Polskie Radio Dzieciom

Róża Hajkuś w Polskim Radiu Dzieciom o tym, "Co się zdarza u lekarza?"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 14:12
- Dzieciom, które nie czują się pewnie w nowych sytuacjach warto wcześniej wytłumaczyć co będzie się działo w gabinecie lekarskim. Można nawet poćwiczyć sobie w domu, bo są do tego zabawki, albo wszystko sobie wyobrazić. I o tym również jest w tej książce - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom autorka książki "Co się zdarza u lekarza" Róża Hajkuś.
Róża Hajkuś opowiedziała o książce Co się zdarza u lekarza
Róża Hajkuś opowiedziała o książce "Co się zdarza u lekarza"Foto: Peakstock/shutterstock

Po co lekarze robią te wszystkie dziwne rzeczy? Po co używają patyków do gardła i otoskopów do ucha, dlaczego zadają tyle pytań, czasem przepisują wstrętne syropy, a nawet wymyślają dodatkowe badania? Opowiedziała o tym w "Poranku" Róża Hajkuś, lekarz pediatra, autorka książki: "Budowa Twojego ciała" i najnowszej: "Co się zdarza u lekarza".

Jak zaznaczyła Róża Hajkuś najnowsza książka nie jest kontynuacją pierwszej, natomiast pewni bohaterowie, przewinął się też w drugiej. - Zachowana jest forma dialogu, bo sama bardzo lubię taką formę, czyli rozmowę. A jeśli chodzi o pytania, to są takie z jakimi ja się spotykam w czasie mojej pracy - mówiła lekarz pediatra.


Co się zdarza u lekarza? Co się zdarza u lekarza?

Jak zaznaczył gość audycji, celem książki było przede wszystkim oswojenie dzieci, które przychodzą do lekarza. - Sama byłam dzieckiem, które się strasznie bało lekarzy, wizyt czy pobierania krwi. Jak ja miałam, miałam mieć pobieraną krew, to chyba cała okolica słyszała. Oczywiście teraz wcale nie wspominam tego strasznie i uważam, że dobrze, że miałam robione te badania wtedy, kiedy były potrzebne - stwierdziła Róża Hajkuś i opowiedziała słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom, dlaczego ważne jest aby pójść do lekarza dobrze przygotowanym na wizytę.

Więcej na ten temat w zapisie audycji:

Posłuchaj
28:30 [DAB]Dzieciom (PCM) 19 październik 2024 10_06_08.mp3 W "Poranku" premiera książki: "Co się zdarza u lekarza?"
* * * 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Zbigniew Kozłowski
Gość: Róża Hajkuś, lekarz pediatra

Data emisji: 19.10.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Młode Horyzonty. Najlepsze produkcje, także dla starszych widzów. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 14:50
- Nigdy nie jest się za dużym do bajki i za starym na kino - przekonywała w Polskim Radiu Dzieciom Hanna Wereszczyńska i wraz młodymi jurorkami Julia Kurowska i Natalia Pilatowska zapraszała na Festiwal Młode Horyzonty, który już wkrótce będzie dostępny online. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wspólnego ma miłorząb z dinozaurami? Sekrety drzew w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 12:18
- Ogród Botaniczny jest wspaniałym miejscem do odkrywania, poznawania z bliska, dotykania, wąchania i słuchania tego co mówią do nas drzewa. Zawsze zachęcamy wszystkich, którzy przychodzą do nas, do ogrodu żeby zamknąć oczy i wsłuchać się w przyrodę - powiedziała Natalia Wielechowska, edukatorka i koordynatorka zajęć edukacyjnych, która wraz Marianną Darżynkiewicz-Wojcieską były gościnami "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom i opowiedziały o tajemnicach drzew w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Duchowy przewodnik po Polsce" czyli gdzie straszy i dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 15:40
Czarny pies strzegący zamku w Ciechanowie, kaszubskie bóstwa i demony, wędrujący głaz znad Hańczy czy Żółta Dama, którą można spotkać na zamku w Liwie, to tylko niektórzy z bohaterów, których historię warto poznać. Najciekawsze legendy i opowieści z dreszczykiem przedstawiła w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom Martyna Skibińska, autorka "Duchowego przewodnika po Polsce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jajko, kura, czy jajecznica, czyli co kryje się w skorupce?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 14:29
- Zanim w jajku zamieszka pisklak to trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki. Dobrą wilgotność i temperaturę. Potem odpowiednio długo wysiadywać a w trakcie obracać, mieszać i zmieniać ich położenie. Zatem jest to proces nudny, ale bardzo odpowiedzialny który w niektórych przypadkach może trwać nawet blisko 2 miesiące powiedział Jacek Karczewski - przyrodnik, autor książek o ptakach, ze Stowarzyszenie Jestem na ptak który był gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń