Polskie Radio Dzieciom

Hipopotamy i piranie. Niespodziewane partnerstwo w środowisku wodnym

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 16:51
W świecie przyrody czasami zdarzają się zaskakujące kombinacje. Jednym z takich niezwykłych partnerstw jest wspólne występowanie hipopotamów i piranii w jednym basenie w przestrzeni ogrodu zoologicznego. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to dwie zupełnie różne grupy zwierząt, związane z odmiennymi środowiskami życia, to okazuje się, że w niektórych przypadkach mogą dzielić przestrzeń i tworzyć niezwykłe symbiozy. W Dniu Hipopotama w Polskim Radiu Dzieciom przyglądamy się życiu i obyczajom tych niezwykłych zwierząt.
Hipopotamy tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Hipopotamy tematem audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: Jens Goos/Shutterstock.com

Mają krótkie nogi, beczkowate torsy, pyski z wielkimi kłami i bezwłose ciała. Można powiedzieć, że choć hipopotam po grecku pięknie nazywany jest „koniem rzecznym”, to fizycznie pięknością jednak nie jest. A choć raczej przypomina świnię, to najbliższymi żyjącymi krewnymi hipopotamów są walenie, ewolucja oddzieliła ich od siebie  około 55 milionów lat temu.  

Ale nie myślcie, że hipopotam to niezdara! Zwierzę to najbardziej masywne z rodziny zwierząt parzystokopytnych jest świetnym sportowcem. Na krótkich dystansach może biegać z prędkością nawet trzydziestu km na godzinę!

Posłuchaj
02:10 katarzyna zdulska info o tygodniu hipopotama poprawione.mp3 Katarzyna Zdulska o Tygodniu Hipopotama w warszawskim ZOO

Do hipopotamów nie  trzeba przekonywać Katarzyny Zdulskiej, która już od pięciu lat jest opiekunką tych zwierząt w warszawskim ogrodzie zoologicznym. Choć je lubi, to jednak nie może ich głaskać, bo są to zwierzęta terytorialne, potrafią być agresywne. Opieka nad nimi odbywa się w tak zwanym kontakcie chronionym, za specjalną barierą. W ten sposób, opiekun może sprawdzić choćby stan hipopotamich zębów, czyli na przykład poszczotkować kły samca.

Posłuchaj
05:14 Poranek Hipo 8_34.mp3 Ciekawostki o hipopotamach - rozmowa reporterska_Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_15.02.2024

Jeśli jednak hipopotamy to zwierzęta terytorialne, które na dzielenie wspólnej przestrzeni z innym gatunkiem potrafią reagować agresją, to co sprawia, że Pelagia i Hugo czyli warszawskie hipopotamy, pływają spokojnie w basenie z różnymi gatunkami ryb, wśród których są także i wielkie piranie? Miedzy innymi o to Katarzynę  Zdulską zapytała Julia Rozbiecka. Odpowiedź może być zaskakująca.  Okazuje się bowiem, że w „basenowej” hierarchii hipopotarium starczy miejsca dla wszystkich.

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadził: Martyna Chuderska
Data emisji: 15.02.2024
Godzina audycji: 7.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!



Zobacz także
Czytaj także

Podcasty z nauką języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. Polskie Radio Dzieciom zaprasza!

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 09:00
Przypominamy, że na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl dostępnych jest dwanaście odcinków lekcji języka polskiego "Cześć - вивчаймо польську разом", czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem​​". To specjalna oferta całodobowego Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci z Ukrainy. W każdej części prezentowane są polskie słówka pomocne w codziennym życiu, m.in. jak się przywitać, jak rozmawiać o zabawie, posiłkach i rodzinie i wiele więcej. Każda z nich rozpoczyna się przypomnieniem wcześniej poznanych zwrotów. Lekcje mają pomoc w budowaniu wzajemnego porozumienia i dobrego kontaktu. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znaczki o zapachu kawy albo lawendy. Trójkątne, okrągłe, pięciokątne. Dzień filatelisty

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 11:00
Znaczki pocztowe to małe dzieła sztuki. Na malutkim kawałku papieru mieści się wiele ciekawych elementów zawierających mnóstwo rozmaitych niuansów. Najczęściej znaczki drukowane są na papierze, choć w Polsce, do tej pory zdarzyło się, że dwa rodzaje znaczków wydrukowano na jedwabiu. Niektóre znaczki nadal drukowane są na różnego rodzaju foliach. Szóstego stycznia przypada Dzień Filatelisty. Czy tradycyjny klaser można zamienić na elektroniczny?
rozwiń zwiń