Polskie Radio Dzieciom

Światowy Dzień Wcześniaka

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 23:45
Każdego roku około 26.000 dzieci w Polsce przychodzi na świat przedwcześnie. Dziecko może być tzw. późnym wcześniakiem, jak i noworodkiem urodzonym znacznie przedwcześnie. Prawdopodobnie ich stan zdrowia i zastosowane leczenie będą się różniły.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Z jakimi problemami najczęściej zmagają się wcześniaki, jak dbać o ich zdrowie i odporność? Czym jest wirus RS i dlaczego jest tak groźny dla wcześniaków? Dlaczego szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie jest okres jesienno-zimowy? Z jakimi problemami w okresie pandemii zmagają się rodzice wcześniaków i środowisko neonatologów? 

Odpowiedź na te, i wiele innych pytań w "Strefie rodzica" 

Posłuchaj
116:57 Dzieci_AAC 2020_11_17-21-00-29_SR_s_NEU_.mp3 17.11.2020 (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

Goście audycji: 

Prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicjia dla Wcześniaka, do niedawna wieloletni Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii i kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Szpital WUM na Karowej w Warszawie.

Prof. dr hab. Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Kierownik Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dr hab. n. med. Dariusz Gruszfeld, kierownik Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, Centrum Zdrowia Dziecka.

Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji Koalicja dla Wcześniaka,

Rozmawiała dr Joanna Neuhoff-Murawska

Data emisji: 17.11.2020

Godzina emisji: 21:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

-

Zobacz także
Czytaj także

Jak będą wyglądały dziecięce szpitale przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 23:55
W Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przeprowadzono wiele wywiadów z pracownikami, pacjentami i opiekunami,  aby poznać największe ograniczenia i bolączki obecnego systemu ochrony zdrowia małego pacjenta. Wynikiem tego było powstanie Raportu Klubu Innowatorów Dziecięcych Szpitali, w którym autorzy z fundacji K.I.D.S. zawarli wizję jak należy zmienić szpitale dziecięce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasz "drugi mózg". Jak praca jelit wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 07:59
Ostatnio coraz częściej słyszymy, że w jelitach znajduje się nasz "drugi mózg", tylko co oznacza to pojęcie? Czy mikrobiom jelitowy rzeczywiście wpływa na samopoczucie człowieka, jego stany emocjonalne czy wręcz zdrowie psychiczne? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telemedycyna i choroby przewlekłe w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 23:45
Dostęp do placówek służby zdrowia w czasie pandemii jest utrudniony. Jak zatem powinni dbać o siebie pacjenci dotknięci chorobami przewlekłymi? Na jakie objawy zwracać uwagę, co powinno wzbudzić naszą czujność?  
rozwiń zwiń