 10:15
Uczniowie, podobnie jak inni członkowie społeczeństwa, mają swoje prawa, które chronią ich godność, zapewniają odpowiednie warunki nauki i dbają o ich rozwój w przyjaznym środowisku szkolnym. Niestety, często zdarza się, że młodzi ludzie nie są świadomi swoich praw albo nie wiedzą, jak z nich korzystać. Warto przyjrzeć się, co tak naprawdę przysługuje uczniom, jakie są ich podstawowe prawa, i jak mogą dążyć do ich egzekwowania. W Polskim Radiu Dzieciom o prawach ucznia rozmawialiśmy w audycji "Poranek" z Damianem Jaworkiem - Warszawskim Rzecznikiem Praw Uczniowskich. Zapraszamy!
rozwiń zwiń