Polskie Radio Dzieciom

Wyzwania edukacji zdalnej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 23:55
W "Stefie Rodzica" rozmawiamy o tematach szkolnych i szerzej o edukacji - jaka jest, jak powinna się zmieniać, co poprawić mogą nauczyciele i jak inspirować dzieci mogą rodzice.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Obecnie wszystkie klasy - od pierwszaków po maturzystów - uczą się zdalnie.

shutterstock_144566138 (2).jpg
Nauczyciel w życiu dziecka

Niektórzy kolejny tydzień, niektórzy - po raz pierwszy. Dla znakomitej większości nauczycieli będzie to powrót do doświadczeń z wiosny tego roku, doświadczeń często bardzo trudnych.

Jak ustawić w edukacji zdalnej priorytety - na zdobywanie wiedzy? Utrzymanie relacji? Zachowanie ciągłości w ocenie postępów? Jak medium edukacji, zmienione z bezpośredniego spotkania w kontakt zdalny przez internetowe aplikacje, zmienia i powinno zmieniać podejście do dydaktyki?

A także, jak radzić sobie z pojawiającymi się trudnościami i gdzie nauczyciele, a może również rodzice, mogą znaleźć wsparcie i pomoc?

O tym wszystkim porozmawiamy m.in. z gościem Polskiego Radia Dzieciom - Tomaszem Madejem pełniącym obowiązki dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Posłuchaj

118:44 Dzieci_AAC 2020_11_12-21-00-10_SR_s_HAG_.mp3 12.11.2020 (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

Podsuniemy też kilka nowych konkretnych narzędzi do wykorzystania przez nauczycieli i rodziców w pracy z dziećmi. Z Agatą Steczkowską porozmawiamy o jej "Zeszytach do muzyki", a z Eweliną Brzóską i Anetą Radzik, prowadzącymi blog edukacyjny "Aniołki bez Charliego", o platformach, na których znaleźć można inspiracje do aktywizacji uczniów, a czasem - gotowe scenariusze zdalnych lekcji.

Zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 12.11.2020

Godzina emisji: 21:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!


Zobacz także
Czytaj także

Szkoła w obliczu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 23:55
W pierwszej godzinie Strefy Rodzica rozmawiamy o tym, jak szkoły przygotowane są na trudności prowadzenia zajęć z dziećmi w okresie pandemii, jakie zalecenia przedstawiło Ministerstwo Edukacji Narodowej i jak wspiera placówki oświatowe w ich wdrażaniu, a także jakie obawy mają dyrektorzy szkół i przedszkoli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak skutecznie uczyć matematyki?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 23:55
Matematyka uczy m.in. zdolności logicznego myślenia, dlatego kładzie się na nią tak duży nacisk w systemie edukacyjnym, jednak jej nauka często sprawia dzieciom problemy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja muzyczna w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 23:55
Dziś przyjrzymy się dziedzinie, która zwykle nie stwarza problemów z promocją z klasy do klasy, ani nie wzbudza strachu, natomiast często narażona jest na lekceważenie, moim zdaniem bardzo niesłusznie – chodzi o muzykę, czy też – wychowanie muzyczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rola edukacji przyrodniczej w nauczaniu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 23:55
Wraz z ekspertami rozmawiamy o tym, jaką rolę w nauczaniu odgrywa edukacja przyrodnicza, na ile to jest przedmiot teoretyczny, na ile mógłby i jest lub bywa - praktyczny, jak ułożony jest program, jakie są jego priorytety i jak sztywne powinny być ramy, czyli obowiązkowy materiał do opanowania.
rozwiń zwiń