Polskie Radio Dzieciom

Razem wobec rozstania

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 23:59
Czy można się dobrze rozstać? Gdy rozpada się związek, często każda ze stron chce jak najwięcej ocalić dla siebie. A może warto zmienić punkt widzenia i zadbać o to, aby z tego trudnego momentu zwycięsko wyszły wszystkie strony, również dzieci? 
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Razem wobec rozstania - czy można się rozstać mądrze, przede wszystkim z troską o dzieci?

Gdy rodzice się rozstają, dzieci mogą mieć poczucie zagrożenia i niepewności - to ogromna zmiana w ich życiu. Zdarzają się także takie sytuacje, gdy rodzice od początku żyją osobno.

W sytuacji braku zagrożenia ze strony rodzica dzieci zawsze stają się beneficjentami pozytywnej relacji między rodzicami po rozstaniu.

Posłuchaj
117:46 Dzieci_AAC 2021_06_14-21-01-02_SR_.mp3 14.06.2021 (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

Stając na progu rozstania, warto sięgnąć po Plan Rodzicielski, opisany w książce "Topografia rozstania".

Plan Rodzicielski to przewodnik do stworzenia praktycznego planu i uzgodnienia szczegółów dotyczących opieki nad dziećmi w czasie separacji lub rozwodu. Jest on bardzo silnie oparty na międzynarodowym doświadczeniu uznanych ekspertów z zakresu wspierania rodzin w tym trudnym okresie.

Pierwszy raz Plan Rodzicielski został opublikowany w Szkocji w 2006 roku i od tego czasu jest cały czas rozwijany. Jest on również wykorzystywany przez szkocki system sądowniczy. 

Jest to rozwiązanie, które może pomóc ograniczyć stres i umożliwi uniknięcie kłótni oraz niejasności w związku z wychowaniem dzieci i komunikacji między rodzicami. Taki plan może nam pomóc odłożyć emocje na bok, a zamiast tego skupić się na ustaleniu najlepszych rozwiązań dla naszego dziecka, zapewniając mu stabilność i relatywnie niezachwianą codzienność.

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Nikodem Sadłowski - autor książki "Topografia rozstania"

Posłuchaj

117:46 Dzieci_AAC 2021_06_14-21-01-02_SR_.mp3 14.06.2021 (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

Audycję przygotował i prowadził Marcin Perfuński

Data emisji: 14.06.2021

Godzina emisji: 21:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

***

PRD to radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 


Zobacz także
Czytaj także

Co nowego dał uczniom ten kończący się szkolny?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 10:19
Już niedługo rozpoczną się wakacje, kończąc tym samym rok szkolny, który w znaczny stopniu był spędzony na nauce zdalnej i społecznej izolacji. Podczas tego trudnego okresu jedni uczniowie i nauczyciele znaleźli w sobie motywację do działania i nie poddawania się, podczas gdy inni mieli z tym trudności. Jak zatem ocenić ostatnie kilkanaście miesięcy? Czy był to czas stracony, a może wręcz przeciwnie? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to nauczycielkę i wychowawczynię, Magdalenę Niemczuk-Kobosko.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy każde dziecko powinno być promowane do następnej klasy?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 12:51
Koniec roku szkolnego jest dla większości uczniów równoznaczny z przejściem do następnej klasy. Niektórzy jednak takiej promocji nie otrzymują, przez co powtarzają raz jeszcze ten sam materiał. Są opinie, które mówią że jest to szansa dla dziecka na zdobycie więcej czasu na naukę oraz skupienie się na przedmiotach, które wcześniej sprawiały problem. Pojawia się zatem pytanie, czy każde dziecko powinno być promowane do następnej klasy? W "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom porozmawialiśmy o tym z Marzeną Żylińską z Budzącej się Szkoły.
rozwiń zwiń