Polskie Radio Dzieciom

Rozłąka - jak dać dziecku siłę na wakacyjne rozstanie?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 23:00
Wakacje to czas rozstań. Rodzice w pracy. Dzieci na wakacjach. Każdy tęskni i czeka na ponowne spotkanie. Zamiast niepotrzebnie wykrwawiać się w walce z tęsknotą lepiej dać sobie siłę na wakacyjne rozstania!
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com / CC0

Nie-złe uczucia

Uczucia i emocje nie są złe - ot oczywistość, którą jednak warto przypominać. Tak też jest z tęsknotą. Nie jest ona ani zła, ani dobra. Gdy się pojawi warto chwilę się zastanowić co się w nas dzieje kiedy jest i o czym nam mówi.

Jeśli przyjrzymy się swojej tęsknocie, to może lepiej zrozumiemy co dokładnie ją wywołuje, co ją wzmacnia, a co osłabia i jak z nią postępować. Jeśli sami to zrobimy, to będziemy mogli pomóc naszym dzieciom przejść podobny proces. Warto – bo prędzej czy później każdy doświadcza tęsknoty.

Akceptacja

Jeśli rozłąka jest faktem, to zwyczajnie należy ją zaakceptować. Nie ma co walczyć z czymś na co nie mamy wpływu. Nie ma co udawać, że rozłąki nie ma – nawet jeśli jest bolesna. Zaakceptowanie rozstania pomaga w jego przeżywaniu.

Rozstanie bywa trudne, ale bywa też dobre. Jest okazją do poznania nowych miejsc i osób oraz spojrzenia z dystansem na naszych bliskich i świat, w którym na co dzień żyjemy. To właśnie uznanie, że w rozstaniu jest wartość pomaga nam je zaakceptować.

Rozdrapywanie

Jeśli ciągle dzwonimy do kogoś za kim tęsknimy, to nie jesteśmy ani w pełni tu, ani w pełni tam. Nie pozwalamy też drugiej osobie być w pełni tam gdzie jest. Takie rozdrapywanie tęsknoty szczególnie w relacjach z dzieckiem może być dla obu stron bardziej wykrwawianiem się niż nabieraniem sił w dniach rozłąki.

Dużą wartość w uczeniu się jak przeżywać rozłąkę mają wyjazdy, na których dzieci nie mają dostępu do telefonu. Jeśli są dobrze przygotowane na taki wyjazd, to łatwiej im poradzić sobie z tęsknotą i skupić się na wakacyjnych aktywnościach.

Jeśli dziecko zabiera na wakacje telefon, to warto określić sobie czas na rozmowę. Dzięki temu rodzic będzie miał spokojną głowę po pracy, a dziecko nie będzie ciągle szukać okazji by zadzwonić do mamy lub taty.

Zaadresowana koperta

Rozmawianie o rozłące i ewentualnej tęsknocie przed rozstaniem jest ważne. Oczywiście na tyle ile potrzeba, bo nie ma co z wakacyjnego wyjazdu robić wydarzenia większego niż faktycznie jest. W dużej mierze to nastawnie rodziców wpływa na nastawienie dzieci np. nasz lęk, będzie wzmagał lęk dziecka.

Na czas wakacyjnych rozstań dobrze jest wrócić do tradycyjnej poczty. List odręcznie napisany przez rodzica ma niezwykłą wartość, szczególnie gdy w kopercie znajdzie się jakaś niespodzianka – choćby listek z przydomowego drzewa. Na list też czeka się z większą cierpliwością niż na telefon, czy sms.

Zaadresowana koperta z naklejonym znaczkiem, zapakowana do dziecięcego bagażu, to najlepszy sposób, żeby i rodzice dostali list pocztą tradycyjną. To jak szybko list przyjdzie i czy w ogóle będzie wysłany najlepiej potwierdzi, czy tęsknotę odczuwały obie strony, czy może tylko rodzice…

Więcej na ten temat w piątkowej "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, którą prowadzi Mikolaj Foks.

Zobacz także
Czytaj także

Kiedy czas na pierwsze samodzielne wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 09:00
Rodzinne wakacje, to wspaniały czas. Nadchodzi jednak moment, w którym trzeba dać dzieciom więcej wolności i samodzielności. Jak nie przegapić tej chwili i kiedy pozwolić dzieciom na pierwsze wakacje bez rodziców?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak i dlaczego w wakacje szukać guza?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 07:00
Upadki bolą, pokrzywy kłują, a ogień parzy. Wielu rodziców od podobnych doświadczeń z dzieciństwa chciałoby ustrzec siebie i swoje dzieci. To duży błąd, a szczególnie w wakacje – bo to jest czas kiedy trzeba szukać guza!
rozwiń zwiń