Polskie Radio Dzieciom

Co warto wiedzieć o "Duchu gór"? Opowiedzieliśmy o tym w Dniu Pantery śnieżnej w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 13:27
- Jesteśmy odpowiedzialni za ochronę zwierząt i przyrody na całym świecie. Nie tylko w Polsce. Stąd również nam powinno zależeć na tym, aby pantera śnieżna nie wyginęła w swoim naturalnym środowisku – powiedział w Polskim Radiu Dzieciom dr Przemysław Nawrocki z WFF Polska, zachęcając do symbolicznej adopcji egzotycznych zwierząt.
Pantera śnieżna zwana Duchem gór
Pantera śnieżna zwana Duchem górFoto: steffiheufelder/Pixabay

W Dniu Pantery śnieżnej "Poranek" poświęciliśmy tym pięknym zwierzętom oraz innym gatunkom z tej rodziny. Studio odwiedził zaś dr Przemysław Nawrocki z WFF Polska. Nasz gość wyjaśnił dlaczego pewnych gatunków jest coraz mniej i w jaki sposób możemy im pomóc.

- W tradycyjnej chińskiej medycynie jest przekonanie, że pantera śnieżna może dostarczyć leku na różne dolegliwości. Jest to oczywiście nieprawdą, ale ponieważ jest to niezwykle piękne, silne, sprawne zwierzę, ludziom wydawało, że jeżeli jego części ciała zostaną wykorzystane w lekach, to będziemy mieli podobne cechy jak to zwierzę – wyjaśnił gość "Poranka" i ostrzegł też aby bardzo uważać podczas podróży po egzotycznych krajach.

- Nie powinniśmy kupować pamiątek taki jak skóry, muszle, czy np. breloczki z koników morskich. Mogły one być zrobione z prawdziwych organizmów zwierzęcych, dlatego będąc na wakacjach poza granicą Polski, lepiej przywieźć wspomnienia czy zdjęcia, ale nie kupować niczego, co pochodzi od zwierząt, czy dzikich roślin. Na wszelki wypadek, bo możemy przyrodzie w ten sposób bardzo zaszkodzić – dodał dr Przemysław Nawrocki.

Pantera śnieżna (inaczej irbis śnieżny), to najpotężniejszy drapieżnik skalistych gór Ałtaju. Ten charyzmatyczny dziki kot należy jednocześnie do najbardziej tajemniczych i nieuchwytnych, a w związku z tym także najsłabiej poznanych gatunków zwierząt. Zaobserwowanie pantery w jej naturalnym środowisku jest bardzo trudne, dlatego często bywa przez lokalne społeczności nazywana Duchem Gór. A więcej na ten temat można posłuchać w zapisie audycji:

Posłuchaj
22:07 [DAB]Dzieciom (PCM) 24 październik 2024 08_32_19.mp3 W "Poranku" zajrzeliśmy do książki Man zou. Chiny dla dociekliwych
 

Gościem "Poranka" był Przemysław Nawrocki z WFF Polska Gościem "Poranka" był Przemysław Nawrocki z WFF Polska
* * * 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Przemysław Nawrocki z WFF Polska
Data emisji: 25.10.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Wyprawa do niezwykłego świata grzybów

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2024 12:29
- Borowiki mamy dość dobrze przebadane, ale jest całe mrowie grzybów, których zupełnie nie znamy - powiedziała dr Alicja Okrasińska z Wydziału Biologii UW. Skąd się wzięły kropki na muchomorze i na banknocie jakiego kraju znajdziemy niebieskie grzyby? Zapraszamy do posłuchania "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wspólnego ma miłorząb z dinozaurami? Sekrety drzew w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 12:18
- Ogród Botaniczny jest wspaniałym miejscem do odkrywania, poznawania z bliska, dotykania, wąchania i słuchania tego co mówią do nas drzewa. Zawsze zachęcamy wszystkich, którzy przychodzą do nas, do ogrodu żeby zamknąć oczy i wsłuchać się w przyrodę - powiedziała Natalia Wielechowska, edukatorka i koordynatorka zajęć edukacyjnych, która wraz Marianną Darżynkiewicz-Wojcieską były gościnami "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom i opowiedziały o tajemnicach drzew w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jajko, kura, czy jajecznica, czyli co kryje się w skorupce?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 14:29
- Zanim w jajku zamieszka pisklak to trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki. Dobrą wilgotność i temperaturę. Potem odpowiednio długo wysiadywać a w trakcie obracać, mieszać i zmieniać ich położenie. Zatem jest to proces nudny, ale bardzo odpowiedzialny który w niektórych przypadkach może trwać nawet blisko 2 miesiące powiedział Jacek Karczewski - przyrodnik, autor książek o ptakach, ze Stowarzyszenie Jestem na ptak który był gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Róża Hajkuś w Polskim Radiu Dzieciom o tym, "Co się zdarza u lekarza?"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 14:12
- Dzieciom, które nie czują się pewnie w nowych sytuacjach warto wcześniej wytłumaczyć co będzie się działo w gabinecie lekarskim. Można nawet poćwiczyć sobie w domu, bo są do tego zabawki, albo wszystko sobie wyobrazić. I o tym również jest w tej książce - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom autorka książki "Co się zdarza u lekarza" Róża Hajkuś.
rozwiń zwiń